PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Stany Zjednoczone Ameryki: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Stany Zjednoczone Ameryki

Stany Zjednoczone Ameryki


STANY ZJEDNOCZONE AMERYKI
Stolica: Waszyngton
Waluta: dolar (USD)
Język urzędowy: angielski
Inne języki: języki mniejszości narodowych, głównie hiszpański
Informacje dotyczące terytoriów zależnych Stanów Zjednoczonych – na końcu tekstu.

Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy muszą mieć wizę wydaną przez konsula Stanów Zjednoczonych; nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Posiadanie wizy nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych; ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej (Bureau of Citizenship and Immigration Services) i zdarza się, że obywatele polscy nie są wpuszczani do Stanów Zjednoczonych mimo ważnej wizy. Najczęstszym powodem nieudzielenia prawa wjazdu jest naruszenie przepisów imigracyjnych podczas poprzednich pobytów lub uznanie, że rzeczywisty cel wjazdu jest sprzeczny z celem deklarowanym podczas ubiegania się o wizę (np. osoba posiadająca wizę turystyczną wjeżdża z zamiarem osiedlenia się w Stanach Zjednoczonych lub podjęcia pracy). Obowiązek wizowy nie dotyczy posiadaczy prawa stałego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Od 5 stycznia 2004 r. działają nowe przepisy imigracyjne. Na przejściach granicznych został wprowadzony automatyczny odczyt dokumentów (paszportów i wiz), podróżni są fotografowani, pobiera się odciski palców (skanowanie)


– dane te są sprawdzane w kartotece służb imigracyjnych. Osoby zatrzymane podczas nielegalnego przekraczania granicy lub przebywające nielegalnie na terenie Stanów Zjednoczonych są deportowane. Procedurze deportacyjnej podlegają również osoby, które przebywając legalnie w Stanach Zjednoczonych, weszły w konflikt z prawem. Ponieważ ośrodków deportacyjnych jest niewiele, osoby oczekujące na deportację często są osadzane w więzieniach. Coraz częściej do Stanów Zjednoczonych przyjeżdżają studenci uczestniczący w programach pracy wakacyjnej (np. Work&Travel, Camp America, YMCA). Należy pamiętać, że faktyczne warunki uczestnictwa w takim programie określane są na miejscu, po przyjeździe. Umowy zawierane z pośrednikami w Polsce nie wiążą kontrahentów i pracodawców amerykańskich i nie dają podstawy prawnej do egzekwowania warunków w Stanach Zjednoczonych. Ważność paszportu powinna o 6 miesięcy przekraczać planowany okres pobytu w Stanach Zjednoczonych. Przy wjeździe nie ma formalnego obowiązku okazania biletu powrotnego, może on jednak być przydatny w razie wątpliwości urzędnika kontroli granicznej. Nie jest również wymagane posiadanie określonej kwoty pieniędzy.

Przepisy celne
Podróżni przyjeżdżający do Stanów Zjednoczonych są obowiązani wypełnić deklarację celną. Przepisy amerykańskie zezwalają na przewożenie przez granicę do 10 000 USD (lub równowartości tej sumy) bez obowiązku jej zgłoszenia. Jeżeli kwota przewożona przekracza tę sumę, należy zgłosić ją w deklaracji celnej oraz urzędnikowi celnemu. Dotyczy to nie tylko gotówki, ale również innych środków płatniczych. Brak odpowiedniej deklaracji grozi poważnymi konsekwencjami. Absolutnie zakazane jest posiadanie najmniejszej choćby ilości narkotyków oraz wwożenie jakiejkolwiek żywności, roślin, nasion itp.

Meldunek
Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie
Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia osobowego. We wszystkich stanach samochód musi mieć ubezpieczenie OC. Polskie towarzystwa ubezpieczeniowe nie działają na rynku amerykańskich ubezpieczeń komunikacyjnych.

Szczepienia, służba zdrowia
Od osób przyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych z Polski nie są wymagane szczepienia. Opieka medyczna jest wszędzie dostępna i na wysokim poziomie, lecz jej koszty są bardzo wysokie. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje przeciętnie od 50 do ponad 100 USD, doba w szpitalu – od 500 do kilku tysięcy USD, nie licząc zabiegów. Terytoria zamorskie Stanów Zjednoczonych stosują te same zasady.

Informacje dla kierowców
Na podstawie międzynarodowego prawa jazdy można prowadzić samochód przez okres ważności przyznanej na granicy wizy. Naruszenie przepisów drogowych jest karane wysokimi mandatami. W zależności od rodzaju wykroczenia, jak również okoliczności, w jakich zostało ono popełnione, wysokość mandatu może wynosić od 20 USD (np. za nieprawidłowe parkowanie) nawet do kilkuset dolarów. Należy przede wszystkim pamiętać o przestrzeganiu na autostradach dopuszczalnej prędkości, która różni się w poszczególnych stanach i może wynosić od 55 do 75 mil na godzinę (88–120 km/godz.). Należy ściśle stosować się do poleceń policji. W czasie kontroli policyjnej nie należy wychodzić z samochodu bez polecenia. Prowadzenie pod wpływem alkoholu jest traktowane nadzwyczaj poważnie i często kierowca zostaje od razu aresztowany.

Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po Stanach Zjednoczonych. Należy jednak pamiętać, że nie wolno bez zezwolenia wkraczać na tereny prywatne. Stany Zjednoczone mają bardzo dobrze rozwinięty system autostrad z rozbudowaną infrastrukturą. Przeciętny koszt noclegu w motelu wynosi od 20 do 100 USD w zależności od standardu motelu i atrakcyjności okolicy.

Bezpieczeństwo
W związku z zagrożeniem zamachami terrorystycznymi w wielu miejscach publicznych nadal obowiązują zaostrzone środki bezpieczeństwa, polegające przede wszystkim na wprowadzeniu kontroli bagażu i kontroli osobistej mieszkańców i turystów. Dotyczy to głównie lotnisk (krajowych i międzynarodowych) oraz innych miejsc publicznych, takich jak urzędy, stadiony, hale wystawowe, wejścia do wysokich budynków. Wszystkie linie lotnicze, zarówno krajowe, jak i zagraniczne, wymagają przybycia na lotnisko od 2 do 3 godzin przed odlotem samolotu. Wprowadzono także ograniczenia dotyczące przewożonego bagażu. Zaleca się, by przed podróżą zasięgnąć aktualnych informacji u przedstawiciela danych linii lotniczych. W większości wielkich miast amerykańskich istnieje duże zagrożenie przestępczością. Dotyczy to zwłaszcza biednych dzielnic, a czasami także centrów miast.

Przydatne informacje:

• Powszechnym środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych są karty kredytowe. Ze względów bezpieczeństwa, jak również wygody (rezerwacja hotelu, biletu lotniczego itp.) zalecane jest wyrobienie takiej karty przed wyjazdem za granicę w jednym z polskich banków. Bardzo trudno wynająć samochód, nie mając karty kredytowej. Najbardziej popularne i szeroko akceptowane są karty: VISA, MasterCard, American Express i Discover. W razie zgubienia karty należy natychmiast ją zablokować, dzwoniąc pod numer podany przez bank wydający kartę. Gotówkę z karty można pobrać w szeroko dostępnej sieci bankomatów.


• Napięcie w gniazdkach elektrycznych wynosi 120 V, tak więc wtyczki polskich urządzeń elektrycznych nie pasują do gniazdek amerykańskich. W USA obowiązują takie jednostki metryczne, jak mile, stopy, cale, funty i galony (nie występują tu kilometry, kilogramy, centymetry czy litry).
• W wielu stanach w miejscach publicznych nie można spożywać alkoholu lub nawet posiadać przy sobie nie opakowanych butelek czy puszek. Nie można także przewozić otwartych pojemników z alkoholem w samochodzie. Spożywanie i zakup alkoholu dozwolone są w większości stanów dla osób powyżej 21. roku życia; sprzedawca może poprosić o okazanie dowodu tożsamości.
• W miejscach publicznych palenie jest zabronione i zakaz ten jest ściśle przestrzegany.
• W razie konieczności wezwania pomocy w całych Stanach Zjednoczonych działa bezpłatny numer 911.

Terytoria zależne Stanów Zjednoczonych:
Amerykańskie Wyspy Dziewicze

Szczepienia, służba zdrowia
Na każdej z trzech głównych wysp (St. Thomas, St. John, St. Croix) znajduje się szpital; w mniej skomplikowanych przypadkach pomoc medyczną można uzyskać również w aptece. Z uwagi na tropikalny klimat konieczna jest właściwa ochrona przed słońcem (poparzenia słoneczne i odwodnienie są najczęstszą przyczyną kłopotów zdrowotnych wśród turystów).

Przydatne informacje:

• Należy zachować ostrożność przy prowadzeniu samochodu na wąskich górskich drogach.
• Od czerwca do listopada zdarzają się huragany.
Pozostałe informacje dotyczące Stanów Zjednoczonych odnoszą się również do Wysp Dziewiczych.


Guam


Szczepienia, służba zdrowia
Opieka medyczna jest ograniczona. W ciepłych i wilgotnych miesiącach, zwłaszcza od marca do maja, zdarzają się epidemie gorączki tropikalnej (dengi) wywoływanej przez komary.

Bezpieczeństwo
Problemem jest drobna przestępczość, należy zatem przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Przydatne informacje:

• Od czerwca do grudnia na Guam zdarzają się tajfuny, które powodują przerwy w dostawach wody i prądu oraz zakłócenia w ruchu lotniczym. Lotnisko bywa również zamknięte z uwagi na potrzeby znajdujących się tu baz wojskowych.
• Guam jest terenem sejsmicznym. W przypadku klęsk żywiołowych lokalne władze udzielają wskazówek, jak należy postępować.

Pozostałe informacje dotyczące Stanów Zjednoczonych odnoszą się również do Guam.
Puerto Rico

Szczepienia, służba zdrowia
Opieka medyczna jest na dobrym poziomie. Z uwagi na tropikalny klimat konieczna jest właściwa ochrona przed słońcem. Zdarzają się epidemie gorączki tropikalnej (dengi).

Podróżowanie po kraju
Obowiązuje ten sam system znaków drogowych co w USA, jednak napisy na znakach są w języku hiszpańskim. Miejscowe przepisy dopuszczają przejeżdżanie na czerwonym świetle w godzinach od 24.00 do 6.00 po uprzednim zatrzymaniu się przed skrzyżowaniem.

Bezpieczeństwo
Nie należy się zapuszczać do biednych dzielnic dużych miast; lepiej unikać przebywania na plaży nocą. Najbezpieczniejszym środkiem transportu jest własny (wypożyczony) samochód lub taksówka hotelowa. Podczas jazdy należy zamknąć okna i zablokować drzwi.

Przydatne informacje:

• Głównym językiem jest hiszpański, choć większość osób zna również angielski.
• Oprócz miar angielskich (funty, mile itp.) używa się niektórych miar metrycznych.
• Od czerwca do listopada zdarzają się huragany, których szczególne nasilenie przypada na wrzesień.Pozostałe informacje dotyczące Stanów Zjednoczonych odnoszą się również do Puerto Rico.
Samoa Amerykańskie

Szczepienia, służba zdrowia
Zdarzają się epidemie gorączki tropikalnej (dengi) oraz filariozy. Turyści przyjeżdżający z terenu, na którym występuje epidemia żółtej febry, muszą okazać dokument potwierdzający wcześniejsze zaszczepienie przeciwko tej chorobie.

Przydatne informacje:

• Wwieźć bez cła można 200 szt. papierosów lub 50 szt. cygar
lub 453 g tytoniu oraz 2 butelki napojów alkoholowych. Pozostałe informacje dotyczące Stanów Zjednoczonych odnoszą się również do Samoa Amerykańskich.Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


4. 2010-07-09 19:28:04
gość: marcin
od kiedy maja język urzędowy odwołali się od wyroku i nie ma tam języka urzędowego do tej poty jak macie takie brednie pisać to lepiej jak by ich wcale nie było


3. 2009-03-14 18:56:00
gość: hENIA
STANY DLA POLSKI SA NAJLEPSZYM PRZYJACIELEM BYLAM TAM I MAM RODINE JAK NAJBLIZEJ AMERYKI TRZYMAC SIE BO W EUROPIE TO PANSTWA FARYZEUSZE WOBEC POLSKI .


2. 2009-01-19 15:36:19
gość:
Nie wiem kto pisał ten artykuł, ale powinien się dokształcić, Stany Zjednoczone nie mają określonego języka urzędowego !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


1. 2008-10-25 23:23:33
gość:
kaj jest odjazdowy ale ma wade jest bardzo brudny by najmniej doze miasta jak nowy jork chicago seatle


  Mapapowiększ 


  Artykuły

  Dwanaście tysięcy kilometrów w trzy tygodnie... - część I, Chicago
ocena: 3.23
autor:
Dwanaście tysięcy kilometrów w trzy tygodnie... - część II, Canyonlands, Arches
ocena: 3.00
autor:
Dwanaście tysięcy kilometrów w trzy tygodnie... - część III, Canyonlands, Mesa Verde, Petrified Forest
ocena: 3.00
autor:
Dwanaście tysięcy kilometrów w trzy tygodnie... - część IV, Grand Canyon, Las Vegas, Death Valley
ocena: 3.14
autor:
Dwanaście tysięcy kilometrów w trzy tygodnie... - część V, Sequoia, wybrzeże Pacyfiku, Zion
ocena: 3.15
autor:
Dwanaście tysięcy kilometrów w trzy tygodnie... - część VI, Bryce, Antilope, Monument Valley, Black Canyon of the Gunnison
ocena: 3.00
autor:
Dwanaście tysięcy kilometrów w trzy tygodnie... - część VII, Great Sand Dunes, Milwaukee
ocena: 2.95
autor:
 
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms