PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Syria: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Syria

Syria


SYRIA
(Syryjska Republika Arabska)
Stolica: Damaszek
Waluta: funt syryjski (SYP);
1 USD = 56 SYP
Język urzędowy: arabski
Inne języki: angielski, francuski

Wiza, przepisy wjazdowe
Zarówno o wizy pobytowe, jak i tranzytowe na wjazd do Syrii należy aplikować w Ambasadzie Syrii w Warszawie. Przy wyjazdach grupowych, organizowanych przez polskie biura podróży współpracujące z ich odpowiednikami w Syrii, możliwe jest uzyskanie wizy na granicy. Turyści udający się przez Syrię do Jordanii mogą otrzymać wizy tego kraju na granicy syryjskojordańskiej. Cudzoziemcy wjeżdżający z Syrii do Iraku muszą uzyskać stosowne zezwolenie w miejscowym biurze imigracyjnym (należy podać nazwę przejścia granicznego). Z uwagi na zdarzające się problemy z uzyskaniem wizy wjazdowej do Libanu (np. kobiety poniżej 30. roku życia) oraz brak libańskiej placówki dyplomatycznej w Syrii zalecane jest ubieganie się o wizę w Ambasadzie Libanu w Warszawie. Do wjazdu na terytorium Syrii uprawnia paszport ważny minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. Nie ma również wymagań dotyczących posiadania określonej kwoty pieniędzy na pobyt. Przed przekroczeniem granicy należy się upewnić, czy w paszporcie nie widnieją wizy, pieczątki bądź inne wpisy w jakikolwiek sposób wiążące się z Izraelem (dotyczy to również wszelkich przedmiotów, np. rachunków, biletów komunikacji miejskiej) – w takim przypadku można zostać zawróconym z granicy. Przy wyjeździe pobierana jest opłata w wysokości 220 SYP.Przepisy celne
Nie ma ograniczeń dotyczących wysokości wwożonych środków płatniczych. Cudzoziemcy planujący wywieźć z Syrii walutę obcą w kwocie ponad 3000 USD powinni zadeklarować ją przy wjeździe. Obowiązuje zakaz wywozu waluty krajowej powyżej 500 SYP. Nie wolno wywozić konserw. Zakazany jest wywóz pamiątek i rękodzieła o wartości historycznej. Ponieważ w Syrii nie jest naliczany podatek VAT, nie ma możliwości otrzymania jego zwrotu za towary nabyte na miejscowym rynku.

Przepisy prawne
Obrót dewizami, poza miejscami wyznaczonymi do tego celu, jest zakazany. Kara za przestępstwa dewizowe wynosi od 2 lat pozbawienia wolności.

Meldunek
Każdy turysta objęty jest obowiązkiem meldunkowym, jeżeli przebywa w Syrii ponad 15 dni. W miejscowym biurze imigracyjnym należy okazać paszport i uzyskać stosowną pieczęć. Na ogół jest to procedura dość prosta. W przypadku wizy wielokrotnej ów okres 15 dni liczony jest każdorazowo przy kolejnym wjeździe. Przekroczenie terminu ważności dokumentu, na którego podstawie cudzoziemiec przebywa w Syrii, może się wiązać z przykrymi konsekwencjami (odesłaniem z granicy przy wyjeździe w celu uregulowania formalności meldunkowych).

Ubezpieczenie
Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe. Ze względu na dość skomplikowany system finansowobankowy mogą być problemy z uznawaniem polskich polis ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie samochodu turyści zmotoryzowani regulują w ramach pobieranej na granicy opłaty za wjazd.

Szczepienia, służba zdrowia
Z uwagi na stwierdzone w regionie przypadki ptasiej grypy zaleca się unikanie, w miarę możliwości, dużych targowisk z drobiem. Szczepienia nie są wymagane. Osoby planujące dłuższy pobyt w Syrii (staże, praktyki) obowiązane są do wykonania badania na obecność wirusa HIV; uznawane jest jedynie badanie wykonane w szpitalu syryjskim (koszt ok. 500 SYP). Osoby o słabszym zdrowiu nie powinny wybierać się do Syrii latem. Suchy klimat powoduje częste podrażnienia dróg oddechowych i oczu. W okresie letnim następuje radykalny wzrost zachorowań na amebozę. Należy dbać o higienę podczas przygotowywania posiłków, myć owoce i warzywa. Niebezpieczne jest korzystanie z kuchni ulicznych. Kłopoty żołądkowe zdarzają się wszystkim, którzy nie są przyzwyczajeni do lokalnej flory bakteryjnej. Okres aklimatyzacji trwa przeciętnie ok. 3 dni. Prywatne gabinety lekarskie o wielu specjalizacjach znajdują się praktycznie na każdej ulicy. Koszt wizyty podstawowej wynosi ok. 500 SYP. W szczególnych przypadkach pomoc lekarska świadczona jest cudzoziemcom bezpłatnie, jednak standard oferowanych usług jest bardzo niski. Prywatne szpitale zapewniają lepszą opiekę medyczną; opłata za pobyt wynosi w nich od 2300 do 3400 SYP. Apteki dyżurne funkcjonują całą dobę i oferują leki po stosunkowo niskich cenach. Łatwo można porozumieć się po angielsku lub francusku, gdyż lekarze w większości kształcili się na Zachodzie.

Informacje dla kierowców
Kierowcy przejeżdżający przez Syrię tranzytem (do 48 godzin) mogą posługiwać się polskim prawem jazdy. Przy pobytach dłuższych wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Przy wjeździe samochodem osobowym z napędem benzynowym opłata na granicy na jeden miesiąc wynosi 8400 SYP, w tym 2300 SYP stanowi ubezpieczenie samochodu. Przedłużenie opłaty na każdy następny tydzień wynosi 2300 SYP. Istnieje możliwość wniesienia jednorazowej opłaty w wysokości 14 000 SYP, która upoważnia do wjazdu na 4 miesiące. Nie zaleca się wjazdu samochodem z silnikiem Diesla, gdyż wiąże się to z wysokimi dodatkowymi opłatami. Benzyna bezołowiowa jest dostępna w większości stacji benzynowych (25 SYP/1l), olej napędowy tylko na specjalne zezwolenie.

Podróżowanie po kraju
Pomijając liczne strefy wojskowe, można podróżować bez ograniczeń. Niezbędne jest posiadanie ważnego dokumentu tożsamości, np. paszportu, z ważną wizą i stemplem z przejścia granicznego. Wykluczone jest podróżowanie bez specjalnej przepustki na Wzgórza Golan i przebywanie w ok. 40kilometrowym pasie bezpieczeństwa wzdłuż granicy z Izraelem.

Bezpieczeństwo
W Syrii odnotowuje się niewielką liczbę przestępstw. Kradzieże zdarzają się sporadycznie. Cenniejszych rzeczy nie należy jednak pozostawiać w hotelach i w samochodach. Kryzys iracki oraz napięcia w stosunkach syryjskolibańskich nie pogorszyły bezpieczeństwa cudzoziemców przebywających w Syrii, jednak sytuacja w regionie może w każdej chwili się zmienić. Dlatego zaleca się, by przed planowaną podróżą skonsultować się z polskim MSZ i uzyskać aktualne informacje
o ewentualnych zagrożeniach.

Religia, obyczaje
Syryjczycy są na ogół bardzo tolerancyjni, należy jednak pamiętać o obowiązujących muzułmańskich normach religijnych i obyczajowych. Zaleca się przestrzeganie odpowiednich norm zachowania i ubioru w miejscach publicznych. Miejsca kultu religijnego są powszechnie dostępne; odwiedzając je, należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad muzułmańskich (obowiązuje wejście bez obuwia, kobiety w nakryciu głowy, w strojach bez dekoltu itp.). W okresie ramadanu w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca) nie należy jeść i pić w miejscach publicznych ani zachowywać się hałaśliwie.Przydatne informacje:

• W hotelach, restauracjach o wyższym standardzie i w niektórych sklepach można płacić kartą kredytową. Z uwagi na brak oficjalnych kantorów (ich otwarcie przewidziane jest w 2006 r.) waluty wymienia się w hotelach lub w bankach. Waluty obcej (dolary, euro) nie można oficjalnie kupić.
• Pod względem klimatycznym najkorzystniejszy czas do zwiedzania Syrii to miesiące: marzec–maj i wrzesień–listopad.
• Opłata za zwiedzanie zabytków jest stała i wynosi 150 SYP od osoby.
• W praktyce działa tylko komunikacja autobusowa – warunki są komfortowe, a opłata niewielka (koszt przejazdu na trasie 300 km wynosi około 340 SYP). Tanie i powszechnie dostępne są taksówki.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 


  Artykuły

  Fortece Saladyna, sok z bambusa i bałwan na pustyni, czyli Syria zimową porą.
ocena: 2.97
autor:
Liban i Syria
ocena: 3.01
autor: Gacus
Bazar zwany Damaszkiem
ocena: 3.58
autor: mervol
 
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms