PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Tadżykistan: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Tadżykistan

Tadżykistan


TADŻYKISTAN
Stolica: Duszanbe
Waluta: somoni (TS);
1 USD = 3,18 TS
Język urzędowy: tadżycki
Inne języki: rosyjski
Uwaga: W związku z miejscowymi uwarunkowaniami (w tym z możliwością zagrożenia terroryzmem) wzmocniono kontrolę ruchu osobowego wewnątrz kraju. Obcokrajowcy powinni zawsze mieć przy sobie paszport z wizą.
WIZA, PRZEPISY WIZOWE. Obywatele Polski podróżujący do Tadżykistanu objęci są obowiązkiem wizowym. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Tadżykistanu w Berlinie lub Moskwie, podając cel wyjazdu. Można ją także otrzymać w ambasadach Tadżykistanu w krajach ościennych. Na wizę czeka się ok. dwóch tygodni. Na miejscu jest możliwość przedłużenia jej. Nielegalne przedłużenie pobytu poza liczbę dni określonych w wizie grozi wysoką karą pieniężną nakładaną przez straż graniczną, a nawet wszczęciem postępowania sądowego. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani określonej kwoty na każdy dzień pobytu.

Przepisy celne
Wywóz waluty jest dopuszczalny w wysokości do kwoty zadeklarowanej w deklaracji wwozowej.

Przepisy prawne
Nadal obowiązuje zakaz fotografowania mostów, obiektów przemysłowych i wojskowych oraz robienia zdjęć na dworcach kolejowych i lotniskach. Bardzo surowo karane są przestępstwa związane z posiadaniem narkotyków i handlem nimi.

Meldunek
Po przybyciu do Tadżykistanu należy obowiązkowo w ciągu 72 godzin zameldować się w miejscowym OWIR (tejonowy wydział MSW).

Ubezpieczenie
Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia osobowego lub komunikacyjnego.

Szczepienia, służba zdrowia
Państwowa opieka medyczna jest na niskim poziomie. Wizyta u lekarza – od 40 PLN, doba w szpitalu – ok. 200 PLN. Istnieje duże ryzyko zarażenia żółtaczką wszczepienną. Z powodu powtarzających się epidemii duru brzusznego (tyfusu) zaleca się szczepienie przeciw tej chorobie przed wyjazdem do Tadżykistanu (odporność uzyskuje się po dwóch tygodniach od zaszczepienia). W Tadżykistanie szybko rośnie liczba zarażonych wirusem HIV oraz chorych na gruźlicę. Warunki sanitarne są złe; odradza się spożywanie posiłków na targowiskach i w barach (tzw. czajchany). Z uwagi na zagrożenie żółtaczką i innymi chorobami przewodu pokarmowego produkty spożywcze należy dokładnie myć pod bieżącą wodą. Kupując żywność, należy zwrócić uwagę na termin przydatności do spożycia; nie zaleca się kupowania miejscowej wódki (niebezpieczeństwo zatrucia alkoholem metylowym). Woda w kranach jest zdatna do picia po przegotowaniu – zaleca się jednak pić wodę mineralną w oryginalnie zamkniętych opakowaniach. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą wystąpić kłopoty żołądkowe związane z aklimatyzacją.Informacje dla kierowców
Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy. Piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, gdyż miejscowi użytkownicy swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego. Nie ma obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa, lecz dla własnego bezpieczeństwa jest to zalecane. Wysokość mandatów jest w większości przypadków umowna. Dość zły jest stan dróg, szczególnie wiosną i jesienią.

Podróżowanie po kraju

Bezpieczeństwo
Zagrożenie przestępczością pospolitą jest znaczne. Należy ograniczyć do minimum podróżowanie nocą. Infrastruktura turystyczna jest zdecydowanie niewystarczająca. Władze ograniczyły ruch osobowy na terenach i w strefach chronionych, w rejonach graniczących z Afganistanem oraz w rejonie Górnego Badachszanu (wymagane specjalne pozwolenia wydawane w miejscowym MSZ, stosunkowo trudne do uzyskania). W przypadku podróży turystycznych po Tadżykistanie (zwłaszcza w rejon Górnego Badachszanu) zalecane jest informowanie drogą elektroniczną polskiej placówki w Taszkencie o przebiegu podróży i miejscach ostatniego pobytu.

Religia, obyczaje
Tadżykistan jest krajem muzułmańskim, kobiety powinny unikać odzieży podkreślającej sylwetkę, odsłaniającej łokcie i kolana, szczególnie poza stolicą kraju. Przy zwiedzaniu obiektów sakralnych należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. Niektóre meczety są niedostępne dla niemuzułmanów.

Przydatne informacje:

• Nie ma problemu z wymianą walut; ponieważ kurs czarnorynkowy nie różni się specjalnie od kursu wymiany w kantorach, zaleca się wymianę w oficjalnych punktach, gdzie ceny są także umowne. Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych i czeków podróżnych.
• Obowiązują odrębne ceny dla obywateli Tadżykistanu, obywateli WNP oraz dla pozostałych cudzoziemców.
• Państwowy transport miejski jest niewystarczający, powszechne jest wykorzystywanie samochodów prywatnych jako taksówek – cenę za przejazd należy ustalić z góry.
• Sieć telefoniczna wewnątrz kraju jest bardzo zła, polski roaming działa w wyjątkowych przypadkach. W Duszanbe i innych większych miastach działają kawiarenki internetowe.
• Różnica czasu: + 3 godziny w czasie letnim, + 4 godziny w czasie zimowym w stosunku do czasu warszawskiego.
• Kod telefoniczny Duszanbe: 00992372.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Tadżykistan podlega kompetencji Ambasady RP w Taszkencie (Uzbekistan).Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms