PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Tajwan: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Tajwan

Tajwan


TAJWAN
Stolica: Tajpej
Waluta: nowy dolar tajwański (TWD);
1 USD = 32 TWD
Język urzędowy: chiński (mandaryński)
Inne języki: angielski


Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy podróżujący na Tajwan muszą mieć wizę. Można ją uzyskać za pośrednictwem Biura KulturalnoGospodarczego Tajpej w Warszawie (ul. Koszykowa 54, tel. 022 630 84 38, faks 022 630 84 31) lub w odpowiednikach tego biura w innych krajach i na przejściach granicznych (międzynarodowe porty lotnicze w stolicy kraju Tajpej i w Kaohsiung). Należy mieć ważny przez co najmniej pół roku paszport, bilet na powrót lub na dalszą podróż oraz 2 fotografie paszportowe. Opłata za wizę wydaną na lotnisku wynosi 2000 TWD. Kwestionariusz wizowy należy wypełnić w języku angielskim. Wydawane na lotniskach wizy uprawniają do pobytu na Tajwanie przez 30 dni i nie można ich przedłużyć.

Przepisy prawne
Obowiązujący na Tajwanie kodeks karny przewiduje wyjątkowo surowe sankcje (do kary śmierci włącznie) za przemyt, handel oraz posiadanie narkotyków.

Ubezpieczenie
Ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia należy wykupić polisę ubezpieczeniową, przy czym należy się upewnić, czy obejmuje ona Tajwan oraz czy firma ubezpieczeniowa ma na tym terenie swego agenta.

Szczepienia, służba zdrowia
Zagrożenia dla zdrowia, jak na strefę subtropikalną, są stosunkowo niewielkie. Nie należy jednak pić nie przegotowanej wody z kranu. Uważać należy na komary, które mogą roznosić japońskie wirusowe zapalenie mózgu czy tropikalną gorączkę dengę. W rejonach wiejskich w wodzie występuje ameba. Stopniowo zwiększa się liczba nosicieli wirusa HIV. Na początku 2003 r. Tajwan był jednym z rejonów najbardziej dotkniętych epidemią SARS. W 2005 r. odnotowano kilka przypadków zachorowań na ptasią grypę. W okresie zimowym, ze względu na dużą wilgotność, częste są przeziębienia. Osobom planującym dłuższy pobyt na wyspie w tym okresie zaleca się odpowiednie szczepienia. Turyści odbywający piesze wycieczki po górach lub terenach leśnych narażeni są na ukąszenia jadowitych węży, które są tu wyjątkowo liczne. Niebezpieczne mogą też być owady (np. osy czy dzikie pszczoły). Miejscowe przychodnie lekarskie i szpitale zapewniają dostatecznie wysoki poziom usług. Na ogół wymagana jest natychmiastowa opłata za usługi medyczne. Leczenie poważnych zachorowań połączone z hospitalizacją może, w bardziej skomplikowanych przypadkach, kosztować do 100 tys. USD. W niektórych nawet dużych szpitalach przyjmowane są opłaty tylko w gotówce i nie są honorowane karty kredytowe.

Informacje dla kierowców
Na Tajwanie wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Przy pobytach dłuższych
– np. w związku z zatrudnieniem – poza wydanym w Polsce międzynarodowym prawem jazdy należy dodatkowo mieć (wystawianą przez miejscową policję) wkładkę zaświadczającą, że będzie ono honorowane na Tajwanie przez okres ważności zezwolenia na pobyt. Odwiedzający Tajwan cudzoziemcy często zainteresowani są wynajmem bardzo tu popularnych skuterów. Sieć drogowa na Tajwanie jest dobrze rozwinięta i utrzymana. Szczególną ostrożność należy zachować podczas jazdy na wąskich i krętych drogach górskich. Ulice w Tajpej i innych większych miastach są zatłoczone. Obowiązujące przepisy ruchu drogowego w zasadzie odpowiadają światowym normom. Można mieć jedynie pewne zastrzeżenia co do ich przestrzegania, szczególnie przez kierowców taksówek, ciężarówek oraz skuterów. Obowiązuje ruch prawostronny.Bezpieczeństwo
Tajwan, w porównaniu z innymi miejscami w regionie, jest krajem zasadniczo bezpiecznym, jednak należy zachować szczególne środki ostrożności w miejscach publicznych (bazary, domy towarowe itp.). Wszelkie cenne przedmioty oraz dokumenty należy przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie należy nosić jedynie niezbędną kwotę pieniędzy oraz poświadczone kopie dokumentów. Zaleca się korzystanie z usług taksówek miejskich, które nie są drogie.

Przydatne informacje:

• Powszechnie honorowane są karty płatnicze VISA, MasterCard, American Express itp. W niektórych punktach sprzedaży mogą pojawić się trudności z realizacją płatności kartami VISA Electron. Wydane przez polskie banki karty w większości mogą być również używane do wypłat z miejscowych bankomatów. Z uwagi na coraz bardziej rozpowszechnione kradzieże (elektroniczne kopiowanie) numerów i kodów PIN kart kredytowych i bankomatowych należy zachować szczególną ostrożność. Optymalnym rozwiązaniem jest pobieranie gotówki w bankomatach znajdujących się przy siedzibach większych banków, które mają stałą ochronę lub monitoring elektroniczny.
• Telefonia komórkowa obsługuje roaming polskich operatorów. Elektryczność: 110 V, 60 Hz. System TV: NTSC.
• W lokalnych wydziałach policji działają sekcje dla cudzoziemców, które zatrudniają funkcjonariuszy mówiących po angielsku; numery telefonów w większych miastach Tajwanu: Tajpej (02) 25566007, Kaoshiung (07) 2154342, Tainan (06) 2229704, Taichung (04) 3273875, Taitung (089) 334756, Pingtung (08) 7336283.
• Utrata paszportu powinna być zgłaszana na posterunku policji w miejscu, gdzie miało miejsce zdarzenie, a następnie w Warszawskim Biurze Handlowym w Tajpej.
• Tajwan jest wyspą o silnej gospodarce i wysokim poziomie dochodów miejscowej ludności; nie należy do tanich krajów.

Szczególnie drogie są hotele oraz wszelkiego rodzaju usługi. Do tańszych należą małe restauracje serwujące dania chińskie.
• Wyspa jest terenem bardzo intensywnej aktywności sejsmicznej. Zagrożenie trzęsieniami ziemi jest znaczne. Niewielkie wstrząsy (do 5 stopni) są w różnych częściach wyspy prawie na porządku dziennym. Ulewne deszcze podczas tajfunów, które występują od kwietnia do października, powodują osuwanie się ziemi, gwałtowny przybór wód w potokach i rzekach oraz powodzie. Podczas tajfunu nie należy wychodzić z domu czy opuszczać hotelu. Należy zaopatrzyć się w latarki, baterie, świece, zapas wody i żywności na 2, 3 dni. Z reguły na czas przechodzenia tajfunu ogłaszane są dni wolne od pracy. Z uwagi na występowanie klęsk żywiołowych lub innych poważnych zagrożeń zaleca się słuchanie komunikatów nadającej w języku angielskim miejscowej radiostacji International Community Radio Taiwan (ICRT) – FM 100,7 MHz (północna i południowa część wyspy) oraz FM 100,1 MHz (środkowa część).
Polska nie uznaje państwowości Tajwanu oraz nie utrzymuje z nim stosunków dyplomatycznych – na wyspie nie ma polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego ani urzędu konsularnego. W przypadkach wymagających pomocy można kontaktować się z Warszawskim Biurem Handlowym w Tajpej.Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms