PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Timor Wschodni: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Timor Wschodni

Timor Wschodni


TIMOR WSCHODNI
(Republika Demokratyczna Timoru Wschodniego)
Stolica: Dili
Waluta: dolar amerykański (USD)
Języki urzędowe: tetum, portugalski
Inne języki: indonezyjski, angielski

Wiza, przepisy wjazdowe
Obowiązek wizowy dotyczy przyjazdów pobytowych i tranzytowych obywateli polskich. Wizy uzyskuje się na granicy (koszt 30 USD). Przy wjeździe paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wystawienia wizy. Na żądanie urzędnika imigracyjnego należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do dalszej podróży.

Przepisy celne
Nie ma ograniczeń co do wwozu lub wywozu obcych środków płatniczych. Obowiązuje wypełnienie deklaracji celnej na granicy i zgłoszenie wwozu kwoty większej niż 1000 USD.

Przepisy prawne
Nie wolno wwozić, wywozić ani posiadać narkotyków. Obowiązują ograniczenia wywozu miejscowych dzieł sztuki wytworzonych przed 1945 r. oraz ograniczenia i zakazy wywozu rzadkich gatunków lokalnej fauny i flory. Posiadanie i wywóz korali, ptaków i żółwi są prawnie zabronione.

Ubezpieczenie
Ubezpieczenia komunikacyjne są obowiązkowe. Ubezpieczenia osobowe nie są obligatoryjne, lecz wskazane ze względu na wysokie koszty usług medycznych wobec braku dostatecznej liczby placówek o dobrym poziomie usług. Należy zakładać, że polisy wystawione przez polskie towarzystwa ubezpieczeniowe, których zdaniem są one ważne na terenie Timoru Wschodniego, będą tu uznawane.

Szczepienia, służba zdrowia
Na Timorze Wschodnim występują: malaria, gorączka krwotoczna denga i japońskie zapalenie mózgu (encephalitis). Zalecana jest wizyta lekarska co najmniej miesiąc przed wyjazdem oraz wykupienie polisy na podróż.

Informacje dla kierowców
Międzynarodowe prawo jazdy jest uznawane.

Bezpieczeństwo
Zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże i rozboje) nie jest duże. Należy pamiętać o ostrożności podczas jazdy autobusami (kradzieże kieszonkowe) i taksówkami.


RELIGIA. Na Timorze Wschodnim dominuje katolicyzm (90 proc.). Inne wyznania to islam, protestantyzm, hinduizm, animizm.
W Timorze Wschodnim akredytowany jest ambasador RP w Dżakarcie (Indonezja).Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms