PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Vanuatu: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Vanuatu

Vanuatu


VANUATU
(Republika Vanuatu)
Stolica: Port Vila
Waluta: vatu (VUV); 1 VUV = 100 centymów
Języki urzędowe: bislama, angielski, francuski
Inne języki: języki melanezyjskie (ok. 110)

Wiza, przepisy wjazdowe
Przy pobycie turystycznym do 30 dni wiza nie jest wymagana. Wizy turystyczne i biznesowe na okres do 3 miesięcy wydawane są przy wjeździe. Trzeba okazać paszport ważny 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu, bilet powrotny oraz dowód posiadania wystarczających środków finansowych na czas pobytu.

Przepisy prawne
Surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami.

Ubezpieczenie
Zalecane jest wykupienie pełnego ubezpieczenia, zwłaszcza zdrowotnego, pokrywającego koszty transportu chorego do innego kraju.

Szczepienia, służba zdrowia
Szczepienia nie są obowiązkowe. Na prowincji występuje zagrożenie malarią. Opieka zdrowotna jest dostępna jedynie w podstawowym zakresie. W poważniejszych przypadkach konieczne jest leczenie w Australii lub w Nowej Zelandii.

Informacje dla kierowców
Obowiązuje ruch prawostronny. Należy zachować dużą ostrożność z uwagi na bardzo złą jakość dróg. Można wynająć samochód.

Podróżowanie po kraju
Zaleca się – zwłaszcza kobietom
– podróżowanie w grupach i unikanie odludnych miejsc. Należy unikać przebywania w pobliżu demonstracji. Poruszanie się po kraju jest utrudnione: lokalne linie lotnicze są bardzo drogie i często odwołują loty, transport łodziami jest okazjonalny.

Bezpieczeństwo
Podczas pobytu w Vanuatu zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i śledzenie na bieżąco rozwoju wydarzeń. Powinno się unikać samotnych wędrówek w nocy. Nie należy nosić przy sobie większej gotówki ani przedmiotów wartościowych. Zaleca się oddzielne trzymanie fotokopii paszportu, prawa jazdy, biletów lotniczych, czeków podróżnych i innych dokumentów.
OBYCZAJE. Z uwagi na normy religijne i kulturowe należy respektować wymogi dotyczące ubioru.Przydatne informacje:

• Vanuatu leży w tropikalnomonsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami. W okresie od listopada do kwietnia jest pora cyklonów, ale w miarę dobrze funkcjonuje system ostrzegania. Okres od stycznia do kwietnia to pora tajfunów.
• Informacja dla amatorów popularnego w tym rejonie nurkowania: czynna jest jedna komora dekompresyjna w Port Vila Efate.
• Dodatkowe informacje dostępne są na stronach internetowych: http://www.vanuatu.net.vu/VanuatuOnlineDirectory. html http://www.vacations.tvb.gov.to/

Polska nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Vanuatu. Najbliższy polski urząd konsularny znajduje się w Sydney (Australia).


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms