PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Wenezuela: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Wenezuela

Wenezuela


WENEZUELA
(Boliwariańska Republika Wenezueli)
Stolica: Caracas
Waluta: bolivar (VEB);
1 USD = 2144,60 VEB; 1 EUR = 2600 VEB
Język urzędowy: hiszpański

Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy nie są objęci obowiązkiem wizowym. Na granicy obowiązani są wypełnić tzw. kartę turystyczną (tarjeta de turismo). Cel turystyczny upoważnia obywateli polskich do pobytu w Wenezueli bez wizy do 90 dni. Wymagany okres ważności paszportu wynosi sześć miesięcy od daty wjazdu. Na żądanie służb granicznych należy okazać bilet powrotny. W przypadku pobytu w Wenezueli w celu innym niż turystyczny (podjęcie pracy lub nauki, biznes) należy mieć wizę wydaną przez Ambasadę Boliwariańskiej Republiki Wenezueli w Warszawie. Nie określono kwoty środków pieniężnych wymaganych na czas pobytu.

Przepisy celne
Na lotnisku i innych przejściach granicznych obowiązuje kontrola sanitarna. Zabrania się wwożenia artykułów żywnościowych, mięsnych, przetworów owocowych, owoców. Służbie celnej należy obowiązkowo zgłosić wwożone i wywożone dewizy przekraczające kwotę 10 tys. USD. Nie ma możliwości zwrotu podatku VAT. Wwóz rzeczy wartościowych (kamery wideo, aparaty fotograficzne, komputery itp.) należy zgłaszać w deklaracji celnej otrzymywanej w samolocie i odbieranej przez służby celne przy przekraczaniu granicy.

Przepisy prawne
Zgodnie z prawem obowiązującym od 2005 r. wymiany walut obcych można dokonywać wyłącznie w bankach (kantory wymiany walut zostały zlikwidowane). Dokonywanie wymiany walut w miejscach innych niż banki grozi przepadkiem walut i (w zależności od kwoty wymienianych walut) grzywną pieniężną lub karą pozbawienia wolności. Obowiązuje całkowity zakaz posiadania lub przewożenia substancji narkotykowych: za tego typu przestępstwo tutejszy kodeks karny przewiduje kary od 8 do 16 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Pozostałe przepisy prawne nie odbiegają od standardowych.

Meldunek
Istnieje obowiązek meldunkowy (w hotelu należy wypełnić odpowiedni formularz).

Ubezpieczenia
Uznawane są tylko ubezpieczenia uznanych firm międzynarodowych. Ubezpieczenia firm polskich nie są honorowane.

Szczepienia, służba zdrowia
Nie są zalecanie ani wymagane szczepienia. Jeśli turysta podróżuje na południe kraju, wskazane jest zaszczepienie się przeciw malarii i dendze. Pomoc medyczną można uzyskać jedynie w prywatnych szpitalach i ambulatoriach. Cena wizyty w klinice wynosi od 40 do 150 USD. Dzień pobytu w szpitalu prywatnym kosztuje 400–550 USD. Wszystkie pozostałe usługi medyczne są płatne dodatkowo.

Informacje dla kierowców
Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy oraz obowiązkowo miejscowe świadectwo zdrowia, które wraz z prawem jazdy upoważnia do prowadzenia pojazdów. Świadectwo zdrowia można otrzymać po wykonaniu odpowiednich badań w wyznaczonych do tego celu placówkach. Koszt badań wynosi ok. 15 USD.

Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń, jednak zawsze trzeba mieć przy sobie oryginał paszportu.

Bezpieczeństwo
Występuje duże zagrożenie przestępczością pospolitą we wszystkich miejscach publicznych, należy zatem zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo osobiste. Ze względu na częste rabunki dokonywane na pasażerach korzystających z przygodnych okazji (samochodów prywatnych, nie licencjonowanych taksówek), by dotrzeć z lotniska do Caracas, należy zachować szczególną ostrożność przy wynajmowaniu taksówki. Zaleca się korzystanie z taksówek zrzeszonych w organizacji Anfitriones de Venezuela, do której należą następujące korporacje taksówkowe: Taxitour, Taxi Astrala oraz Taxi Utac. Mają one wyłączną zgodę władz lotniska na świadczenie usług transportowych. Są to przeważnie samochody marki Ford Explorer, koloru czarnego, z umieszczonym na bocznych drzwiach żółtym owalnym logo z nazwą korporacji pośrodku.

Święta
Nowy Rok, 27 i 28 lutego – karnawał, 19 marca – św. Józefa, Wielkanoc, 19 kwietnia – Święto Deklaracji Niepodległości, 1 maja – Święto Pracy, 24 czerwca – Rocznica bitwy pod Carabobo, 29 czerwca – św. Piotra i Pawła, 5 lipca – Dzień Niepodległości, 24 lipca – rocznica urodzin Simóna Bolívara, 12 października – Dzień Rasy, 25 grudnia – Boże Narodzenie.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms