PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Wietnam: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Wietnam

Wietnam


WIETNAM
(Socjalistyczna Republika Wietnamu)
Stolica: Hanoi
Waluta: dong wietnamski (VND);
1 USD = 16 000 VND
Język urzędowy: wietnamski
Inne języki: angielski, chiński (yue), francuski

Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są mieć ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju. W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jednokrotne lub wielokrotne z okresem ważności do 12 miesięcy. O wizę do Wietnamu można ubiegać się w urzędach konsularnych tego kraju. Otrzymanie jej na granicy państwa możliwe jest w przypadku przyjazdu na pogrzeb członka rodziny lub odwiedzin ciężko chorego członka rodziny, pod warunkiem że przyjazd nastąpił z kraju, w którym Wietnam nie ma placówki dyplomatycznej. Pozwolenie na pobyt wystawia Urząd Kontroli Ruchu Granicznego na przejściu granicznym. Może ono zostać cofnięte lub jego termin ważności może zostać skrócony w razie naruszenia prawa lub niezgodności faktycznego celu pobytu z deklarowanym.

Przepisy celne
Ograniczenia celne nie odbiegają specjalnie od ogólnie przyjętych norm w innych krajach – nie podlegają ocleniu rzeczy przeznaczone do użytku osobistego w ilościach nie wskazujących na przeznaczenie handlowe. Przedmioty o większej wartości, a także gotówkę powyżej 3000 USD należy zgłosić w deklaracji celnej. Istnieje też specyficzna kontrola obejmująca przywożone i wywożone kasety wideo, magnetofonowe, płyty CD, a także książki i czasopisma. Nie wywołane w Wietnamie filmy (klisze fotograficzne) mogą być zakwestionowane przy wyjeździe. Przy przekraczaniu granicy Wietnamu należy wypełnić druk deklaracji celnej, którego kopię należy okazać podczas wyjazdu.

Przepisy prawne
Kary za złamanie prawa są bardziej surowe niż w innych krajach. Za posiadanie czy rozprowadzanie narkotyków grozi nawet kara śmierci. Obowiązuje zakaz wywozu z kraju różnych dóbr kultury czy przedmiotów (np. kość słoniowa), należy więc przed zakupem upewnić się, czy dany towar nie znajduje się na liście towarów objętych takim zakazem.

Meldunek
Obcokrajowiec przebywający w Wietnamie musi dokonać meldunku na policji (obowiązek ten realizowany jest przez osobę lub instytucję kwaterującą).

Szczepienia, służba zdrowia
Obecnie nie ma informacji o występowaniu jakiejkolwiek epidemii. WHO zaleca szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, encefalitis, dendze i tężcowi. Osoby przybywające z krajów zagrożonych epidemiologicznie mają obowiązek poddania się kontroli oraz muszą wypełnić formularze zdrowotne na przejściu granicznym. Ponadto muszą przedstawić świadectwa szczepień: dzieci powyżej 1 roku przybywające z terenów zagrożonych żółtaczką oraz osoby przybywające z terenów zagrożonych epidemiami. Generalnie poziom opieki medycznej w Wietnamie zdecydowanie odbiega od standardów europejskich. W dużych miastach (Ho Chi Minh, Hanoi) czynne są prywatne kliniki medyczne, w których poziom usług medycznych jest na zdecydowanie wyższym poziomie, lecz koszt pobytu w nich jest bardzo wysoki. Za konsultację medyczną trzeba zapłacić ok. 80 USD. W związku z tym zaleca się wykupienie ubezpieczenia, które pokryje koszty usług medycznych.

Informacje dla kierowców
Władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy. Możliwe jest uzyskania wietnamskiego prawa jazdy na podstawie polskiego.

Podróżowanie po kraju
Obcokrajowcy mogą swobodnie poruszać się po terytorium całego kraju z wyjątkiem stref zamkniętych, wojskowych oraz obszarów górskich, na których istnieją ograniczenia ruchu turystycznego. Wietnam jest bardzo ciekawy pod względem turystycznym: z walorów krajobrazowych słyną m.in. Ha Long, Cat Ba, Tra Co, Sapa, delta Mekongu, z walorów kulturowych i historycznych – m.in. Hoi An, Hue, My Son a typowo wypoczynkowych – np. Da Lat czy Nha Trang. W Wietnamie turysta może zamieszkać w hotelu lub pensjonacie – cena za nocleg w Hanoi zaczyna się od 10 USD. Podróżować można drogą lotniczą, koleją (podróż z Hanoi do Ho Chi Minh City zajmuje ok. 29 godzin) lub komunikacją drogową (minibusy, autobusy). Można również wynająć samochód lub motocykl. W miastach zaskoczeniem dla turysty może być duży ruch uliczny (najliczniejsze są motocykle). Jazda odbywa się na granicy bezpieczeństwa – szczególną ostrożność należy wykazać przy przechodzeniu przez jezdnię.

Bezpieczeństwo
Wietnam jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Nie odnotowuje się tu ryzyka ataków terrorystycznych czy zbrojnej napaści. W Hanoi, oprócz kradzieży kieszonkowych, inne przypadki przestępstw pospolitych należą do wyjątków (choć np. w Ho Chi Minh zagrożenie przestępczością pospolitą jest większe).

Święta
Dni wolne od pracy to: 1 stycznia, 30 kwietnia – Dzień Wyzwolenia Sajgonu, 1 maja – Święto Pracy, 2 września – Święto Narodowe. Nowy Rok Księżycowy – Tet obchodzony jest w styczniu lub lutym; czas wolny od pracy rozpoczyna się w ostatnim dniu starego roku i trwa przez kolejne trzy dni księżycowego Nowego Roku.

Przydatne informacje:

• Różnica czasu między Wietnamem a Polską to 6 godzin w czasie zimowym, 5 godzin w czasie letnim (w Wietnamie nie ma zmiany czasu z zimowego na letni).
• Dotychczas żaden z polskich operatorów komórkowych nie miał podpisanej umowy roamingowej z Wietnamem. SMS-y z Wietnamu są odbierane przez abonentów polskich sieci komórkowych, natomiast SMS-y wysyłane z polskich sieci nie docierają do aparatów działających w wietnamskich sieciach komórkowych. Telefon na kartę może być użyty w Wietnamie po wykupieniu karty miejscowego operatora. Minimalna opłata 100 tys. VND wystarcza na ok. 40 minut rozmów lokalnych.
• Godziny pracy urzędów państwowych: od 8.00 do 17.00, z godzinną przerwą między godzinami od 11.00 do 13.00.
• W małych miejscowościach mogą wystąpić problemy z zaopatrzeniem w artykuły spożywcze i środki higieniczne. Sklepy czynne są przeważnie do godz. 20.00. W większości z nich cena podlega negocjacji.
• Walutę (euro, dolary) można wymienić w niemal każdym sklepie z wyrobami jubilerskimi lub w hotelu. W dużych miastach sieć kantorów jest dość dobrze rozwinięta, w mniejszych miejscowościach kantorów praktycznie nie ma.
• W miejscach atrakcyjnych turystycznie jest dużo hoteli, a ich standard jest zróżnicowany. Ceny wahają się od 10 do 150 USD i więcej za dobę – zazwyczaj można je negocjować.
• Należy uważać na posiłki w ulicznych jadłodajniach (wątpliwości budzą warunki sanitarno-higieniczne).
• Koszt przejazdu z lotniska Noi Bai do centrum Hanoi nie powinien przekroczyć równowartości 12 USD. Popularnym sposobem poruszania się po miastach jest jazda na motocyklu z miejscowym kierowcą. Koszt przejazdu w granicach Hanoi nie powinien przekroczyć 35 000 VND, jednak cenę zawsze należy uzgodnić przed jazdą.
• Najlepszą porą na zwiedzanie Wietnamu jest wczesna jesień i wiosna. Latem temperatura przekracza 40 st. C. Uciążliwości związane z upałem dodatkowo są potęgowane przez wysoką wilgotność. Szczyt pory deszczowej ma miejsce w sierpniu. Zimą temperatura spada do ok. 10 st. C, występują również częste opady deszczu.
• Ambasada RP czynna jest od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00. Ambasada jest nieczynna podczas polskich oraz wietnamskich świąt państwowych. Sprawy konsularne w ambasadzie załatwiane są w poniedziałki i środy od 8.30 do 12.00.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


2. 2011-03-23 22:25:48
gość: ELZBIETA
Wietnam jest wspanialym krajem wiem o tym bo mieszkalam tam przez jakis czas i mam meza wietnamczyka obecnie moja corka uczy sie tam od 7 lat i nie narzeka.


1. 2010-03-15 13:39:04
gość: wiechu
przejazd z lotniska NOI BAI do centrum HANOI wynosi 2USD ( mały BUS)


  Mapapowiększ 


  Artykuły

  Wietnam - ojczyzna Stadionu Dziesięciolecia
ocena: 2.93
autor: Gacus
 
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms