PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Wyspy Salomona: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Wyspy Salomona

Wyspy Salomona


WYSPY SALOMONA
Stolica: Honiara
Waluta: dolar Wysp Salomona (SBD); 1 SBD = 100 centów
Język urzędowy: angielski

Wiza, przepisy wjazdowe
Wizę turystyczną uzyskuje się bezpłatnie na lotnisku na okres do 3 miesięcy. Należy mieć paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu, bilet powrotny oraz dowód posiadania środków finansowych wystarczających na czas pobytu. Wiza turystyczna może być przedłużona na kolejne 3 miesiące, na wniosek skierowany do: Director of Immigration, Ministry of Commerce, Employment & Tourism, P.O. Box G26 HONIARA, tel. 00677/28 841, e-mail: immigration@commerce.gov.sb.
O zezwolenia na pobyt dłuższy niż 3 miesiące można również aplikować w Ambasadzie Wysp Salomona w Brukseli: Solomon Islands Embassy, Avenue Edouard Lacomble 17, 1040 Brussels, tel. 0032/2 732 70 85, tel. 0032/2 732 72 85, faks 0032/2 732 68 85, e-mail: siembassy@compuserve.com. Opłata wyjazdowa wynosi 40 SBD.
PRZEPISY CELNE I PRAWNE. Wprowadzane są czasowe ograniczenia w przywozie leków. Surowo karane są przestępstwa związane z narkotykami i homoseksualizm. Za przeklinanie grożą kary (nawet więzienia).

Ubezpieczenie
Zalecane jest wykupienie pełnego ubezpieczenia (zwłaszcza zdrowotnego) z opcją ewakuacyjną.

Szczepienia, służba zdrowia
Na wyspach występują: malaria, gruźlica, choroby układu pokarmowego. Opieka medyczna jest na bardzo niskim poziomie i trudno dostępna (całkowity brak usług medycznych w rejonach wiejskich); poważniejsze przypadki wymagają przetransportowania chorego na leczenie do Australii lub Nowej Zelandii.

Informacje dla kierowców
Obowiązuje ruch lewostronny. Drogi są bardzo złe, nie są przestrzegane przepisy ruchu drogowego. Lokalni kierowcy nagminnie otwierają drzwi podczas jazdy. W stolicy można wynająć samochód.

Podróżowanie po kraju
Przeloty wewnętrzne odbywają się bez problemu, ale samoloty są często pełne i konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Promy są nierzadko przeładowane i nie zachowują standardów podróżowania. Zdarzają się nagłe odwołania lotów międzynarodowych (zwłaszcza do Honiary).

Bezpieczeństwo
W kraju panuje bezprawie i chaos, występuje duże zagrożenie bezpieczeństwa osobistego, dlatego zaleca się odłożenie w czasie podróży na wyspy. Osoby, które mimo to zdecydują się na przyjazd, powinny zachować szczególną ostrożność. Występuje duże zagrożenie przestępczością, także z użyciem broni palnej, a działania policji są mało skuteczne.

Przydatne informacje:

• Wyspy Salomona położone są w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami. Na wodach przybrzeżnych występują silne przypływy, a w porze deszczowej (listopad–kwiecień) cyklony.
• Często występują zakłócenia telekomunikacyjne.
• Informacje dla osób planujących nurkowanie: na archipelagu nie ma komór dekompresyjnych. Można zapisać się do organizacji Divers Alert Network (DAN) (www.diversalertnetwork.org), która publikuje dokładne informacje, m.in. o bezpiecznym nurkowaniu i lokalizacji najbliższych komór dekompresyjnych.
Polska nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Wyspami Salomona. Najbliższy polski urząd konsularny znajduje się w Sydney (Australia).


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms