PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca


WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCA
(Demokratyczna Republika Wysp Św. Tomasza i Książęcej)
Stolica: So Tome
Waluta: dobra (STD);
1 USD = ok. 10 000 STD
Język urzędowy: portugalski

Wiza, przepisy wjazdowe
Przy wjeździe na wyspy należy mieć wizę na pobyt czasowy, pobyt stały, z prawem do pracy lub tranzytową. Można ją uzyskać w ambasadach lub konsulatach tego kraju: w Lizbonie (tel. 00351 21 846 19 17), Brukseli (tel. 00322 734 89 66), a także Nowym Jorku (tel. 001 212 317 05 33), Libreville (tel. 00241 721 527) i w Luandzie (tel. 00244 222 345 677). Można też uzyskać wizę na lotnisku w So Tomé. Ważność wizy turystycznej wynosi zazwyczaj 30 dni. Paszport powinien mieć przynajmniej 3-miesięczną ważność. Przy wjeździe do kraju nie jest konieczne okazywanie biletu powrotnego ani określonej kwoty na każdy dzień pobytu.

Przepisy celne
Należy zadeklarować wwóz i wywóz pieniędzy. Nie wolno wywozić krajowej waluty. Bez zgody władz nie wolno wywozić papug, żółwi lub ich skorup ani zwierząt objętych ochroną.

Meldunek
Cudzoziemiec winien podać służbom imigracyjnym adres zamieszkania podczas pobytu. W hotelu należy wypełnić zgłoszenie meldunkowe.

Ubezpieczenie
Zalecane jest wykupienie ubezpieczeniowej polisy gwarantującej zwrot poniesionych kosztów leczenia i ewentualnej ewakuacji ratunkowej.

Szczepienia, służba zdrowia
Przy wjeździe należy okazać dowód szczepienia przeciw żółtej febrze. Zachorowalność na malarię jest wysoka. Jak wszędzie w tropikach zalecana jest daleko idąca ostrożność, jeśli chodzi o spożywanie żywności (należy unikać barów i restauracji o wątpliwym stanie higieny, a owoce i warzywa starannie myć przed spożyciem). Pić należy wyłącznie napoje butelkowane lub puszkowane albo sporządzane z wody przegotowanej. Państwowa służba zdrowia utrzymana jest na poziomie podstawowym. Zadowalający poziom reprezentują kliniki prywatne. Minimalna cena wizyty prywatnej u lekarza wynosi 20 USD.

Informacje dla kierowców
Międzynarodowe prawo jazdy honorowane jest zarówno przez policję, jak i przez firmy wypożyczające samochody przy krótkich pobytach turystycznych. Rezydenci muszą mieć miejscowe prawo jazdy. Oferty wynajmu samochodów dostępne są w internecie.

Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń. Najczęściej wykorzystywane są prywatne taksówki, mikrobusy lub samochody z wypożyczalni. Górzyste ukształtowanie obu wysp, wąskie drogi i częste deszcze utrudniają transport drogowy. Zalecana jest ostrożność przy wyborze połączenia morskiego między wyspami archipelagu.

Bezpieczeństwo
Kraj uważany jest za bezpieczny i atrakcyjny turystycznie. Kradzieże czy napady rabunkowe nie stanowią większego zagrożenia. Perspektywa inwestycji naftowych pozwala oczekiwać dalszej stabilizacji i utrzymania stanu bezpieczeństwa, ale prawdopodobnie spowoduje wzrost cen.

Przydatne informacje:

• Miejscowa baza hotelowa oferuje usługi na dobrym poziomie.
• Nie ma możliwości korzystania z bankomatów. Tylko w niektórych hotelach można wyjątkowo regulować należność kartą kredytową. Płatność gotówką jest regułą, a w obiegu płatniczym, oprócz miejscowej waluty, akceptowane mogą być euro, dolary oraz franki Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XAF). Przy wyjeździe na lotnisku w So Tomé pobierana jest opłata lotniskowa (20 USD).
• Rozmowy telefoniczne z zagranicą funkcjonują w systemie automatycznym, przynajmniej w stołecznych centrach obu głównych wysp. Działa telefonia komórkowa.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej ani konsulatów honorowych RP. Ambasador RP w Angoli akredytowany jest również w Demokratycznej Republice Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. Pomocą lub radą w sytuacjach losowych może służyć obywatelom polskim sekcja konsularna Ambasady Portugalii w So Tomé jako przedstawicielstwo kraju członkowskiego Unii Europejskiej.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms