PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Republika Zielonego Przylądka: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Republika Zielonego Przylądka

Republika Zielonego Przylądka


REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA
Stolica: Praia
Waluta: escudo (CVE), 1 CVE = 100 centavos;
1 USD = 85 CVE
Język urzędowy: portugalski
Inne języki: kreolski, balante, woolof

Wiza, przepisy wjazdowe
Od obywateli RP wymagane są wizy. Wystawiają je placówki dyplomatyczne (najbliższa w Berlinie). Ponadto wizę wjazdową można otrzymać na lotnisku w Prai lub Sal (cena 55 EUR). Przedłużenie wizy możliwe jest na miejscu w urzędzie imigracyjnym. Turysta powinien dysponować wystarczającymi środkami utrzymania na czas pobytu.

Przepisy prawne
Handel środkami odurzającymi oraz ich zażywanie są zabronione i podlegają karze od 1 roku do 8 lat pozbawienia wolności.

Szczepienia, służba zdrowia
Nie ma obowiązkowych szczepień, jednak od turystów podróżujących przez Senegal (lub inny kraj afrykański) wymagany jest wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane jest szczepienie przeciw żółtaczce typu A i B. Istnieje zagrożenie malarią. Szpitale, ośrodki zdrowia i apteki są dość dobrze wyposażone. W stosunku do krajów sąsiednich (Afryka Zachodnia) standardy higieniczne są na dużo wyższym poziomie.

Podróżowanie po kraju
Republika Zielonego Przylądka położona jest na 10 większych wyspach i na 5 wysepkach bezludnych. Wyspy o największych walorach turystycznych to: Mindelo, Boa Vista i Sal. Do niedawna możliwe było podróżowanie między wyspami tylko drogą lotniczą. Obecnie wprowadzono połączenie morskie, co znacznie obniża koszty podróży. Na Santiago i Mindelo są wypożyczalnie samochodów. Jedyna droga asfaltowa łączy lotnisko ze stolicą. Prowadząc samochód, należy zachować dużą ostrożność, ponieważ kierowcy nie są zdyscyplinowani, a na wyspach nie ma pomocy drogowej.

Bezpieczeństwo
Republika Zielonego Przylądka w ostatnich latach stała się mniej bezpieczna. Zdarzają się kradzieże kieszonkowe i zuchwałe napady bandyckie. Z powodu dużego ryzyka kradzieży zaleca się pozostawienie w depozycie hotelowym paszportu, ważnych dokumentów (np. bilet lotniczy), biżuterii i większych sum pieniędzy. Warto rozważyć możliwość skorzystania z usług profesjonalnych przewodników. Należy unikać samotnego przebywania na „dzikich” plażach.

Przydatne informacje:

• W większych miastach można posługiwać się popularnymi kartami kredytowymi (VISA).
• Infrastruktura turystyczna utrzymana jest na wysokim poziomie, zwłaszcza na wyspach Sal, Santiago, Sao Vincente. Wybór hoteli jest bardzo duży: od międzynarodowych sieci po małe pensjonaty. Usługi turystyczne są drogie. Doba w pensjonacie kosztuje ok. 40–50 EUR.
• Kraj jest ciekawy turystycznie, o przyjaznym klimacie: średnia temperatura wynosi 25 st. C, amplitudy temperatur nie przekraczają 10 stopni.
• Z powodu występowania silnych prądów podwodnych podczas kąpieli w oceanie należy zachować szczególną ostrożność. Do najbardziej niebezpiecznych kąpielisk należą plaże na wyspach Sal i Sao Nicolau.
• Sprzedaż alkoholu młodzieży poniżej 18. roku życia oraz spożywanie alkoholu przez małoletnich są zabronione. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym jest przestępstwem.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Republika Zielonego Przylądka podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Dakarze (Senegal).


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms