PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Botswana: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Botswana

Botswana


BOTSWANA
(Republika Botswany)
Stolica: Gaborone
Waluta: pula (P), 1 P = 100 thebe;
1 USD = 5,93 P
Język urzędowy: angielski
Inne języki: setswana

Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele RP mają obowiązek posiadania wizy na przejazd i pobyt. Wizy pobytowe i tranzytowe mogą uzyskać w placówkach dyplomatycznych Botswany za granicą (Bruksela, tel. 00322 7352070; Genewa, tel. 004122 9061060). Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Wymaga się okazania biletu powrotnego lub tranzytowego oraz środków pieniężnych wystarczających na pokrycie kosztów pobytu. Minimalna kwota na dzień pobytu nie jest określona.

Przepisy celne
Nie ma limitów przy przewozie obcych środków płatniczych. Swobodnie można wywieźć pieniądze do kwoty zadeklarowanej przy wjeździe. Czeki podróżne i karty kredytowe są powszechnie akceptowane.

Meldunek
Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie
W Botswanie nie ma agenta polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Wskazane jest wykupienie ubezpieczeń osobowych w renomowanych firmach.

Szczepienia, służba zdrowia
Szczepienia nie są obowiązkowe, ale osoby przybywające z terenów i krajów, w których panuje żółta febra, powinny przedstawić dowód szczepienia. Od listopada do maja w północnej części kraju występują zachorowania na malarię, w związku z czym zalecane jest zasięgnięcie porady lekarskiej przed wyjazdem. Odnotowuje się bardzo wysoką zachorowalność na AIDS, przypadki zachorowań na bilharcjozę (bardzo niebezpieczna choroba, atakująca m.in. nerki i przewód pokarmowy) oraz śpiączkę. Dostęp do opieki medycznej o standardzie europejskim jest możliwy tylko w Gaborone i głównych ośrodkach turystycznych. Cena wizyty w gabinecie prywatnym wynosi ok. 40 USD, doba pobytu w szpitalu kosztuje ok. 200 USD.

Informacje dla kierowców
Krajowe prawo jazdy ważne jest do 180 dni. Obowiązkowe jest poświadczone tłumaczenie prawa jazdy na język angielski. Zaleca się jednak posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Obowiązuje ruch lewostronny.

Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń.

Przydatne informacje:

• W bankach i kantorach dokonuje się wymiany w obie strony bez ograniczeń.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Botswana podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Pretorii (RPA).

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms