PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Burkina Faso: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Burkina Faso

Burkina Faso


BURKINA FASO
Stolica: Wagadugu
Waluta: frank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XOF);
1000 XOF = 1,524 EUR; 1 EUR = 656 XOF
Język urzędowy: francuski
Inne języki: 60 języków etnicznych

Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele RP mają obowiązek posiadania wiz na przejazd i pobyt. Wizy na pobyt krótki (do 90 dni) wystawiane są przez placówki dyplomatyczne Burkina Faso (najbliższa w Berlinie). Turysta powinien mieć wystarczające środki na utrzymanie, nie trzeba ich jednak okazywać przy wjeździe.

Przepisy prawne
Wbrew zapewnieniom ulicznych handlarzy marihuaną zażywanie tego, jak i innych narkotyków jest zabronione i zagrożone karą pozbawienia wolności od 1 do 6 miesięcy. Cudzoziemcy, którzy pod wpływem alkoholu zakłócają porządek publiczny, mogą zostać wydaleni z kraju.

Szczepienia, służba zdrowia
Możliwość udzielenia pomocy medycznej w przypadkach skomplikowanych może być problematyczna. Z tego powodu odradza się wizyty turystyczne małych dzieci i osób, których stan zdrowia może ulec nagłemu pogorszeniu.
Występuje tu zagrożenie malarią, żółtą febrą, cholerą i wieloma chorobami przewodu pokarmowego. Przy wjeździe wymagany jest wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane jest szczepienie przeciw cholerze. Ponieważ terytorium Burkina Faso mieści się w tzw. afrykańskim pasie częstego występowania zapalenia opon mózgowych, szczepienie przeciw tej chorobie jest szczególnie zalecane. Przypadki zachorowań występują w ciągu całego roku, natomiast podczas pory suchej nasilają się i często przybierają postać epidemii. Ze względu na częste przypadki żółtaczki typu A i B, chorób tzw. Di-Per-Te oraz duru brzusznego rozważyć należy odpowiednie szczepienia. W kontaktach ze zwierzętami domowymi i dzikimi zachować daleko idącą ostrożność – często dochodzi do zarażeń wścieklizną. Burkina Faso jest jednym z krajów afrykańskich, w których zanotowano przypadki wystąpienia ptasiej grypy u zwierząt. Przed przyjazdem należy się zapoznać z aktualną sytuacją epidemiologiczną.

Podróżowanie po kraju
Ze względu na dużą liczbę policyjnych punktów kontrolnych oraz fałszywych blokad ustawianych przez grupy bandyckie podczas podróży samochodem należy być ostrożnym i uważać, by swym zachowaniem nie sprowokować do użycia broni.

Bezpieczeństwo
Ludność miejscowa jest stosunkowo przyjaźnie nastawiona do turystów, niemniej w porównaniu z poprzednimi latami odnotowano znaczny wzrost przestępczości. Na głównych drogach krajowych dochodzi do napadów bandyckich z użyciem broni. Szczególnie zagrożone są drogi łączące stolicę z Nigrem, Togo, Ghaną i Wybrzeżem Kości Słoniowej. Odradza się podróżowanie w nocy między miastami. Ze względu na liczne kontrole policyjne należy zawsze mieć przy sobie paszport, a podczas kontroli zachować spokój i unikać prowokacyjnych zachowań. W stolicy lepiej zrezygnować z samotnych wycieczek po zmroku, a dokumenty i gotówkę przechowywać w wewnętrznych kieszeniach.
OBYCZAJE. Turystyczni znawcy krajów Afryki Zachodniej uważają miejscową ludność za szczególnie sympatyczną i przyjazną. Niemniej jednak podczas bezpośrednich kontaktów nie należy zapominać o zwyczajowym okazywaniu szacunku osobom starszym, a przed sfotografowaniem pytać o zgodę.

Przydatne informacje:

• W północnej części kraju panuje klimat saharyjski, w południowej – tropikalny. Pora sucha i chłodna przypada na okres od listopada do lutego (średnia temperatura 25 st. C), pora gorąca – od marca do maja (40–45 st. C), pora deszczowa – od czerwca do września (ok. 28 st. C).
• Baza turystyczna na poziomie dostatecznym. W stolicy czynny jest 4-gwiazdkowy hotel (Sofitel) oraz wiele hoteli o niższym, lecz zadowalającym standardzie.
• Air Burkina obsługuje połączenia lotnicze między najważniejszymi miastami.
• Dokument zezwalający na fotografowanie wydawany jest bezpłatnie w Direction du tourisme w Wagadugu.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Burkina Faso podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Dakarze (Senegal).


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms