PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Burundi: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Burundi

Burundi


BURUNDI
(Republika Burundi)
Stolica: Bużumbura
Waluta: frank burundyjski (FBU);
1 USD = 1039,29 FBU; 1 EUR = 1357,14 FBU
Języki urzędowe: rundi, francuski
Inne języki: suahili, angielski

Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele państw, w których nie ma ambasady Burundi, mogą przekraczać granicę tego kraju bez wizy. Obowiązani są natomiast do wykupienia w ciągu 24 godzin po przekroczeniu granicy specjalnych znaczków skarbowych tamtejszego urzędu imigracyjnego. Brak tych znaczków w paszporcie uniemożliwi wyjazd z Burundi. Należy pamiętać, że turyści mający wizę burundyjską lub znaczki urzędu imigracyjnego Burundi mogą napotkać trudności przy wjeździe do Demokratycznej Republiki Konga.

Przepisy prawne
Posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi są zabronione, a kary za łamanie tych przepisów są bardzo surowe (długoletnie kary więzienia i grzywna pieniężna).

Szczepienia, służba zdrowia
Obowiązuje zaświadczenie o szczepieniu przeciw żółtej febrze (odnotowane w tzw. żółtej książeczce szczepień WHO – Światowej Organizacji Zdrowia). Ze względu na całoroczne zagrożenie malarią konieczna jest profilaktyka antymalaryczna. Opieka medyczna jest na niskim poziomie i ma ograniczony zasięg. Zastrzeżenia wzbudza stan higieny, profesjonalizm świadczonych usług oraz zaopatrzenie w leki i środki sanitarne. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Informacje dla kierowców
Obowiązuje ruch prawostronny. Stan dróg poza stolicą jest bardzo zły. Zaleca się podróżowanie pojazdem z napędem na cztery koła. Pora deszczowa utrudnia przemieszczanie się po kraju. Dodatkowe trudności to brak oznakowania dróg. Zaleca się posiadanie nawet kilku zapasowych opon.

Podróżowanie po kraju

Bezpieczeństwo
Burundi należy do krajów bardzo niebezpiecznych. Niestabilna sytuacja wewnętrzna jest wynikiem konfliktów wewnętrznych i udziału Burundi w interwencji wojskowej w Demokratycznej Republice Konga. Podróż po Burundi podejmuje się zawsze na własne ryzyko. Nie zaleca się szczególnie wyjazdów w przygraniczne okręgi graniczące z Ruandą i Demokratyczną Republiką Konga. Podróżujący po Burundi samochodem mogą być zatrzymywani przez blokady policyjne lub grupy rebeliantów. W stolicy kraju należy unikać podróży po zmroku. W Bużumburze turyści mogą paść ofiarą licznych przestępstw pospolitych (drobne kradzieże, kradzieże kieszonkowe, włamania i kradzieże samochodów). Przestępcy działają pojedynczo lub w małych grupach. Zdarzają się też napady na biura i domy cudzoziemców pracujących w instytucjach pomocowych i przedstawicielstwach firm zachodnich.
ŚWIĘTA: 5 lutego – Dzień Jedności, 1 lipca – Dzień Niepodległości, 15 sierpnia – Święto Wniebowstąpienia NMP, 13 października – Dzień Zamachu na księcia Luisa Rwagosore, 21 października – Dzień Zamachu na prezydenta Ndadaye, 1 listopada – Wszystkich Świętych.

Przydatne informacje:

• W Bużumburze i kilku innych miejscowościach Burundi przebywają polscy misjonarze i siostry zakonne, chętnie udzielający pomocy polskim turystom.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Republika Burundi podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi (Kenia). W Bużumburze rezyduje konsul honorowy RP.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms