PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Algieria: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Algieria

Algieria


ALGIERIA
(Algierska Republika Ludowo-Demokratyczna)
Stolica: Algier
Waluta: dinar algierski (DZD), 1 DZD = 100 centymów;
1 USD = 70 DZD; 1 EUR = 90 DZD
Język urzędowy: arabski
Inne języki: francuski

Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy muszą mieć wizy na pobyt i przejazd przez terytorium Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Uzyskanie wizy turystycznej jest trudne; wskazane jest posiadanie zaproszenia. Nie ma możliwości uzyskania wizy algierskiej w Maroku (patrz: Maroko). Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy. Straż graniczna może żądać okazania biletu powrotnego lub środków na jego zakup. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty na każdy dzień pobytu, ale wwożone dewizy należy zadeklarować.

Przepisy celne
Nie ma specjalnych restrykcji celnych. Ograniczenia dotyczą przywozu alkoholu i papierosów: przepisy zezwalają na wwóz do 2 butelek mocnego alkoholu, 5 butelek wina oraz 2 kartonów papierosów.

Przepisy prawne
Obowiązują wysokie kary za próbę wwiezienia i posiadanie narkotyków.

Meldunek
W ciągu 24 godzin od przybycia trzeba dopełnić formalności meldunkowych. Przy przekraczaniu granicy należy zgłosić cel oraz planowany czas i miejsce pobytu. Organem uprawnionym do wydania decyzji o przedłużeniu pobytu jest policja.

Ubezpieczenie
Polskie ubezpieczenie nie jest uznawane. Wymagane są algierskie ubezpieczenia komunikacyjne. Kary za ich brak są wysokie.

Szczepienia, służba zdrowia
W porze letnich upałów występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, co wiąże się z niedostatkiem wody i zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Należy unikać picia nie przegotowanej wody oraz dokładnie myć owoce. Społeczna służba zdrowia jest na średnim poziomie. Prywatne gabinety lekarskie oferują usługi o standardzie zbliżonym do europejskiego; koszt wizyty u lekarza ogólnego wynosi ok. 700 DZD (ok. 8 EUR), wizyty u specjalisty ok. 1300 DZD (ok. 15 EUR), a wizyty u dentysty od 700 DZD do 3500 DZD (od 7 do 40 EUR).

Informacje dla kierowców
Obowiązkowe jest międzynarodowe prawo jazdy.

Podróżowanie po kraju
Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, a główne trasy dobrze oznakowane, również w języku francuskim. W Algierii w dalszym ciągu obowiązuje stan wyjątkowy, czego widocznym przejawem są liczne posterunki policji i żandarmerii oraz częste kontrole drogowe. Nie zaleca się indywidualnych podróży prywatnym samochodem, autobusem lub pociągiem ze względu na niebezpieczeństwo ataków terrorystycznych, zwłaszcza na prowincji. Można natknąć się na blokady dróg organizowane przez terrorystów przebranych za policję lub wojsko. Dobrze rozwinięta jest sieć wewnętrznych połączeń lotniczych, a ceny biletów są przystępne, np. bilet na trasie Algier–Oran–Algier kosztuje równowartość 100 EUR. Ponadto wiele obszarów, na których znajdują się tereny wojskowe, dostępnych jest tylko po uzyskaniu specjalnego zezwolenia. Wyjazdy na Saharę należy organizować jedynie za pośrednictwem wiarygodnych agencji turystycznych.

Bezpieczeństwo
Turyści mogą spotkać się z pewnymi zagrożeniami – zaleca się im zachowanie należytej uwagi i czujności. Odradza się wyjazdy do położonej na północy kraju Kabylii. W Algierze wzrosła przestępczość pospolita (kradzieże, rozboje, porwania dla okupu). W miastach należy unikać oddalonych od centrum dzielnic, a po zmierzchu – miejsc mało uczęszczanych. Kobiety powinny wystrzegać się samotnego spacerowania.

Religia, obyczaje
Algieria jest krajem muzułmańskim – obowiązują tu prawa i zasady islamu, który jest religią państwową. Nie należy przebywać w miejscach publicznych w stroju plażowym, a także w szortach i spódniczkach mini. Nie wolno wchodzić do meczetów bez uzyskania zezwolenia, w nieodpowiednim stroju; należy zachowywać się stosownie. Podczas ramadanu jedzenie, picie i palenie tytoniu w miejscach publicznych od świtu do zmierzchu może być potraktowane jako obraza islamu.
ŻYCIE KULTURALNE. Algieria oferuje wiele atrakcji miłośnikom sztuki. W Algierze jest wiele interesujących muzeów, w tym posiadających eksponaty z czasów rzymskich. Rok 2007 będzie obfitował w wydarzenia kulturalne związane z realizacją programu „Algier stolicą kultury arabskiej”. Bogata oferta kulturalna obejmuje prezentacje zespołów muzycznych, wystawy, spektakle teatralne.

Przydatne informacje:

• Warunki podróżowania miejscową siecią komunikacyjną są dość trudne, choć od niedawna kursują w Algierze nowoczesne autobusy obsługujące trasy w centrum miasta. Innym środkiem lokomocji są taksówki miejskie lub tak zwane taksówki kolektywne, służące do odbywania dłuższych podróży, których jednak nie polecamy. Bezpieczniejsze i mniej czasochłonne jest korzystanie z usług krajowych linii lotniczych Air Algerie lub rozbudowanej sieci kolei.
• Robiąc zdjęcia i filmując zarówno obiekty, jak i osoby prywatne, należy uprzednio uzyskać zezwolenie lub zgodę fotografowanych. Należy unikać fotografowania funkcjonariuszy sił zbrojnych i służb porządkowych, a także wszelkich obiektów publicznych i wojskowych.
• W Algierii dniami wolnymi od pracy są czwartek i piątek. Powszechnie obowiązuje przerwa w pracy urzędów i sklepów w godzinach południowych. Muzea i inne placówki kulturalne w sobotę są zamknięte.
• Algierczycy są sympatyczni i uczynni. W razie potrzeby można zwrócić się o pomoc do policjantów; życzliwą pomoc turyści znajdą też na posterunku policji.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


5. 2011-12-25 18:52:59
gość: Aischa
Być może są inni ale nie gorsi.Miałam okazje być tam trochę czasu również mam męża Algierczyka i jest wspaniały także nie każdy musi być zły.Kraj jest piękny.Polecam


4. 2011-11-21 15:16:31
gość: Cekoladka
Tak , znam dwóch Algierczyków , jeden się we mnie zakochał , a po paru dniach okazało się , że ma jeszcze jedną na boku. Niby są uparci co do dziewczyny , ale mają swoje za uszami , akurat jeden trafił mi się który strasznie kłamał, że mnie kocha... nie radziłabym się brać za Algierczyka


3. 2011-08-18 16:33:24
gość:
algerczycy są upartymi ludzmi ,jeśli upatrzą sobie kobietę ,to od razu chcą założyc z nią rodzinę ,nieważne że ma jakies wątpliwości lub nie chce ona jest jego ,


2. 2011-04-06 21:12:42
gość: Popsi
No pięknie , a chciałam się wybrać do Algierii lecz nie sądziłam że tyle problemów mnie spotka.


1. 2009-02-13 22:09:40
kopara27
fajny kraj chociaz nie miałam okazji go odwiedzic jeszcze:)


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms