PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Chile: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Chile

Chile


CHILE
(Republika Chile)
Stolica: Santiago
Waluta: peso chilijskie (CLP);
1 USD = 525,04 CLP (kurs z 12.12.2006)
Język urzędowy: hiszpański

Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele RP nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały, którego celem jest podjęcie pracy lub nauki. Minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest określony. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. Opłata lotniskowa przy lotach międzynarodowych wynosi 30 USD.

Przepisy celne
Do Chile można wwieźć gotówkę do 12 tys. USD. Większe sumy należy zadeklarować. Rygorystyczne przepisy fitosanitarne zakazują przywozu do Chile artykułów spożywczych w stanie surowym oraz nasion i roślin. Zwolnieniu od opłat celnych podlega bagaż osobisty i rzeczy osobistego użytku (aparaty fotograficzne, kamery etc.). Bez opłat celnych można też wwieźć do 400 szt. papierosów i 2,5 l napojów alkoholowych. Należy zadeklarować rzeczy osobiste o znacznej wartości (np. profesjonalny sprzęt elektroniczny). Nie ma ograniczeń dotyczących wymiany pieniędzy. W Chile nie istnieje procedura zwrotu podatku VAT obcokrajowcom.

Przepisy prawne
Surowo zwalczana jest przestępczość narkotykowa. Przemyt środków odurzających podlega karze od 5 do 15 lat pozbawienia wolności. W sprawach, w których w grę wchodzą większe ilości narkotyków, stroną oskarżającą w procesie jest także Rada Obrony Państwa jako organ strzegący interesów kraju.

Meldunek
Obowiązek meldowania cudzoziemców spoczywa na osobach udzielających gościny lub na administracji hoteli, w których zatrzymują się turyści.

Ubezpieczenie
Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane wybiórczo, zależnie od rodzaju udzielonej usługi medycznej: uznawane są w przypadku leczenia szpitalnego, nie są uznawane w przypadku leczenia ambulatoryjnego lub udzielenia pomocy doraźnej (pogotowie).

Szczepienia, służba zdrowia
Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Występuje zagrożenie żółtaczką, zwłaszcza w okresie letnim. Należy pić wodę butelkowaną lub przegotowaną, dezynfekować surowe warzywa specjalnymi kroplami. Co roku na terenach wiejskich odnotowuje się przypadki zarażenia wirusem Hanta, przenoszonym przez myszy polne, który powoduje wysoką gorączkę i ciężką niewydolność układu oddechowego (objawy przypominają grypę; ok. 30 proc. zachorowań kończy się śmiercią). Aby nie zarazić się wirusem, należy szczególnie dbać o higienę podczas biwakowania, zwłaszcza w południowych regionach Chile. Zaleca się używanie kremów z wysokim filtrem ze względu na silne promieniowanie UV.
Prywatna opieka medyczna jest na dobrym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 50 USD, doby w szpitalu – 350–400 USD. Płatności dokonuje się z góry gotówką, czekiem lub kartą. Tylko w szczególnych przypadkach możliwe jest przyjęcie w ośrodkach społecznej służby zdrowia; opłata za dobę wynosi ok. 90 USD.

Informacje dla kierowców
Od kierowców wymagane jest posiadanie krajowego i międzynarodowego prawa jazdy, wystawionego przez uprawnioną instytucję polską.

Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń.

Bezpieczeństwo
W ostatnich latach odnotowano wzrost przestępczości pospolitej, szczególnie w Santiago, Valparaíso i innych ośrodkach turystycznych. Zdarzają się kradzieże pieniędzy, dokumentów i telefonów komórkowych – najczęściej na dworcach autobusowych i w autobusach dalekobieżnych.

Święta
Dni wolne od pracy: Nowy Rok, Wielki Piątek– –Wielkanoc, 1 maja – Święto Pracy, 21 maja – rocznica bitwy pod Iquique, Boże Ciało, 29 czerwca – Św. Piotra i Pawła, 18 września – Święto Niepodległości, 19 września – Święto Armii, 12 października – Dzień Odkrycia Ameryki, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 8 grudnia – Niepokalane Poczęcie NMP, 25 grudnia – Boże Narodzenie.

Przydatne informacje:

• Niektóre firmy turystyczne przyjmują płatność w dolarach amerykańskich. W powszechnym użyciu są czeki oraz karty kredytowe i debetowe.
• Godziny urzędowania: urzędy – od poniedziałku do piątku 9.00–13.00 i 14.00–18.00; banki – od poniedziałku do piątku 9.00–14.00; poczta – od poniedziałku do piątku 8.00–18.00, w soboty do 13.00; supermarkety czynne są od poniedziałku do niedzieli 8.00–22.30, centra handlowe – od poniedziałku do niedzieli 11.00–21.00.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms