PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Czad: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Czad

Czad


CZAD
(Republika Czadu)
Stolica: Ndżamena
Waluta: frank Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XAF), 1 XAF = 100 centymów;
1 EUR = ok. 650 XAF
Język urzędowy: francuski, arabski

Wiza, przepisy wjazdowe
Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy mogą otrzymać w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Czadu za granicą (np. w Paryżu, Moskwie). Ważność paszportu przy wjeździe musi być dłuższa niż okres ważności wizy.

Meldunek
Po przyjeździe turyści są obowiązani do dopełnienia formalności meldunkowych w ciągu 72 godzin.

Szczepienia, służba zdrowia
Występuje tu duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Przy wjeździe wymagane jest posiadanie książeczki szczepień z adnotacją o szczepieniu przeciw żółtej febrze. Zaleca się ponadto szczepienia przeciw cholerze, tyfusowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Występuje malaria, a w okresie pory deszczowej – cholera. Należy unikać spożywania jedzenia i napojów niewiadomego pochodzenia. Służba zdrowia oferuje niski poziom usług, brak infrastruktury szpitalnej.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU,
Bezpieczeństwo
Z uwagi na niestabilną sytuację wewnętrzną, akcje rebeliantów – zwłaszcza na wschodzie kraju, na granicy z Sudanem – należy w miarę możliwości unikać podróży poza stolicę. Podczas podróży po kraju trzeba zachować ostrożność. W razie wypadku samochodowego należy natychmiast opuścić miejsce zdarzenia (zagrożenie linczem) i zgłosić się na najbliższy posterunek policji. Odradza się zdecydowanie podróż nocą, gdyż zdarzają się napady uzbrojonych band. Ze względów bezpieczeństwa odradza się podróżowanie do prefektur Borkou, Ennedi i Tibesti (często dochodzi tam do walk między wojskami rządowymi a ugrupowaniami rebeliantów), a także podróże w strefy przygraniczne, zwłaszcza z Libią, Sudanem i Republiką Środkowoafrykańską. W północnej części kraju (prefektura Tibesti) znajdują się pola minowe. Zaleca się podróż w konwoju – w kilka samochodów. Organizowanie wycieczek po kraju (w tym wyjazdy indywidualne) jest możliwe po uzyskaniu zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, co zwykle trwa kilka dni. Sieć drogowa jest słabo rozwinięta, w większości są to drogi nie utwardzone, trudno przejezdne w porze deszczowej; najlepiej poruszać się pojazdami terenowymi. W zasadzie wszędzie mogą występować trudności z zaopatrzeniem w paliwo. Działa kilka prywatnych linii lotniczych utrzymujących połączenia wewnątrz kraju.

Przydatne informacje:

• Przy planowaniu podróży do Czadu należy uwzględnić trudne warunki atmosferyczne: okres gorący od kwietnia do maja (50 st. C), sezon deszczowy od lipca do października, sezon suchy i chłodniejszy od grudnia do marca. Klimat jest dość zróżnicowany (np. pora deszczowa na południu trwa od marca do października, w centrum od lipca do września).
• Średnie temperatury miesięczne wahają się od 28 st. C do 42 st. C, w nocy temperatura spada często do 15 st. C.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Czad podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Trypolisie (Libia).


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms