PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Dominikana: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Dominikana

Dominikana


DOMINIKANA
(Republika Dominikańska)
Stolica: Santo Domingo
Waluta: peso dominikańskie (DOP);
1 EUR = 44,38 DOP; 1 USD = 33,31 DOP
(dolary amerykańskie są powszechnie uznawane jako środek płatniczy)
Język urzędowy: hiszpański

Wiza, przepisy wjazdowe
Od obywateli polskich wjeżdżających na terytorium Dominikany nie wymaga się wizy wjazdowej; muszą oni natomiast okazać bilet powrotny oraz wystarczające środki finansowe na utrzymanie przez deklarowany okres pobytu. Kwota wymagana na każdy dzień pobytu nie jest określona. Przy wjeździe na Dominikanę należy wykupić na granicy kartę turystyczną (ok. 15 USD), która często jest już wliczona w cenę biletu. Z kartą turystyczną można przebywać na terenie Dominikany do 90 dni. Dzieci do lat 13 muszą podróżować pod opieką rodziców lub opiekunów. Opiekunowie powinni mieć pozwolenie na podróżowanie ze swoimi podopiecznymi zalegalizowane w konsulacie Dominikany w państwie, z którego wyjeżdżają. Bez zalegalizowanego dokumentu dzieci nie mogą przekroczyć granicy. Termin ważności paszportu przy wjeździe powinien wynosić minimum 6 miesięcy; paszport musi być w dobrym stanie.

Przepisy celne
Cło obowiązuje na wwóz samochodów, motocykli, łodzi, narzędzi, maszyn, części zamiennych. Leki i narkotyki – jeśli służą one danej osobie i są przepisane przez lekarza – można wwozić bez podatku. W innych przypadkach ich przywóz jest zabroniony, a osoba, która tego dokonała, zostanie deportowana po uprzedniej rozprawie sądowej. Można przywieźć wyroby alkoholowe do własnej konsumpcji, w ilościach umiarkowanych. Wwóz broni, amunicji i innych niebezpiecznych przedmiotów jest zabroniony, a przywożące je osoby podlegają karze więzienia. Zabrania się także wwożenia materiałów o treściach pornograficznych. Można wwozić zwierzęta domowe, jeśli są zaszczepione przeciw wściekliźnie. Psy i koty wwożone są bez podatku; inne zwierzęta – za zgodą narodowego departamentu rolnictwa i zoologii. Nie można opuścić Dominikany z sumą większą niż 10 tys. USD.

Przepisy prawne
W przypadku przekroczenia przepisów prawa karnego zasądzane są kary więzienia i grzywny. Osoby posiadające narkotyki, używające ich lub przemycające je narażone są na kary od 2 do 5 lat więzienia oraz wysokie grzywny (od 50 000 do 250 000 DOP). Jeszcze bardziej restrykcyjne są kary za przestępstwa na tle seksualnym, za które można dostać wyrok do 20 lat więzienia. Tak samo karane jest nielegalne posiadanie broni.

Ubezpieczenie
Nie ma stosownych przepisów. Uznaje się bez zastrzeżeń ubezpieczenia firm amerykańskich.

Meldunek
Turyści mają obowiązek zameldowania się w miejscu pobytu (hotel, pensjonat). Wypełnia się stosowny formularz.
SZCZEPIENIA, OPIEKA MEDYCZNA. Nie są wymagane ani zalecane szczepienia. Występują tu zagrożenia epidemiologiczno-sanitarne. Turystom z Europy zaleca się szczepienia przeciw żółtej febrze, tężcowi, dyfterytowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, zapaleniu opon mózgowych typu A i C. Turyści planujący dłuższy pobyt na Dominikanie powinni zaszczepić się przeciw durowi brzusznemu. Występują też zagrożenia malarią i chorobami pasożytniczymi, głównie układu pokarmowego (filarioza, leiszmanioza, schistosomatoza), oraz wścieklizną. Zaleca się picie wody wyłącznie butelkowanej i stosowanie środków odstraszających komary. Dostęp do publicznej służby zdrowia jest ograniczony. Lekarze oraz szpitale często żądają opłaty przed udzieleniem porady lub pomocy. Lekarstwa są bardzo drogie, dlatego lepiej wziąć własne lekarstwa (muszą być jednak przepisane przez lekarza) i środki pierwszej pomocy.

Informacje dla kierowców
Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Wynajmując samochód, warto wykupić ubezpieczenie full inclusive.

Bezpieczeństwo
Nie występuje większe zagrożenie przestępczością. Nie odnotowano zagrożenia terroryzmem. Poziom przestępczości pospolitej jest dużo niższy niż w Europie i innych krajach Ameryki Łacińskiej. Strefy turystyczne i plaże są regularnie kontrolowane przez agencje ochrony. Przebywając poza strefami turystycznymi, nie należy nosić biżuterii i większej ilości gotówki. Noclegi najlepiej zamawiać w hotelach położonych w centrach turystycznych. Turyści zwiedzający wyspę mogą korzystać z hoteli w mniejszych miejscowościach, lecz nie powinni zabierać ze sobą rzeczy wartościowych (np. biżuterii).

Święta
Dni wolne od pracy to: 1 stycznia, 6 stycznia – Święto Trzech Króli, 21 stycznia – Święto Marii Dziewicy, patronki Dominikany, 26 stycznia – Dzień ku czci Juana Pablo Duarte, jednego z twórców państwa, 27 lutego – Dzień Niepodległości, Wielki Piątek i Święta Wielkanocne (wszystkie sklepy i urzędy są zamknięte), 14 kwietnia – Dzień Panamerykański, 1 maja – Święto Pracy, 10–12 lipca – Festival de Sosua, 16 lipca – Dzień Fundacji Trinitaria, 24 lipca – Festival Merengue w Santo Domingo, 16 sierpnia – Święto Odnowy, 24 sierpnia – Dzień Świętej Mercedes, 12 października – Święto Odkrycia Ameryki, 21–25 października – Festival Merengue w Puerto Plata, 24 października – Dzień ONZ, 25 grudnia – Boże Narodzenie.


Przydatne informacje:

• Banki są otwarte od 8.30 do 15.00 lub 18.00, w soboty i niedziele są zamknięte. Akceptowane są karty kredytowe: VISA, Masters, American Express i Diners Club. Bankomaty są dostępne właściwie w każdym miejscu, bezpieczne są tylko te w strefie turystycznej.
• Można legalnie wymienić dolary lub euro w bankach, kantorach, hotelach. Wymiana pieniędzy na ulicy nie jest bezpieczna. Najlepiej płacić gotówką w dolarach amerykańskich. Pieniądze i karty kredytowe, a także paszporty i inne dokumenty osobiste najbezpieczniejsze są w skrytkach hotelowych (dopuszczalne jest posługiwanie się fotokopią paszportu). Nie należy wychodzić z hotelu z większą gotówką.
• Rząd pobiera następujące podatki: 5 proc. od rachunków za pokoje hotelowe, 12 proc. od artykułów żywnościowych i napojów.
• W większości stref turystycznych ceny są podobne, z wyjątkiem najdroższych hoteli, gdzie ceny są dużo wyższe. Zwyczajem jest dopisywanie w restauracji 10 proc. sumy rachunku za obsługę. Przyjęte jest, że podczas zakupów (szczególnie na ulicy i w sklepach z pamiątkami) należy się targować.
• Taksówki z reguły nie mają taksometrów, cenę należy uzgodnić przed rozpoczęciem jazdy.
• Różnica czasu przez cały rok wynosi 4 godziny w stosunku do czasu Greenwich.
• Energia elektryczna: 110 Volt/60 Hz.
• Woda: w hotelach i miejscach publicznych nie należy pić wody z kranu.
• Numer kierunkowy dla rozmów telefonicznych (00) 809.
• Policja: tel. 911.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Republika Dominikańska podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Meksyku.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms