PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Andora: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Andora

Andora


ANDORA
(Księstwo Andory)
Stolica: Andora la Vella
Waluta: euro (EUR)
Język urzędowy: kataloński
Inne języki: francuski, hiszpański

Przepisy wjazdowe
Dokumentem uprawniającym do wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Andory przez okres 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty (nowego i starego wzoru – ten drugi ważny do końca 2007 r.). Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości (w przypadku starszych, książeczkowych dowodów osobistych należy zwrócić szczególną uwagę na aktualność zdjęcia). Paszport powinien być ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany okres pobytu.

Przepisy celne
Funkcjonuje strefa bezcłowa, jednak przy wywozie zakupionych towarów do państw sąsiednich (Hiszpania, Francja) obowiązują przepisy zgodne z normą unijną. W każdym sklepie można uzyskać informację dotyczącą dozwolonej ilości wywożonych towarów.

Szczepienia, służba zdrowia
Na terytorium Andory nie ma zastosowania Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawniająca turystę do korzystania w krajach Unii Europejskiej z bezpłatnej opieki medycznej w sektorze publicznym. Pacjent powinien zapłacić za wystawioną przez lekarza fakturę i rozliczyć ją z prywatną firmą ubezpieczeniową po powrocie do Polski. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Koszt zwykłej wizyty u lekarza – 60 EUR.

Informacje dla kierowców
Polski turysta może posługiwać się polskim prawem jazdy. Policja bardzo surowo egzekwuje przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Za wszelkie wykroczenia (zwłaszcza za nadmierną prędkość) grożą bardzo wysokie mandaty.

Podróżowanie po kraju
Bez ograniczeń.

Bezpieczeństwo
Andora jest krajem bezpiecznym dla turystów; władze kraju szczycą się tym, że przestępczość pospolita prawie tu nie istnieje.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Księstwo Andory podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Madrycie (Hiszpania).


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 


  Artykuły

  Osiem dni w południowej Francji...
ocena: 3.09
autor:
W cieniu Pirenejów
ocena: 3.03
autor: vicealigator
 
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms