PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Ekwador: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Ekwador

Ekwador


EKWADOR
(Republika Ekwadoru)
Stolica: Quito
Waluta: dolar amerykański (USD)
Język urzędowy: hiszpański
Inne języki: keczua

Wiza, przepisy wjazdowe
Z końcem roku 2005 przy pobytach do 30 dni (z możliwością przedłużenia pobytu do 90 dni) obywatele polscy udający się do Ekwadoru w celach turystycznych, biznesowych, naukowych i kulturalnych zostali zwolnieni z obowiązku wizowego. Niemniej z uwagi na dotychczasową niejednolitą praktykę władz ekwadorskich zaleca się zasięgnąć przed wyjazdem informacji w sprawie wiz w Ambasadzie Republiki Ekwadoru w Warszawie. Przy wjeździe wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego ani wykazywania się posiadaniem określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie za granicę: z Quito – 35 USD od osoby, z Guayaquil – 25 USD.

Przepisy celne
Przepisy celne odpowiadają standardom międzynarodowym. Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu środków płatniczych przy kwotach nie przekraczających 10 000 USD na osobę (większe kwoty lub ich równowartość, np. w papierach wartościowych, należy zadeklarować przy przekraczaniu granicy). Należy jednak zwrócić uwagę na restrykcyjne przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom. Przy zakupie pamiątek imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód kupna w celu okazania go podczas kontroli bagażu na lotnisku.

Przepisy prawne
Za przemyt narkotyków i handel nimi ustawodawstwo ekwadorskie przewiduje wysokie kary (10–15 lat pozbawienia wolności). Należy bezwzględnie wystrzegać się przyjmowania od osób nieznanych lub przygodnie poznanych jakichkolwiek przesyłek czy paczek do przewiezienia przez granicę.

Meldunek
Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie
Ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne nie są wymagane, zalecane jest jednak ich wykupienie, zwłaszcza od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (polisy ubezpieczeniowe polskich towarzystw są powszechnie uznawane). Ponadto szczególnie zalecane są odpowiednie ubezpieczenia dla osób uprawiających wspinaczkę wysokogórską, kajakarstwo i inne sporty wysokiego ryzyka.

Szczepienia, służba zdrowia
Zagrożenie chorobami tropikalnymi jest stosunkowo niewielkie, jednak na wybrzeżu (głównie okolice Guayaquil) i w dżungli na wschodzie kraju występuje zagrożenie malarią i dengą. Nie ma obowiązku szczepień, wskazane są jednak szczepienia przeciw żółtej febrze. Okresowo występują lokalne epidemie cholery. Należy pamiętać o możliwości wystąpienia choroby wysokościowej (soroche), która objawia się bólami głowy i jamy brzusznej oraz torsjami. Opieka lekarska jest ogólnie dostępna w miastach, jednak jej koszt w przypadku usług o europejskim standardzie jest relatywnie wysoki. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 50 USD, doba w szpitalu ok. 100 USD (bez zabiegów i leków).

Informacje dla kierowców
Wymagane jest posługiwanie się międzynarodowym prawem jazdy.

Podróżowanie po kraju
Nie ma specjalnych ograniczeń, chociaż okresowo na podróże do dżungli i na tereny zamieszkane przez ludność indiańską potrzebne są specjalne zezwolenia władz. Istnieje niebezpieczeństwo porwań w rejonach przygranicznych z Kolumbią w północnej części kraju. Odradza się również podróże w region przygraniczny z Peru w Kordylierze Kondora, gdzie w latach 90. trwał konflikt zbrojny i dziś jeszcze można natrafić na miny przeciwpiechotne. Zaleca się ostrożność w przejazdach autobusami na trasach wewnętrznych ze względu na zły stan techniczny pojazdów i niebezpieczne górskie drogi. W górach odradza się podróżowanie samochodem w nocy. Na wewnętrznych trasach lotniczych zdecydowaną większość lotów obsługują dwie ekwadorskie linie lotnicze: Tame i Aerogal. Ponieważ lotniska w Quito oraz w Cuenca, Tulcan i Loja leżą wysoko w górach, zdarzają się duże opóźnienia; loty bywają też odwoływane. Połączenia z wyspami Galapagos obsługują porty lotnicze w Guayaquil i Quito, które są również jedynymi lotniskami oferującymi bezpośrednie loty do Europy i Ameryki Północnej.

Bezpieczeństwo
Ekwador jest krajem stosunkowo bezpiecznym dla turystów, szczególnie na tle sąsiednich państw. Większe zagrożenie przestępczością (kradzieże i napady) odnotowuje się w ośrodkach miejskich: Quito i Guayaquil, a także w Tulcan na granicy z Kolumbią. Dobrą praktyką jest deponowanie większych kwot pieniędzy w hotelowych sejfach.

Święta
W Ekwadorze obchodzone są następujące święta: Nowy Rok, poniedziałek i wtorek karnawału, Wielki Piątek, 1 maja, 24 maja (bitwa pod Pichinchą), 25 lipca (założenie Guayaquil), 10 sierpnia (Dzień Niepodległości – święto narodowe), 9 października (niepodległość Guayaquil), 1 i 2 listopada (Wszystkich Świętych i Zaduszki), 3 listopada (niepodległość Cuenca), 6 grudnia (założenie Quito), 25 grudnia (Boże Narodzenie).

Przydatne informacje:

• Honorowane są karty kredytowe, m.in. MasterCard, VISA i American Express.
• Urzędy pracują w godzinach 9.00–13.00 i 14.00–18.00, a sklepy otwarte są w godzinach 10.00–20.00. Są również sklepy całodobowe.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Ekwador podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Limie (Peru). W Ekwadorze działają konsulaty RP kierowane przez konsulów honorowych w Quito i Guayaquil. Ich adresy i telefony kontaktowe uzyskać można na stronie internetowej Ambasady RP w Limie: www.lima.polemb.net.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 


  Artykuły

  Wyspy Galapagos - informacje praktyczne
ocena: 2.96
autor: lbt
 
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms