PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Erytrea: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Erytrea

Erytrea


ERYTREA
(Państwo Erytrea)
Stolica: Asmara
Waluta: nakfa (NFA);
1 USD = 14 NFA
Język urzędowy: arabski, tigrinia
Inne języki: tigre, kunama, afar

Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy wjeżdżający do Erytrei muszą mieć wizę pobytową lub tranzytową. Można ją uzyskać w Ambasadzie Państwa Erytrea w Berlinie lub w Konsulacie Generalnym we Frankfurcie nad Menem. Ze względu na napięte stosunki między Erytreą i Etiopią nie powinno się łączyć podróży turystycznej do tych dwóch państw. Pod żadnym pozorem nie wolno dopuścić do wygaśnięcia ważności wizy. Zaniedbanie jej przedłużenia powoduje bardzo nieprzyjemne skutki, a sprawa może mieć finał nawet w sądzie. Ważność paszportu przy wjeździe powinna wynosić co najmniej 6 miesięcy. W przypadku tranzytu obowiązuje okazanie biletu na dalszą podróż. Nie ma obowiązku dysponowania określoną kwotą pieniędzy na każdy dzień pobytu. Przy wylocie z kraju obowiązuje opłata lotniskowa.

Przepisy celne
Nie ma przepisów ograniczających wwóz i wywóz waluty. Wymiany na miejscową walutę nakfa dokonuje się w kantorach państwowych i licencjonowanych kantorach prywatnych. W związku z dużą różnicą między oficjalnym a czarnorynkowym kursem waluty władze wprowadziły w tej sprawie rygorystyczne przepisy. Obcokrajowiec obowiązkowo musi zadeklarować posiadaną ilość gotówki przy wjeździe i okazać dokumenty legalnej wymiany waluty przy wyjeździe z kraju.

Meldunek
Obowiązek meldunkowy dotyczy pobytu dłuższego niż 30 dni.

Ubezpieczenie
Nie ma regulacji w zakresie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych.

Szczepienia, służba zdrowia
Posiadanie międzynarodowej książeczki szczepień (żółta febra) jest wskazane. Dostępna jest wyłącznie państwowa służba zdrowia. Wizyta u lekarza kosztuje ok. 5 USD. Koszt dobowego pobytu w szpitalu kształtuje się w granicach 40 USD.
INFORMACJA DLA KIEROWCÓW. Międzynarodowe prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdów w czasie 90 dni od daty wjazdu. Jeśli kierujący pojazdem nie jest wymieniony w dowodzie rejestracyjnym, wymagane jest pełnomocnictwo właściciela pojazdu, firmy transportowej lub umowa z firmą leasingową. Ceny paliw samochodowych są stosunkowo wysokie. Za litr benzyny trzeba obecnie zapłacić 32 NFA (2,13 USD).

Bezpieczeństwo
Praktycznie nie istnieje zagrożenie przestępczością. Rząd Erytrei wprowadził 1 czerwca 2006 r. zakaz wyjazdu cudzoziemców poza Asmarę bez specjalnego zezwolenia władz. Przepustki na wyjazd poza stolicę są skrupulatnie sprawdzane na licznych drogowych punktach kontrolnych.

Święta
Dni wolne od pracy to sobota i niedziela.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Erytrea podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Sanie (Jemen).


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms