PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Filipiny: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Filipiny

Filipiny


FILIPINY
(Republika Filipin)
Stolica: Manila
Waluta: peso filipińskie (PHP),1 PHP = 100 centavos;
1 USD = ok. 48,50 PHP
Język urzędowy: tagalski (filipino), angielski
Inne języki: hiszpański

Wiza, przepisy wjazdowe
Od obywateli polskich odwiedzających Filipiny nie wymaga się wizy na pobyt do 21 dni – należy tylko okazać bilet powrotny lub bilet do innego kraju oraz wszystkie dokumenty związane z podróżą, a także środki finansowe wystarczające na czas pobytu (wysokość kwoty na dzień pobytu nie jest określona). Pobyt można przedłużyć w Biurze Imigracyjnym do 59 dni. Planując dłuższy pobyt, należy wystąpić o wizę, która wystawiana jest przez filipińskie przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne – najbliższa placówka znajduje się w Budapeszcie, tel. (00361) 200 55 23, faks (00361) 200 55 28. Wizę można przedłużyć w Biurze Imigracyjnym. Z uwagi na brak filipińskiej placówki dyplomatycznej w Polsce wizę można także uzyskać podczas tranzytowego pobytu w Bangkoku (patrz: Tajlandia). Przy wjeździe na Filipiny paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Opłata lotniskowa przy wylocie wynosi 550 PHP.

Przepisy celne
Nie ma ograniczeń dotyczących przywozu i wymiany pieniędzy. Przy wywozie 10 tys. PHP należy mieć zgodę banku centralnego. Walutę obcą można wywieźć w ilości nie większej, niż zostało to zgłoszone w deklaracji celnej. Nie ma żadnych szczególnych, odbiegających od powszechnie obowiązujących standardów, restrykcji celnych. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.

Przepisy prawne
Przestępstwa narkotykowe, zwłaszcza próby przemytu narkotyków na Filipiny, zagrożone są karą więzienia, a nawet śmierci. Poza tym nie obowiązują tu szczególne normy prawne i zwyczajowe, które odbiegałyby od ogólnie przyjętych, a których nieprzestrzeganie mogłoby powodować sytuacje konfliktowe.

Meldunek
Na Filipinach praktycznie nie funkcjonuje system ewidencji ludności, gdyż nie ma obowiązku meldunkowego. Jednakże przedłużenie pobytu ponad okres określony w wizie jest karane grzywną.

Ubezpieczenie
Nie wymaga się ubezpieczeń osobowych ani komunikacyjnych. Uznawane są polisy tylko tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły odpowiednie umowy z firmami mającymi przedstawicieli na Filipinach.

Szczepienia, służba zdrowia
Nie występują tu szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie ma też obowiązku szczepień profilaktycznych. Nie ma problemów z dostępem do opieki medycznej. Wizyta u lekarza kosztuje od 10 USD, a doba w szpitalu (bez badań) – 40 USD.

Informacje dla kierowców
Obowiązkowe jest międzynarodowe prawo jazdy.

Podróżowanie po kraju
Nie ma żadnych ograniczeń. Nie jest jednak zalecana podróż w rejony, w których działają zbrojne oddziały ekstremistów islamskich, szczególnie na dalekim południu tego kraju (wyspa Mindanao, archipelag Sulu). Należy zachować szczególną ostrożność podczas podróżowania w późnych godzinach wieczornych, nawet w niektórych dzielnicach stolicy kraju, Manili.

Bezpieczeństwo
Nie ma szczególnych zagrożeń przestępczością w Manili, choć w ostatnim roku wzrosła liczba napadów rabunkowych. Nie należy jednak zawierać znajomości z przygodnie poznanymi osobami i korzystać z ich poczęstunku (zdarzają się przypadki podawania środków nasennych, a następnie okradania). Poza stolicą należy zachować szczególną ostrożność. W godzinach wieczornych i nocnych należy wystrzegać się przebywania poza głównymi dzielnicami i w rejonach zamieszkanych przez biedotę. Zaleca się korzystanie wyłącznie z taksówek hotelowych.

Przydatne informacje:

• Filipiny są krajem katolickim (81 proc. ludności), w którym święta kościelne obchodzone są podobnie jak w Polsce; 12 proc. stanowią wyznawcy innych religii, 5 proc. to muzułmanie.
• Woda z sieci wodociągowej nie nadaje się do picia. Lepsze hotele dostarczają wodę destylowaną i mineralną w ramach regularnych usług, w gorszych należy się w nią zaopatrzyć samemu (w sprzedaży dostępna jest butelkowana woda pitna). Owoce i warzywa należy myć przed spożyciem.
• Na plażach prowadzony jest handel obnośny. Nie wszyscy sprzedawcy należą do najuczciwszych; czasami podszywają się pod tę kategorię osób członkowie gangów młodocianych, gotowi okraść klienta.
• Poziom bezrobocia jest bardzo wysoki, a praca bez zezwolenia jest surowo karana.
• Należy raczej unikać wycieczek w godzinach wieczornych, zwłaszcza jeśli nie zna się okolicy. Dobrze jest skorzystać z pomocy zaufanego przewodnika.
Na Filipinach nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Tajlandii akredytowany jest również na Filipinach. Sprawy konsularne dotyczące terenu tego kraju pozostają w gestii konsula RP w Bangkoku (patrz: Tajlandia). W Manili rezyduje honorowy konsul generalny.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 


  Artykuły

  Filipiny - 7107 wysp do raju
ocena: 3.83
autor: Gacus
 
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms