PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Gambia: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Gambia

Gambia


GAMBIA
(Republika Gambii)
Stolica: Banjul
Waluta: dalasi (GMD), 1 GMD = 100 bututów;
1 USD = 29 GMD
Język urzędowy: angielski
Inne języki: mandingo, wolof

Wiza, przepisy wjazdowe
Wizy dla obywateli polskich, a także dla osób stale przebywających na terytorium Polski, wydawane są przez Konsulat Republiki Gambii w Warszawie. Informacje wizowe zamieszczone są na stronie internetowej konsulatu: www.gambia.pl. Paszport musi być ważny minimum 3 miesiące. Przy wjeździe nie wymaga się okazania biletu powrotnego. Władze graniczne mogą natomiast poprosić o okazanie środków niezbędnych na pobyt w Gambii (zwyczajowo jest to kwota 100 USD na dobę).

Przepisy celne
Obowiązują międzynarodowe przepisy celne dotyczące turystyki.

Przepisy prawne
Używanie jakichkolwiek środków odurzających jest zabronione. Wszystkie przestępstwa związane z narkotykami są surowo karane, w najcięższych przypadkach także karą śmierci.

Ubezpieczenie
Obowiązuje ubezpieczenie na samochód (dodatkowo z informacją: „uznawane w Gambii”) oraz ubezpieczenie osobowe.

Szczepienia, służba zdrowia
Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (potwierdzone w międzynarodowej książeczce zdrowia), zaleca się szczepienie przeciw cholerze. Konsultacja lekarska kosztuje 40 USD, pobyt w szpitalu 70 USD za dobę. Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej i zabezpieczyć się przed licznymi chorobami (np. choroby brudnych rąk) oraz stosować profilaktykę przeciwmalaryczną.

Informacje dla kierowców
Turyści podróżujący samochodem powinni mieć międzynarodowe prawo jazdy; OC jest obowiązkowe.

Podróżowanie po kraju
Warto połączyć zwiedzanie Gambii z wyjazdem do Senegalu. Ceny usług turystycznych, pamiątek, wyżywienia itp. są niższe niż w sąsiednim Senegalu. Ze względu na bardzo zły stan dróg podróżowanie w głąb kraju wymaga samochodu terenowego. Uwaga: na całej długości rzeki Gambii nie ma mostu. Przeprawa z jednego brzegu na drugi jest możliwa w dwóch miejscach: Barra Banjul i Farafeni. Promy kursują od wschodu do zachodu słońca.

Bezpieczeństwo
Zalecenia dotyczące zachowania środków bezpieczeństwa nie odbiegają od standardów obowiązujących w sąsiednich krajach: należy unikać podróżowania po zmroku, omijać dzielnice biedoty, chronić gotówkę i dokumenty przed kradzieżą kieszonkową itp. Kobiety narażone są na zaczepki mężczyzn, którzy w celach matrymonialnych poszukują partnerek z paszportem europejskim. Problemem w tym kraju jest turystyka seksualna, w tym pedofilska; władze gambijskie powołały nawet specjalne oddziały do walki z tym zjawiskiem.

Religia, obyczaje
W kontaktach z ludnością należy pamiętać, że 80 proc. ludności Gambii to wyznawcy islamu, i przestrzegać norm obyczajowych przyjętych w krajach muzułmańskich.

Przydatne informacje:

• Niewiele jest automatów obsługujących karty kredytowe, zaleca się więc stosowanie czeków podróżnych. Franki Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XAF) – środek płatniczy w krajach sąsiednich – uznawane są np. na targu lub przy zakupie pamiątek. Według nowych przepisów regulujących wymianę walut wymiana bankowa jest obligatoryjna, niemniej nadal działa czarny rynek.
• Turyści są często nagabywani przez ulicznych przewodników, którzy oferują swe usługi. Stanowcza, acz grzeczna odmowa jest z reguły skuteczna.
• Odradza się przebywanie w pobliżu obiektów wojskowych, policyjnych, a także budynków administracji państwowej. Fotografowanie tych miejsc jest kategorycznie zabronione.
• Baza turystyczna jest zadowalająca. Ciekawa przyroda Gambii i dobrze zorganizowana infrastruktura turystyczna sprawiają, że jest to kraj niezwykle atrakcyjny i często odwiedzany przez turystów.
• Klimat tropikalny z porą deszczową od czerwca do października.
Gambia podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Dakarze (Senegal).


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms