PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Gruzja: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Gruzja

Gruzja


GRUZJA
Stolica: Tbilisi
Waluta: lari (GEL), 1 GEL = 100 tetri;
1 USD = 1,73 GEL; 1 EUR = 2,28 GEL (kurs z listopada 2006 r.)
Język urzędowy: gruziński
Inne języki: rosyjski, angielski

Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego wjazdu i pobytu w Gruzji przez okres do trzech miesięcy. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni jest paszport – ważny co najmniej trzy miesiące dłużej niż deklarowany czas pobytu. Jeśli obywatele RP zamierzają pozostać w Gruzji ponad 90 dni (np. jeśli chcą podjąć pracę, naukę, leczenie lub z innych koniecznych przyczyn), obowiązuje ich wiza. Aby ją uzyskać, powinni zgłosić się do Ambasady Gruzji w Warszawie, a w przypadku pobytu w Gruzji – do Departamentu Konsularnego MSZ Gruzji (Tbilisi, ul. Czitadze 3). W przypadku zatrudnienia należy dopełnić wszystkich formalności związanych z legalizacją pobytu przez pracodawcę. Jeśli trzymiesięczny termin pobytu bezwizowego został przekroczony, Policja Graniczna przy wyjeździe nakłada mandat w wysokości 180 GEL. Przy wjeździe do Gruzji trzeba wypełnić deklarację celną i ankietę migracyjną. Przy wjeździe samochodem osobowym nie będącym własnością kierującego wymagane jest posiadanie notarialnej zgody właściciela na korzystanie z pojazdu.

Przepisy celne
Nie ma specjalnych przepisów prawnych dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy, a przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Wymagane jest wypełnienie deklaracji celnych przy wjeździe i wyjeździe. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.

Przepisy prawne
Przemyt, posiadanie oraz sprzedaż nawet najmniejszej ilości narkotyków lub środków psychotropowych są surowo karane. Kodeks karny nie odbiega swoimi rozwiązaniami od polskiego; powszechnie stosuje się areszt tymczasowy (po postawieniu zarzutów podejrzany zostaje tymczasowo aresztowany), gdzie warunki pobytu są niezwykle ciężkie.

Meldunek
Turyści nie podlegają obowiązkowi meldunkowemu.

Ubezpieczenie
Posiadanie ubezpieczeń osobowych nie jest obowiązkowe. Nie ma też towarzystw współpracujących z polskimi firmami. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC.

Szczepienia, służba zdrowia
Nie są wymagane żadne szczepienia. Występuje jednak zagrożenie cholerą, dyfterytem, gruźlicą i żółtaczką zakaźną. Żywność kupiona na bazarach może być przyczyną chorób zakaźnych. Woda w sieci wodociągowej w większości miast nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. W wielu zbiornikach wodnych, jak jeziora i stawy, obowiązuje zakaz kąpieli ze względu na występowanie w nich zarazków cholery. Publiczna służba zdrowia jest na bardzo niskim poziomie. Brakuje wielu lekarstw. Opieka medyczna dla turystów jest odpłatna. W Tbilisi i większych miastach czynne są prywatne przychodnie lekarskie (możliwość hospitalizacji). Wizyta w klinice prywatnej kosztuje od 20 do 40 USD.

Informacje dla kierowców
Podróżujący samochodem powinni mieć międzynarodowe prawo jazdy. Przekraczając granicę, w punkcie kontrolnym należy pobrać zaświadczenie o charakterze wwozu pojazdu („wjazd czasowy” lub „import”); w przypadku nieprzedstawienia tego dokumentu właściwym władzom grozi wysoka kara pieniężna. Należy unikać jazdy samochodem o zmierzchu i w nocy. Kierowcy i piesi często nie przestrzegają zasad ruchu drogowego, dlatego poruszanie się po drogach wymaga dużej ostrożności. Dozwolona prędkość w terenie zabudowanym to 60 km/godz., a w nie zabudowanym 90 km/godz.

Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń (wyjątek stanowią tereny tzw. samozwańczych republik Abchazji i Osetii Płd., do których wjazd jest utrudniony, a ze względów bezpieczeństwa Ambasada RP w Tbilisi odradza podróże do tych miejsc). Sieć połączeń kolejowych między miastami w Gruzji jest słabo rozwinięta. Niedogodność tę rekompensują liczni przewoźnicy prywatni oferujący tanie połączenia mikrobusami, zarówno lokalne, jak i międzymiastowe.

Bezpieczeństwo
W ostatnim roku zanotowano spadek liczby przestępstw wobec obcokrajowców. Zniszczenia wojenne, skomplikowana sytuacja polityczna oraz trwający od lat kryzys ekonomiczny spowodowały, iż poziom bezpieczeństwa w Gruzji nie jest jeszcze zadowalający. Na północnym zachodzie kraju, między rzeką Inguri a granicą FR, rozciąga się terytorium samozwańczej tzw. Republiki Abchazji – separatystycznego regionu, który w wyniku zbrojnego konfliktu oderwał się od Gruzji i nie uznaje zwierzchnictwa władz w Tbilisi. Natomiast na północ od stolicy (w odległości ok. 70 km) znajduje się kolejna strefa konfliktu – Południowa Osetia. Niestabilna sytuacja w Abchazji i Południowej Osetii praktycznie wyklucza podróże turystyczne. Ambasada RP w Tbilisi ostrzega, że możliwości opieki konsularnej nad obywatelami polskimi w tych nie uznawanych również przez Polskę „republikach” są ograniczone. Niekorzystny wpływ na stan bezpieczeństwa w Gruzji ma sytuacja w sąsiedniej Czeczenii. Niebezpieczny jest rejon achmecki, gdzie w okolicach Wąwozu Pankiskiego znaleźli schronienie uchodźcy czeczeńscy, a także rejon Swanetii w zachodniej Gruzji, zamieszkany przez ludność mówiącą odrębnym dialektem.

Religia, obyczaje
Gruzja to kraj wielonarodowościowy i zarazem wielowyznaniowy. Najliczniej wyznawaną, a zarazem oficjalną religią jest prawosławie (65 proc. ludności to wierni Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej), następnie islam (11 proc.), głównie w Adżarii i na terenach zamieszkanych przez Azerów. Kolejną dużą grupę stanowią wierni kościoła ormiańskiego (8 proc., głównie w pasie przygranicznym z Turcją i Armenią) oraz wyznawcy judaizmu. Katolicy to zdecydowana mniejszość. W większości cerkwi dostępnych dla turystów od zwiedzających wymaga się skromnego ubioru, długiej spódnicy lub spodni, a w sporadycznych przypadkach nakrycia głowy u kobiet (chusta).

Święta
Ustawowo wolne od pracy dni to: 1, 2, 7 i 19 stycznia, 3 i 8 marca, 9 kwietnia, 9, 12 i 26 maja, 28 sierpnia, 14 października, 23 listopada oraz ruchome Święta Wielkanocne.

Przydatne informacje:

• Warunki życia w Gruzji należy określić jako ciężkie. Od kilku lat zimą nie są ogrzewane mieszkania i urzędy. Należy liczyć się z okresowymi przerwami w dostawach gazu. Prowincja praktycznie przez cały rok ma kłopoty z dostawami energii elektrycznej; także w miastach jej dostawy są nieregularne. Podobne problemy dotyczą dostaw wody pitnej.
• Praktycznie nie ma problemów z zaopatrzeniem w produkty codziennego użytku.
• W miastach, oprócz autobusów, środkiem komunikacji są kursujące po wyznaczonych trasach mikrobusy. Są one tanie, jednak dość często zdarzają się w nich kradzieże kieszonkowe.
• Z końcem 2002 r. zaczęto wprowadzać do obiegu banknoty z zabezpieczeniem holograficznym (nominały 1, 2, 5, 10 i 20 lari), a w 2004 r. wprowadzono dwa ostatnie spośród pozostających w obiegu nominałów (50 i 100 lari). Stare banknoty zachowały ważność i są stopniowo wycofywane z obiegu. Obecnie coraz powszechniej dostępne są bankomaty. Praktycznie nie ma możliwości zapłacenia kartą kredytową.
• Większość gruzińskich urzędów pracuje od 10.00 do 18.00 (z godzinną przerwą między 13.00 a 14.00). Sklepy z reguły otwarte są w godz. 10.00–18.00 lub 19.00, sklepy spożywcze od 9.00 do 20.00, a często do 23.00.
• Aktualne informacje o Gruzji (w tym ceny wszystkich rodzajów wiz) dostępne są na stronie MSZ Gruzji: www.mfa.gov.ge.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


1. 2009-05-22 11:00:01
gość: MoNiKa
Lubię tam chodzic w Grucje. Nie mogę znależc translator Grużinski. Ja pochodzę z Polską. Gdzie mam wysłac smsa z Polską do Grucji??? Pomoc.... Wielki Dziękuje :)


  Mapapowiększ 


  Artykuły

  Imeruli w chaczapuri
ocena: 2.98
autor:
Kaukaz 2008
ocena: 3.07
autor:
Armenia i Gruzja - lipiec 2010
ocena: 3.05
autor: lbt
 
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms