PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Gwinea Bissau: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Gwinea Bissau

Gwinea Bissau


GWINEA BISSAU
(Republika Gwinei Bissau)
Stolica: Bissau
Waluta: frank Afrykańskiej Wspólnoty Finansowej (XOF);
1000 XOF = 1,524 EUR; 1 EUR = ok. 656 XOF

Język urzędowy: portugalski
Inne języki: kreolski

Wiza, przepisy wjazdowe
Wizy wystawiane są przez placówki dyplomatyczne Gwinei Bissau (Moskwa, Paryż, Bruksela). Turysta powinien mieć wystarczające środki utrzymania, nie musi ich jednak okazywać przy wjeździe.

Szczepienia, służba zdrowia
Od czasu epidemii cholery w 2004 r. wciąż odnotowywane są pojedyncze przypadki zachorowań. Przed przyjazdem należy zapoznać się z aktualną sytuacją epidemiologiczną (dotyczy to także innych chorób), znać miejsca występowania ognisk chorobowych i przedsięwziąć działania prewencyjne polegające na ścisłym przestrzeganiu zasad higieny tropikalnej, a także rozważyć możliwość zaszczepienia się przeciw cholerze. Przy wjeździe wymagany jest wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. Występuje tu ponadto duże zagrożenie malarią. Obowiązkowe jest szczepienie Di-Per-Te. Ze względu na duże zagrożenie zachorowaniem na zapalenie opon mózgowych, cholerę, żółtaczkę typu A i B warto zastanowić się nad odpowiednimi szczepieniami. Przed przyjazdem należy zasięgnąć informacji, czy nie występuje niebezpieczeństwo epidemii tych chorób, a także zaopatrzyć się w dobrze wyposażoną apteczkę. W Gwinei Bissau praktycznie nie ma infrastruktury medycznej, a w razie niespodziewanej i nagłej choroby szybka ewakuacja chorego może się okazać niemożliwa.

Informacje dla kierowców
Podróżującym samochodem prywatnym z Dakaru zaleca się przekraczanie granicy na przejściu Wassadou/Pirada; pozostałe szlaki bywają uciążliwe ze względu na dużą liczbę blokad. Stan dróg nie jest najlepszy. Podczas pory deszczowej (od lipca do września) znaczna ich część jest nieprzejezdna. Uwaga: w razie kolizji samochodowej można się spotkać z agresywną reakcją miejscowej ludności. W takiej sytuacji, zgodnie z zaleceniem gwinejskiej policji, bezpieczniej jest nie wysiadać z samochodu i odjechać od razu na najbliższy posterunek.

Bezpieczeństwo
Istnieje ryzyko kradzieży i wszelkiego rodzaju wypadków (samochodowych, morskich itp.).Przydatne informacje:

• Baza hotelowa jest uboga. Walorami turystycznymi są klimat i przyroda. Ludność jest życzliwie nastawiona do turystów. Gwinea Bissau jest coraz chętniej odwiedzana także przez amatorów myślistwa i rybołówstwa, udających się na wyspy Bijagos. Brak profesjonalnej infrastruktury morskiej; przy korzystaniu z miejscowych łodzi należy zachować daleko idącą ostrożność.
• Gwinea Bissau ma połączenie lotnicze z Lizboną (2 razy w tygodniu) i Dakarem (5 razy w tygodniu). Ponadto z Dakaru jeżdżą do Bissau tzw. taxi-brousse.
• Nie ma możliwości posługiwania się kartami płatniczymi, użycie czeków bankowych jest bardzo problematyczne.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Gwinea Bissau podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Dakarze (Senegal).


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms