PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Gwinea Równikowa: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Gwinea Równikowa

Gwinea Równikowa


GWINEA RÓWNIKOWA
(Republika Gwinei Równikowej)
Stolica: Malabo
Waluta: frank Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XAF), 1 XAF = 100 centymów;
1 USD = 525 XAF
Język urzędowy: hiszpański
Inne języki: angielski, francuski

Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy udający się do Gwinei Równikowej muszą mieć ważną wizę. Można ją uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Gwinei Równikowej (w Europie m.in. w Hiszpanii i Francji, a w krajach ościennych w Nigerii, Kamerunie i Gabonie). Osoba starająca się o wizę winna mieć paszport co najmniej z 6-miesięcznym terminem ważności.

Przepisy celne
Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie stosowanych standardów. Turyści muszą deklarować wwóz obcej waluty. Niedopełnienie tego obowiązku może pociągnąć za sobą grzywnę w wysokości ok. 100 USD.

Przepisy prawne
Konsekwencje naruszenia prawa są w Gwinei Równikowej bardzo dotkliwe. Obowiązujące uregulowania prawne wprowadzają bardzo surowe kary, przy czym z uwagi na inercję wymiaru sprawiedliwości już samo podejrzenie o popełnienie przestępstwa może prowadzić do bardzo przykrych sytuacji. Posiadanie narkotyków jest ścigane i podlega surowym karom.

Ubezpieczenie
Zdarzają się trudności w egzekwowaniu ubezpieczeń zdrowotnych i powypadkowych zawieranych w Europie.

Szczepienia, służba zdrowia
Zagrożenie epidemiologiczne jest bardzo wysokie, szczególnie malarią. Duże zagrożenie stwarzają też inne choroby tropikalne: cholera, żółta febra oraz wszelkiego rodzaju pasożyty układu pokarmowego, a także żółtaczka, tyfus, zapalenie opon mózgowych i AIDS. Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze oraz ważna książeczka szczepień. Przy krótkich pobytach zalecane są środki prewencyjne przeciw malarii. Opieka medyczna jest na słabym poziomie i dość droga. Zwykła wizyta lekarska kosztuje ok. 100 USD. Hospitalizacja nie jest zalecana. W kraju pracuje kilkudziesięciu lekarzy specjalistów z organizacji Lekarze bez Granic, którzy mogą udzielić bezpłatnej porady w nagłych przypadkach.

Podróżowanie po kraju
Istnieją bezpośrednie połączenia lotnicze między Malabo a Madrytem i Paryżem oraz ważniejszymi portami lotniczymi krajów regionu: Douala i Libreville. Drogi są najczęściej pozbawione nawierzchni asfaltowej. Sieć połączeń drogowych jest słabo rozwinięta, między miastami kursują mikrobusy oraz samochody osobowe.

Bezpieczeństwo
Zagrożenie przestępczością jest stosunkowo niewielkie, chociaż coraz częściej zdarzają się drobne kradzieże uliczne.

Przydatne informacje:

• W Malabo są sklepy z artykułami potrzebnymi Europejczykom, restauracje, hotele. Baza turystyczna jest w Gwinei Równikowej mniej niż skromna. W hotelach i bankach honorowane są najbardziej znane karty kredytowe, jednak raczej odradza się posługiwanie się nimi z uwagi na związane z tym ryzyko.
• Ceny w sklepach i hotelach są zwykle znacznie wyższe od europejskich. Ceny na bazarach i u ulicznych przekupniów są zazwyczaj niższe, ale asortyment jest dość skromny, a jego jakość mierna. Targowanie się jest niemal obowiązkowe, a pierwsza propozycja ceny oferowana przez sprzedawcę obcokrajowcowi jest wielokrotnością tej, za jaką spodziewa się on sprzedać towar.
• Zakazane jest wykonywanie zdjęć obiektów wojskowych, rządowych i strategicznych oraz na obszarach zastrzeżonych. Ludność nie jest niechętna fotografowaniu, należy jednak zawsze upewnić się, czy można zrobić zdjęcie.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Gwinea Równikowa podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Abudży (Nigeria); do spraw konsularnych właściwy jest Konsulat Generalny RP w Lagos.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms