PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Hongkong: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Hongkong

Hongkong


HONGKONG
Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej
(ang. HK SAR)
Waluta: dolar hongkoński (HKD), HKD = 100 centów;
1 USD = 7,77 HKD
Język urzędowy: chiński (dialekt kantoński), angielski
Od 1842 r. do 1 lipca 1997 r. kolonia brytyjska. Pod zwierzchnictwo Chin Hongkong przeszedł jako Specjalny Region Administracyjny funkcjonujący na zasadach „jedno państwo – dwa systemy”. W praktyce oznacza to, że Hongkong ma własną ustawę zasadniczą (Basic Law), własną flagę i szeroki zakres autonomii – własny system polityczny, gospodarczy, monetarny, edukacyjny, własne sądownictwo – z wyjątkiem polityki zagranicznej i obrony, za które to sfery odpowiada centralny rząd w Pekinie.

Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy mający ważne paszporty mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Hongkongu do 90 dni bez wiz. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie obejmuje osób przyjeżdżających z zamiarem podjęcia pracy (nielegalne podjęcie pracy zagrożone jest karą więzienia do dwóch lat lub grzywną w wysokości 50 000 HKD) oraz udających się do Hongkongu na pobyt stały.
Na granicy między Hongkongiem a Chinami kontynentalnymi cudzoziemców obowiązuje taka sama odprawa paszportowo-celna jak na międzypaństwowych przejściach granicznych. Od obywateli polskich wymagana jest wiza chińska, którą można uzyskać bezpłatnie w mieszczącym się w Hongkongu China Visa Office (6-7/F Lower Block, China Resources Building, 26 Harbour Rd). Na wizę czeka się ok. 2 dni roboczych. Szybciej można ją uzyskać za odpłatnością 100 HKD w biurze China Travel Service (78-83 Connaught Road Central, 2/F, China Travel Service Building, Sheung Wan). Tam też w ciągu kilku godzin można otrzymać wizę w trybie ekspresowym za 300 HKD. Osoby przybywające do Hongkongu z ChRL i zamierzające tam powrócić powinny zaopatrzyć się w wizę chińską z prawem dwukrotnego przekroczenia granicy, w przeciwnym razie będą musiały ubiegać się o ponowną wizę w China Visa Office. Możliwe jest uzyskanie „od ręki” na przejściu granicznym 5-dniowej, bezpłatnej wizy do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Shenzhen położonej na granicy z Hongkongiem.
W zasadzie nie wymaga się okazywania środków finansowych na granicy. Wymóg ten może jednak być zastosowany w przypadkach szczególnych, np. przy kolejnym przekraczaniu granicy przez osoby, które poprzednio okazały się niewypłacalne. Przy wyjeździe obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 120 HKD.

Przepisy celne
Wwóz i wywóz środków płatniczych odbywa się bez ograniczeń. Hongkong jest obszarem wolnocłowym – cła pobierane są wyłącznie za alkohol, papierosy, importowane kosmetyki, samochody i paliwa. Zabrania się wwożenia oraz wywożenia bez specjalnej zgody takich artykułów jak broń i amunicja, kość słoniowa, lekarstwa, mięso, a także zwierząt i roślin.

Przepisy prawne
Posiadanie nawet minimalnej ilości narkotyków powoduje odmowę wjazdu do Hongkongu, a przewożenie narkotyków w większych ilościach zagrożone jest karą dożywotniego więzienia. Aktualną informację celną można uzyskać na internetowej stronie Departamentu Ceł i Akcyzy: www.info.gov.hk/customs.

Meldunek
Nie ma obowiązku meldunkowego, jednakże przy ubieganiu się o zgodę na przedłużenie pobytu należy podać w formularzu adres miejscowy.

Ubezpieczenie
Choć ubezpieczenia nie są obowiązkowe, warto się ubezpieczyć, bo leczenie jest w Hongkongu drogie. Honorowane są polisy tych towarzystw ubezpieczeniowych, które mają partnerów zagranicznych o międzynarodowej renomie. Wykupienie ubezpieczenia może być wymagane od osób w starszym wieku, szczególnie tych, które ukończyły 80 lat.

Szczepienia, służba zdrowia
Nie wymaga się szczepień ochronnych. Sporadycznie mogą wystąpić zatrucia pokarmowe związane ze spożywaniem produktów morskiego pochodzenia, a także przypadki dengi – choroby krwi (podobnej do gorączki ebola) wywołanej ukąszeniem komara. Ponieważ w tym rejonie Azji zwiększyło się zagrożenie ptasią grypą, wprowadzono surową kontrolę żywności oraz stanu zdrowia osób przybywających z zagranicy, co jak dotąd skutecznie zapobiega wybuchowi epidemii tej choroby na obszarze Hongkongu (przypadki zachorowań na ptasią grypę jak dotąd tu nie wystąpiły). Można się jednak zaszczepić, zgodnie z zaleceniami lekarza naczelnego MSZ, przeciw tzw. grypie sezonowej. Wzrosła też troska o czystość: zaśmiecanie zagrożone jest bardzo wysokimi karami. W wielu miejscach publicznych i we wszystkich lokalach gastronomicznych obowiązuje zakaz palenia papierosów. Łamanie zakazów grozi wysokimi grzywnami, a nawet aresztem.
Nie ma problemu z dostępem do opieki medycznej, a szpitale oferują usługi na dobrym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, a leczenie ambulatoryjne np. złamanej kończyny może kosztować ponad 1000 USD. Koszt pobytu w szpitalu zależy od jego standardu i zastosowanego leczenia (zabiegi, leki, korzystanie z wyposażenia szpitalnego). Szpitale i lekarze na ogół nie akceptują kart kredytowych, wymagają opłaty gotówką.
W związku z częstymi alertami SARS może się zdarzyć, że do Hongkongu nie zostaną wpuszczone osoby z podwyższoną temperaturą, którą w punktach granicznych mierzą specjalne czujniki.

Informacje dla kierowców
W Hongkongu obowiązuje lewostronny ruch kołowy. Prawo jazdy polskie ani międzynarodowe nie są honorowane.

Bezpieczeństwo
Zagrożenie przestępczością jest niewielkie i ogranicza się głównie do kradzieży kieszonkowych.

Przydatne informacje:

• Szczegółowe i aktualne informacje turystyczne na temat Hongkongu można uzyskać na stronie internetowej Hong Kong Tourist Association: www.hkta.org.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 


  Artykuły

  Hongkong - śladami Bruce Lee
ocena: 3.00
autor: Gacus
Filipiny - 7107 wysp do raju
ocena: 3.12
autor: Gacus
 
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms