Przez¦wiat.pl - podró¿e, wyprawy, relacje, turystyka
 




  Informacje

Izrael: informacje, artyku³y, porady, mapa.


Flaga - Izrael

Izrael


IZRAEL I OBSZAR PODLEG£Y PALESTYÑSKIEJ
W£ADZY NARODOWEJ
(ZACHODNI BRZEG I STREFA GAZY)
Stolica: Jerozolima
W³adze izraelskie ustanowi³y jednostronnie stolicê Pañstwa Izrael w Jerozolimie. Tu mieszcz± siê niemal wszystkie instytucje centralne. Spo³eczno¶æ miêdzynarodowa nie uznaje jednak tej decyzji: placówki dyplomatyczne i konsularne wiêkszo¶ci pañstw mieszcz± siê w Tel Awiwie, który wraz z s±siednimi miastami wchodz±cymi w sk³ad Wielkiego Tel Awiwu tworzy najwiêksz± aglomeracjê miejsk± Izraela, licz±c± ponad 2 mln mieszkañców.
Waluta: szekel (ILS), 1 ILS = 100 agorot;
1 USD = ok. 4,1 ILS
Jêzyki urzêdowe: hebrajski, arabski
Inne jêzyki: angielski, rosyjski
Palestyñska W³adza Narodowa kontroluje w ograniczonym zakresie obszar Strefy Gazy i wybranych rejonów Zachodniego Brzegu. W przypadku Zachodniego Brzegu dotyczy to w zasadzie palestyñskich o¶rodków miejskich (Hebron, Betlejem, Ramallah, Nablus, Tulkarem, D¿enin, Jerycho) oraz ich najbli¿szego s±siedztwa. Z uwagi na sytuacjê polityczn± nale¿y liczyæ siê z ograniczonym dostêpem do tych terenów. Obszar Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy znajduje siê w kompetencji Przedstawicielstwa RP przy Palestyñskiej W³adzy Narodowej z siedzib± w Ramallah. W zakresie funkcji konsularnych Przedstawicielstwo wspó³dzia³a z Wydzia³em Konsularnym Ambasady RP w Tel Awiwie.

Wiza, przepisy wjazdowe
Zgodnie z polsko-izraelsk± umow± o ruchu bezwizowym obywatele polscy legitymuj±cy siê paszportem wa¿nym co najmniej 3 miesi±ce mog± wje¿d¿aæ i przebywaæ na terytorium Izraela bez wizy do 90 dni. Nale¿y zwracaæ uwagê na stemple umieszczane w paszporcie przez s³u¿by graniczne Izraela. Zdarzaj± siê bowiem przypadki, ¿e funkcjonariusze stra¿y granicznej arbitralnie ograniczaj± czas pobytu polskich turystów, wpisuj±c na stemplach zgodê na krótszy pobyt, np. do 1 miesi±ca lub do 2 tygodni. Na przej¶ciu granicznym w Ejlacie ograniczanie pobytu do 1 miesi±ca jest regu³±. O takiej decyzji i jej przyczynach zainteresowani nie s± informowani. Przekroczenie okresu dozwolonego pobytu, okre¶lonego w stemplu zamieszczonym w paszporcie podró¿nego przez izraelskie s³u¿by graniczne, mo¿e byæ uznane za pobyt nielegalny i spowodowaæ odmowê wjazdu przy kolejnych wizytach.
Ruch bezwizowy nie dotyczy przyjazdów w celu podjêcia pracy, innej dzia³alno¶ci zarobkowej lub pobytu sta³ego. W przypadku pobytów o takim charakterze nale¿y przed przyjazdem do Izraela uzyskaæ odpowiedni± wizê w izraelskim przedstawicielstwie konsularnym w kraju sta³ego zamieszkiwania. Przy wje¼dzie i wyje¼dzie z Izraela miejscowe s³u¿by graniczne przeprowadzaj± krótkie rozmowy na temat celu i charakteru podró¿y oraz zawarto¶ci baga¿u podró¿nego. Nale¿y siê liczyæ ze stosunkowo dociekliwymi pytaniami. W³adze graniczne mog± odmówiæ prawa wjazdu do Izraela osobom, co do których istnieje podejrzenie, ¿e faktyczny cel ich przyjazdu jest inny ni¿ deklarowany, jak równie¿ osobom, które przebywa³y poprzednio w Izraelu bez wa¿nej wizy pobytowej. Odmawia siê równie¿ prawa wjazdu osobom, których krewni przebywaj± w Izraelu nielegalnie. Dodatkowym warunkiem, od którego mo¿e byæ uzale¿niona decyzja o zgodzie na wjazd do Izraela, jest udokumentowanie posiadania równowarto¶ci 100 USD na ka¿dy dzieñ pobytu. Decyzje izraelskich w³adz granicznych s± podejmowane arbitralnie i s± nieodwo³alne. Osoba, której odmówiono wjazdu do Izraela, jest odsy³ana do kraju, z którego przyby³a, tymi samymi liniami lotniczymi. Je¶li ma bilet powrotny – wraca na w³asny koszt, je¶li ma bilet tylko w jedn± stronê – na koszt przewo¼nika. Zdarza siê, ¿e z przyczyn organizacyjnych nie jest mo¿liwy powrót do kraju w dniu przylotu, w zwi±zku z czym osoby takie s± przez izraelskie w³adze imigracyjne umieszczane w centrum deportacyjnym na lotnisku na czas niezbêdny do zorganizowania ich powrotu do kraju. Osoby oczekuj±ce na deportacjê maj± prawo do kontaktu telefonicznego z placówk± dyplomatyczno-konsularn±.
Obywatele polscy zarejestrowani jako mieszkañcy obszarów podleg³ych Palestyñskiej W³adzy Narodowej w przypadku planowania podró¿y zagranicznych powinni liczyæ siê z konieczno¶ci± podró¿y przez Kair (osoby zamieszka³e w Strefie Gazy) lub Amman (mieszkañcy Zachodniego Brzegu). Wynika to z wprowadzonej przez w³adze izraelskie praktyki uniemo¿liwiaj±cej wjazd do lub wyjazd z Izraela przez lotnisko Ben Gurion ko³o Tel Awiwu osobom maj±cym prawo sta³ego pobytu na terytorium podleg³ym Palestyñskiej W³adzy Narodowej, nawet je¶li maj± one obywatelstwo i dokument podró¿y (paszport) innego kraju. Na wyj±tki od tej zasady mo¿na liczyæ jedynie w przypadkach natury humanitarnej. Ostateczne decyzje w takich sprawach podejmuj± w trybie indywidualnym izraelskie w³adze wojskowe. Decyzje pozytywne nale¿± jednak do rzadko¶ci.
Ruch osobowy pomiêdzy terytorium Izraela a obszarami bêd±cymi w kompetencji Palestyñskiej W³adzy Narodowej podlega licznym ograniczeniom. Na wszystkich drogach dojazdowych ³±cz±cych te terytoria wystawione s± izraelskie posterunki wojskowe kontroluj±ce przeje¿d¿aj±ce pojazdy i ich pasa¿erów. Okresowo, w czasie wzrostu napiêcia w regionie, przej¶cia te s± zamykane i nale¿y liczyæ siê z utrudnieniami przy wje¼dzie lub wyje¼dzie z tych obszarów b±d¼ z brakiem mo¿liwo¶ci wjazdu. Obecnie trwa budowa wysokiego muru betonowego oddzielaj±cego terytorium Izraela od obszarów administrowanych przez Palestyñsk± W³adzê Narodow±. Jeszcze wiêkszym ograniczeniom podlega ruch osobowy do Strefy Gazy. Na wjazd do i wyjazd ze Strefy Gazy wymagane jest specjalne zezwolenie izraelskich w³adz wojskowych. Okres oczekiwania na zezwolenie wynosi ok. 7 dni (w przypadku pozytywnej decyzji). Czêst± praktyk± jest jednak odmowa w³adz izraelskich wydania cudzoziemcowi zezwolenia na wjazd.
Przy planowaniu podró¿y do krajów s±siaduj±cych z Izraelem nale¿y wzi±æ pod uwagê, ¿e nie istnieje ruch osobowy miêdzy Izraelem a Libanem i Syri±. Ponadto osoby, które maj± w paszportach stemple izraelskich s³u¿b granicznych potwierdzaj±ce ich pobyt w Izraelu, nie mog± wjechaæ do tych pañstw, nawet je¶li chc± siê tam udaæ z terytorium innego kraju. Spo¶ród pañstw s±siaduj±cych – tylko z Egiptem i Jordani± utrzymywany jest graniczny ruch l±dowy. W praktyce jedynym l±dowym przej¶ciem granicznym miêdzy Izraelem a Egiptem jest przej¶cie Ejlat–Taba, natomiast miêdzy Izraelem a Jordani± czynne s± dwa przej¶cia graniczne: na pó³nocy Nehar ha-Yarden blisko izraelskiej miejscowo¶ci Beit She’an – mostem zwanym Sheikh Hussein (od strony jordañskiej), oraz na po³udniu przej¶cie graniczne Arava, po³o¿one w s±siedztwie izraelskiego miasta Ejlat oraz jordañskiego miasta portowego Akaba. Pozosta³e, wykazywane na niektórych mapach lub w przewodnikach turystycznych przej¶cia graniczne s± albo nieczynne, albo nie s³u¿± do obs³ugi ruchu turystycznego. Do przej¶æ tego typu nale¿y most Allenby w pobli¿u miasta Jerycho administrowanego przez Palestyñsk± W³adzê Narodow±, zwany od strony jordañskiej mostem króla Husajna. Most ten nie jest traktowany jako miêdzynarodowe przej¶cie graniczne dla ruchu turystycznego miêdzy Izraelem a Jordani±.

Przepisy celne
Do Izraela turysta mo¿e wwie¼æ w gotówce ¶rodki finansowe w dowolnej walucie. Warto¶æ dopuszczalnej do wwozu i wywozu kwoty w gotówce nie mo¿e przekroczyæ 80 000 szekli (obecnie ok. 19 500 USD). Wwóz i wywóz wiêkszych kwot wymaga zezwolenia. Restrykcyjne przepisy fitosanitarne nie pozwalaj± wwoziæ ¿ywno¶ci, ro¶lin i chemikaliów. Ograniczeniom podlega równie¿ wwóz ¿ywych zwierz±t – zarówno domowych, jak i u¿ytkowych. Wwóz i wywóz zwierz±t domowych (np. psy, koty) podlega przepisom miêdzynarodowym. Ponadto zakazuje siê wwozu stylizowanych monet, matryc do ich produkcji oraz urz±dzeñ i automatów do gier hazardowych. Ograniczeniami objêty jest równie¿ wwóz napojów alkoholowych (o zawarto¶ci alkoholu poni¿ej 40 proc. – do 2 l, powy¿ej 40 proc. – 1 l), papierosów (400 szt.) i perfum (250 ml). Zakazany jest wwóz substancji narkotycznych.

Meldunek
Nie ma obowi±zku meldunkowego. Z uwagi na zdarzaj±ce siê uliczne kontrole izraelskich s³u¿b imigracyjnych i policji cudzoziemcy powinni stale mieæ przy sobie dokumenty podró¿y. Osoba nie maj±ca przy sobie dokumentu potwierdzaj±cego legalno¶æ jej pobytu w Izraelu mo¿e zostaæ przez miejscowe s³u¿by zatrzymana do wyja¶nienia jej statusu w tym kraju. Osoby przebywaj±ce w Izraelu nielegalnie (d³u¿ej ni¿ okres, na który w³adze izraelskie wyda³y zgodê) mog± byæ zatrzymane, osadzone w areszcie deportacyjnym, a nastêpnie wydalone z Izraela w trybie policyjnym.

Ubezpieczenie
Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych s± uznawane. Ze wzglêdu na bardzo wysokie koszty us³ug medycznych warto wykupiæ w kraju stosowne ubezpieczenia. Ubezpieczenia komunikacyjne s± obowi±zkowe. Osoby wje¿d¿aj±ce do Izraela pojazdami mechanicznymi powinny mieæ miêdzynarodow± polisê ubezpieczenia od odpowiedzialno¶ci cywilnej (tzw. green card).

Szczepienia, s³u¿ba zdrowia
Szczepienia ochronne nie s± obowi±zkowe. Nie ma szczególnych zagro¿eñ sanitarno-epidemiologicznych. Nale¿y przestrzegaæ elementarnych zasad higieny. Choæ woda z wodoci±gów miejskich jest zdatna do picia bez przegotowania, zalecane jest u¿ywanie wody butelkowanej. Istnieje powszechny dostêp do opieki medycznej. Us³ugi medyczne s± na wysokim poziomie. Cena wizyty lekarskiej to ok. 100 USD, wizyty u specjalisty – od 200 USD. Doba pobytu w szpitalu kosztuje do 1000 USD, w zale¿no¶ci od ¶wiadczonych us³ug medycznych.

Informacje dla kierowców
Izrael honoruje prawo jazdy wydane przez w³adze polskie oraz miêdzynarodowe prawo jazdy przez okres 90 dni od wjazdu. Przy d³u¿szym (uzasadnionym) pobycie nale¿y uzyskaæ dokument izraelski. Procedura wymaga t³umaczenia krajowego prawa jazdy na jêzyk hebrajski, wniesienia op³at i zdania egzaminu praktycznego. Wydawane s± dwa rodzaje prawa jazdy: na samochody z automatyczn± skrzyni± biegów oraz na samochody z rêczn± skrzyni± biegów. Aby wynaj±æ samochód lub motocykl, niezbêdne jest prawo jazdy oraz (w wiêkszo¶ci firm wynajmuj±cych samochody) karta kredytowa znanej sieci (VISA, MasterCard itp.). Zazwyczaj firmy miejscowe oferuj± samochody z automatyczn± skrzyni± biegów. Wypo¿yczonym w Izraelu samochodem mo¿na poruszaæ siê tylko po terytorium tego pañstwa. Wypo¿yczalnie nie zezwalaj± na wjazd ich samochodami na terytorium Zachodniego Brzegu oraz Strefy Gazy, pozostaj±cych siê w kompetencji Palestyñskiej W³adzy Narodowej.

Podró¿owanie po kraju
Na terenach podleg³ych Palestyñskiej W³adzy Narodowej mo¿e dochodziæ do staræ zbrojnych, demonstracji i zamieszek. Strefa Gazy i g³ówne palestyñskie o¶rodki miejskie na Zachodnim Brzegu (m.in. Betlejem, Hebron, Jerycho, Nablus, D¿enin) bywaj± okresowo niedostêpne dla turystów, a stale stanowi± terytorium, na którym przebywanie wi±¿e siê z podwy¿szonym ryzykiem. Wjazd do Strefy Gazy wymaga zezwolenia w³adz izraelskich – uzyskanie go nie jest ³atwe, a procedura mo¿e trwaæ kilka, a nawet kilkana¶cie dni. Tury¶ci planuj±cy odwiedziæ tereny podleg³e Palestyñskiej W³adzy Narodowej winni wzi±æ pod uwagê ryzyko z tym zwi±zane; wyjazd mo¿e przy tym nie byæ mo¿liwy w zaplanowanym przez turystê terminie. Okresowo zagro¿enie bezpieczeñstwa mo¿e wystêpowaæ tak¿e na pozosta³ym obszarze podleg³ym Palestyñskiej W³adzy Narodowej, tj. na Zachodnim Brzegu, a tak¿e we wschodniej czê¶ci Jerozolimy i w niektórych miastach Izraela (np. Nazaret). Zdarzaj± siê przypadki ostrzelania i obrzucania kamieniami samochodów. Na Wzgórzach Golan nie nale¿y schodziæ z dróg i wytyczonych szlaków z uwagi na miny. Szczególn± ostro¿no¶æ trzeba zachowaæ na drogach i podczas wycieczek pieszych w okresie gwa³townych opadów (styczeñ–marzec), kiedy zdarza siê, ¿e rw±ce potoki niszcz± drogi lub uniemo¿liwiaj± przejazd. Odnosi siê to równie¿ do dróg po³o¿onych nad Morzem Martwym, które mog± byæ okresowo zamykane z uwagi na zagro¿enie powodzi± lub lawinami b³otno-kamiennymi.

Bezpieczeñstwo
Napiêta sytuacja polityczna wzmaga zagro¿enie zamachami terrorystycznymi, co dotyczy praktycznie ca³ego terytorium Izraela. Trzeba bezwzglêdnie stosowaæ siê do wymogów i zaleceñ w³adz dotycz±cych zachowania ¶rodków bezpieczeñstwa (np. rewizje toreb przy wej¶ciu do sklepów i restauracji) oraz byæ przygotowanym na szczegó³ow± kontrolê baga¿u przy wyje¼dzie z Izraela. Z tego wzglêdu na lotnisku nale¿y byæ co najmniej 3 godziny przed planowanym wylotem.
Zagro¿enie przestêpczo¶ci± kryminaln± nie jest natomiast wysokie. Z uwagi na zdarzaj±ce siê kradzie¿e kieszonkowe szczególn± ostro¿no¶æ nale¿y zachowaæ w miejscach zat³oczonych i czêsto odwiedzanych przez turystów (tak¿e na pla¿ach).

Religia, obyczaje
Izrael jest krajem wielu religii, choæ dominuje judaizm. Normy zwyczajowe nakazuj± respektowanie odmiennych rytua³ów i sposobów zachowania. Nie nale¿y manifestowaæ swojej odmienno¶ci, szczególnie w czasie ¶wi±t religijnych. Tury¶ci zwiedzaj±cy miejsca zamieszkiwane przez ortodoksyjnych wyznawców judaizmu powinni byæ odpowiednio ubrani (d³ugie spodnie, d³ugie spódnice, d³ugie rêkawy). Niewskazane jest poruszanie siê samochodem w tych rejonach w czasie szabasu. Nie nale¿y równie¿ odwiedzaæ miejsc kultu, je¶li nie godz± siê na to uczestnicy uroczysto¶ci religijnych, ani te¿ fotografowaæ tych osób bez ich zgody. Podobne zasady dotycz± zachowania w miejscach kultu innych religii – w meczetach i ko¶cio³ach.

Przydatne informacje:

• W okresie szabasu, tj. od pi±tku wieczór do soboty wieczór, komunikacja w Izraelu jest ograniczona, a niektóre ulice s± zamykane – nale¿y to uwzglêdniæ w planach wycieczkowych. W tym czasie nie dzia³aj± równie¿ instytucje, a wiêkszo¶æ sklepów jest zamkniêta. W ¶wiêto Jom Kipur w ca³ym Izraelu ustaje na wszystkich drogach, w miejscowo¶ciach i oraz poza nimi, ruch samochodowy i motocyklowy. Kierowcy próbuj±cy poruszaæ siê wówczas samochodem musz± siê liczyæ z mandatem policyjnym lub obrzuceniem samochodu kamieniami. Ze wzglêdu na zagro¿enie atakami terrorystycznymi nale¿y w miarê mo¿no¶ci unikaæ poruszania siê ¶rodkami komunikacji publicznej.
• W okresie ramadanu w Strefie Gazy i w miastach palestyñskich na Zachodnim Brzegu, w których wiêkszo¶æ stanowi ludno¶æ muzu³mañska (oprócz Betlejem), a tak¿e w arabskiej dzielnicy Starego Miasta w Jerozolimie nale¿y od wschodu do zachodu s³oñca unikaæ publicznego spo¿ywania posi³ków, picia napojów i palenia tytoniu.


¬ród³o: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoj± opiniê o kraju:

twoje imiê:
twoja opinia:


Opinie u¿ytkowników o kraju:


  Mapapowiêksz 


  Artyku³y

  Jerozolima w³asnymi ¶cie¿kami
ocena: 3.17
autor:
 




© przezswiat.pl

zaprzyja¼nione strony: blogi z podró¿y, smspower.pl - darmowa bramka sms