PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Jemen: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Jemen

Jemen


JEMEN
(Republika Jemeńska)
Stolica: Sana
Waluta: rial jemeński (YR);
1 USD = 197 YR
Język urzędowy: arabski

Wiza, przepisy wjazdowe
Polacy wyjeżdżający do Jemenu mogą uzyskać wizę pobytową w Ambasadzie Republiki Jemeńskiej w Warszawie (wiza na 30 dni kosztuje 55 USD). Można również uzyskać jemeńską wizę pobytową na lotniskach, w portach morskich oraz lądowych przejściach granicznych Republiki Jemeńskiej. Posiadanie wizy izraelskiej w paszporcie wyklucza możliwość uzyskania wizy jemeńskiej. Przy wjeździe wymaga się minimum 6-miesięcznej ważności paszportu. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. W przypadku przedłużenia pobytu należy wznowić ważność wizy w Biurze Imigracyjnym.

Przepisy celne
Wwożoną walutę należy zadeklarować na lotnisku. Wymiany dewiz dokonuje się w kantorach prywatnych. W Jemenie obowiązuje prohibicja i zakaz przywozu jakiegokolwiek alkoholu. Bagaże turystów poddawane są dokładnej kontroli celnej.

Meldunek
O obowiązku meldunkowym decyduje każdorazowo straż graniczna na lotnisku.

Ubezpieczenie
Nie ma uregulowań dotyczących obowiązku posiadania ubezpieczeń komunikacyjnych i osobowych.

Szczepienia, służba zdrowia
Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Występuje jednak zagrożenie malarią, tyfusem, żółtą febrą, brucelozą, AIDS. Ze względu na niedostateczne warunki sanitarne zaleca się korzystanie wyłącznie z prywatnej służby zdrowia. Wizyta u lekarza kosztuje ok. 10 USD. Za dobę pobytu w szpitalu trzeba zapłacić ok. 100 USD. Dostęp do opieki medycznej jest ograniczony, na prowincji praktycznie zerowy.

Informacje dla kierowców
Mimo że Jemen nie jest stroną konwencji o ruchu drogowym z 1968 r., międzynarodowe prawo jazdy w zasadzie jest uznawane przez 90 dni od daty wjazdu.

Podróżowanie po kraju
Podróż indywidualnego turysty na terytorium Jemenu jest możliwa po uzyskaniu oficjalnego zezwolenia Policji Turystycznej. Policja nie wydaje zgody na podróże w regiony objęte konfliktami zbrojnymi.

Bezpieczeństwo
Cały rejon Zatoki Adeńskiej oraz południowa część Morza Czerwonego są akwenami zagrożonymi piractwem. Zaleca się maksymalne ograniczenie żeglowania po tych akwenach, szczególnie na małych jednostkach, oraz utrzymanie bezpiecznej odległości od brzegu i zawijanie wyłącznie do dużych portów w regionie (Aden, Dżibuti, Al-Hudaida). Istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą. Nie zaleca się indywidualnych wyjazdów turystów zagranicznych ze stolicy na prowincję ze względów bezpieczeństwa (zagrożenie porwaniami). Przy podróżach po kraju należy korzystać z usług agencji turystycznych. Dzienny koszt wynajęcia samochodu z kierowcą i ochroną wynosi ok.100 USD.
OBYCZAJE. Jemen jest krajem muzułmańskim o konserwatywnej tradycji w kwestiach sposobu zachowania i ubioru, szczególnie kobiet. Wskazane jest noszenie przez kobiety nakrycia głowy oraz długiej odzieży, przykrywającej nogi i ramiona.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


1. 2010-03-15 13:25:43
gość: wiechu
byłe niedawno w Jemenie, bardzo sympatyczni ludzie, nigdzie nie czułem jakiegokolwiek zagrozenia, hotele tanie, jedzenie również. Przejazdy taksówkami zbiorowymi dosć sympatyczne. Niestety, ponieważ to kraj muzułmański nigdzie (oficjalnie) nie ma alkoholu, nawet piwa


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms