PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Kamerun: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Kamerun

Kamerun


KAMERUN
(Republika Kamerunu)
Stolica: Jaunde
Waluta: frank Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XAF), 1 XAF = 100 centymów;
1 USD = 525 XAF
Języki urzędowe: angielski, francuski

Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy udający się do Kamerunu muszą mieć ważną wizę. Można ją uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Kamerunu (najbliższe w Moskwie). Osoba starająca się o wizę musi mieć paszport co najmniej z 6-miesięcznym terminem ważności. Powinna również przedstawić środki finansowe zapewniające utrzymanie w czasie pobytu w Kamerunie oraz powrotny bilet lotniczy lub zaproszenie. Musi także określić cel swojej wizyty. Istnieje możliwość uzyskania wizy na lotnisku.

Przepisy celne
Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie stosowanych. Posiadanie narkotyków jest ścigane i podlega surowym karom.

Przepisy prawne
Konsekwencje naruszenia prawa są w Kamerunie bardzo dotkliwe. Obowiązujące uregulowania prawne wprowadzają bardzo surowe kary, przy czym z uwagi na inercję systemu wymiaru sprawiedliwości już samo podejrzenie o popełnienie przestępstwa może prowadzić do bardzo przykrych sytuacji.

Ubezpieczenie
Może być kontrolowane posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Uznawane są polisy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym również polskich.

Szczepienia, służba zdrowia
Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Występuje duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, głównie cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, AIDS i chorobami tropikalnymi. Na całym terytorium kraju występuje bardzo duże zagrożenie malarią, w związku z czym należy się zaopatrzyć w środki prewencyjne. W Kamerunie działa sieć szpitali prywatnych i państwowych o zróżnicowanym poziomie usług lekarskich. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD.

Informacje dla kierowców
Podróżując samochodem, musimy legitymować się międzynarodowym prawem jazdy.

Podróżowanie po kraju
Podróżni mogą się poruszać po całym terytorium Kamerunu. Transport drogowy, obsługiwany głównie przez mikrobusy i taksówki międzymiastowe, jest dość dobrze rozwinięty, choć jakość usług pozostawia wiele do życzenia. Istnieje połączenie kolejowe Duala–Jaunde–Ngaundere (położone na północy kraju). Jaunde oraz Duala mają bezpośrednie połączenia lotnicze z większymi portami lotniczymi Europy oraz ważniejszymi miastami Afryki. Ngaundere, Marua, Garua mają regularne krajowe połączenia lotnicze. Istnieje możliwość pieszych wędrówek po masywie Adamawa i w regionie Bamenda oraz zorganizowanej wspinaczki na wulkan Mt. Kamerun (4070 m) z miejscowości Buea.

Bezpieczeństwo
Nie należy poruszać się samotnie w nocy.

Przydatne informacje:

• Hotele różnej kategorii znajdują się we wszystkich miastach, gdzie mogą dotrzeć turyści. W bankach honorowane są najbardziej znane karty kredytowe.
• Ceny w sklepach i hotelach są zwykle wyższe od europejskich. Ceny na bazarach i u ulicznych przekupniów są zazwyczaj niższe, ale asortyment jest dość skromny, a jakość mierna. Targowanie się jest niemal obowiązkowe, a pierwsza propozycja ceny oferowana przez sprzedawcę obcokrajowcowi jest wielokrotnością tej, za którą spodziewa się on sprzedać towar.
• Nie można fotografować obiektów wojskowych, rządowych i strategicznych oraz robić zdjęć na obszarach zastrzeżonych. Ludność nie jest niechętna fotografowaniu, należy jednak zawsze się upewnić, czy można zrobić zdjęcie.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Kamerun podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Abudży (Nigeria); do spraw konsularnych właściwy jest Konsulat Generalny RP w Lagos. W Jaunde rezyduje konsul honorowy RP.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms