PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Kirgistan: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Kirgistan

Kirgistan


KIRGISTAN
(Republika Kirgiska)
Stolica: Biszkek
Waluta: som (KGS);
1 USD = 38,5 KGS; 1 EUR = 48 KGS (kurs z grudnia 2006 r.)
Języki urzędowe: kirgiski, rosyjski
Uwaga: Ministerstwo Spraw Zagranicznych doradza, aby przy planowaniu wyjazdów do Kirgistanu brać pod uwagę aktualny rozwój sytuacji w tym kraju, a szczególnie warunki bezpieczeństwa.

Wiza, przepisy wjazdowe
19 listopada 2000 r. wprowadzono obowiązek wizowy dla obywateli Kirgistanu udających się do Polski, natomiast Kirgistan jednostronnie zniósł obowiązek wizowy wobec obywateli polskich przy pobytach do 30 dni.

Przepisy celne
Nie ma ograniczeń we wwozie i wywozie pieniędzy. Wwóz można deklarować na życzenie zainteresowanego. W tym przypadku posiadane środki płatnicze należy wpisać do deklaracji celnej, wypełniając ją w 2 egzemplarzach, z czego jeden egzemplarz z podpisem i pieczątką celnika należy zachować dla siebie. Jeżeli przy wyjeździe kwota środków wywożonych przewyższa kwotę środków wwożonych, należy przedstawić dokumenty potwierdzające legalność ich pochodzenia (np. kwity zakupu waluty w punktach jej wymiany lub w banku bądź wydane przez bank dokumenty świadczące o wypłacie środków z konta walutowego). W praktyce – poza lotniskiem Manas koło Biszkeku – przy wjeździe do Kirgistanu uzyskanie druku deklaracji celnej jest bardzo trudne.
Przepisy celne nie mają charakteru szczególnie restrykcyjnego i nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Należy jednak zachować daleko idącą ostrożność i umiar w tym, co się przewozi, ze względu na powszechną korupcję wśród urzędników.

Meldunek
Cudzoziemcy przebywający w Kirgistanie dłużej niż 3 doby objęci są obowiązkiem meldunkowym. Zameldowania (rejestracji) należy dokonać we właściwym ze względu na miejsce pobytu oddziale OWiR (rejonowy wydział MSW).

Ubezpieczenie
Nie jest obowiązkowe. Ponieważ koszty leczenia są wysokie, wskazane jest wykupienie ubezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Obowiązuje ubezpieczenie komunikacyjne OC. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są honorowane. Niektóre polskie firmy mają w Kirgistanie partnerów ubezpieczeniowych.

Szczepienia, służba zdrowia
Nie ma obowiązku przedstawienia świadectwa szczepień, niemniej cudzoziemcy przybywający do Kirgistanu powinni mieć zaświadczenie (najlepiej w języku rosyjskim, w ostateczności w angielskim) potwierdzające, że nie są nosicielami wirusa HIV. Głównym zagrożeniem są wszelkiego typu infekcje pokarmowe, w tym cholera i żółtaczka, oraz pasożyty. Wskazane jest zaszczepienie się przed przyjazdem przeciw żółtaczce pokarmowej typu A i wszczepiennej typu B. Zaleca się dokładne mycie zakupionych produktów i picie wyłącznie przegotowanej lub butelkowanej wody. Na bazarach należy unikać kupowania produktów gotowych do spożycia. Na południu Kirgistanu występuje zagrożenie malarią. Chorobą występującą powszechnie jest gruźlica. Odnotowuje się również dużą liczbę przypadków zachorowań na choroby weneryczne, a także zarażenia wirusem HIV.
Służba zdrowia w Kirgistanie jest na niskim poziomie, warunki w placówkach medycznych nie są najlepsze. Brakuje podstawowych lekarstw i sprzętu medycznego. Jeśli to możliwe, należy unikać dłuższego pobytu w szpitalu. W większych miastach w ostatnim czasie otwarto wiele aptek, gdzie można dostać większość niezbędnych lekarstw. Niezbędne medykamenty lepiej jednak przywieźć ze sobą, ponieważ lekarstwa bywają podrabiane. Podniósł się poziom usług stomatologicznych: można znaleźć przychodnie o europejskim standardzie. Znacznie gorzej natomiast wygląda sytuacja na prowincji. Opieka medyczna jest płatna. Ceny za usługi medyczne są na poziomie europejskim; nie ma ustalonego cennika.

Podróżowanie po kraju
Aby podróżować samochodem, trzeba mieć międzynarodowe prawo jazdy. Natężenie ruchu drogowego (poza Biszkekiem) jest nieduże, a komunikacja wewnętrzna słabo rozwinięta. Bardzo poważnym zagrożeniem jest nagminne łamanie zasad ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i przez pieszych. Kierowcy sporadycznie używają kierunkowskazów, wyprzedzają w miejscach niedozwolonych, jeżdżą z nadmierną prędkością, często w stanie nietrzeźwym, a nawet pod wpływem narkotyków, nocą bez włączonych świateł. W praktyce samochód ma zawsze pierwszeństwo przed pieszym, dlatego podczas przechodzenia przez jezdnię należy zachować wyjątkową ostrożność. Ze względu na trudne warunki klimatyczne, rozległe bezludne przestrzenie i wysokogórski charakter kraju odradza się podróżowanie po Kirgistanie zimą. Infrastruktura turystyczna, poza północnym wybrzeżem jeziora Issyk-kul, jest słabo rozwinięta. Miejscowa ludność jest ciekawa przybyszów, na ogół życzliwa i przyjazna – w turystach upatruje dodatkowego źródła dochodów.

Bezpieczeństwo
Zagrożenie przestępczością jest nie większe niż w Polsce. Przypadki pobicia cudzoziemców czy napady z bronią w ręku zdarzają się sporadycznie. Jednakże przestępczość w Kirgistanie ma swą lokalną specyfikę. Powszechną plagą jest korupcja i wymuszenia. Jeśli chodzi o kradzieże, należy uważać zwłaszcza na złodziei kieszonkowych. Kirgistan leży na szlaku tranzytu narkotyków – bezwzględnie należy odmawiać przewiezienia przez granicę jakichkolwiek przesyłek.
Realnym zagrożeniem są silne trzęsienia ziemi. Dla osób uprawiających turystykę wysokogórską poważnym zagrożeniem są lawiny śnieżne, a w okresie wiosenno-letnim tzw. sieli, czyli lawiny z kamieni, błota, śniegu i lodu. Dla własnego bezpieczeństwa osoby udające się w góry proszone są o wcześniejsze skontaktowanie się z polską placówką dyplomatyczną oraz o informowanie bliskich i znajomych o aktualnym miejscu pobytu i planowanych wyprawach.

Religia, obyczaje
W Kirgistanie nie ma szczególnych norm prawnych ani zwyczajowych, których naruszenie mogłoby prowadzić do sytuacji konfliktowych.

Święta
Dniami wolnymi od pracy są: 1 stycznia, 7 stycznia – prawosławne Boże Narodzenie, 8 marca – Dzień Kobiet, 22 marca – Nooruz (święto wiosny), 1 maja, 5 maja – Dzień Konstytucji, 9 maja – Dzień Zwycięstwa, 31 sierpnia – Dzień Niepodległości, 7 listopada.

Przydatne informacje:

• W miastach nie ma problemu z wymianą pieniędzy; można je bezpiecznie wymieniać w kantorach.
• Urzędy są czynne od 8.00 do 17.00 z przerwą obiadową trwającą zwykle od 12.00 do 13.00.
• Czas: + 4 godziny w stosunku do czasu warszawskiego.
• Dodatkowe informacje o Kirgistanie można znaleźć na stronach internetowych: www.mfa.kg; www.president.kg; www.kabar.kg.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Kirgistan podlega terytorialnej kompetencji Ambasady RP w Ałmaty (Kazachstan). (Odległość z Biszkeku do Ałmaty wynosi 250 km, podróż samochodem dobrą drogą trwa 2,5–3 godziny.)


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


1. 2008-05-26 12:11:28
lbt
Od 1 lipca 2008 Kirgistan wprowadza obowiązek wizowy dla Polaków. Więcej informacji: www.przezswiat.pl/news,36,Kirgistan_wprowadza_wizy_dla_Polakow .


  Mapapowiększ 


  Artykuły

  Salam alejkum, Kyrgyzstan!
ocena: 3.26
autor: turgor
 
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms