PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Komory: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Komory

Komory


KOMORY
(Związek Komorów)
Stolica: Moroni
Waluta: frank komoryjski (FC);
1 EUR = ok. 500 FC
Języki urzędowe: francuski, arabski
Inne języki: komoryjski i suahili

Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy muszą mieć wizę i paszport ważny co najmniej 6 miesięcy (wyspa Majotta jest terytorium zamorskim Francji). Dwutygodniową wizę pobytową można uzyskać w nielicznych przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych Komorów (Bruksela: tel. 0032 9 3495 493, faks 0032 2 2184 143 lub 2186 984; Paryż: 00331 40 679 054, faks 48 4513 65 lub 48 598 726; Kolonia: 0049 223 454 444; Nairobi: 00254 20 222 964, 222 748; Kair: kom. 00202 0105 755 565, faks 00202 336 12 18), a także na lotnisku (Hahaya-Moroni) i w porcie Moroni, a na wyspie Anjouan w porcie Mutsamudu. Koszt wizy 30 EUR (płatne we frankach FC, EUR i USD), niezbędne 2 zdjęcia. W razie obiektywnych kłopotów wizę można dostać następnego dnia po przyjeździe w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w Moroni. Warunkiem wjazdu na Komory jest okazanie biletu powrotnego lub środków finansowych na jego wykupienie, a także na pobyt. Minimalna kwota na dzień nie jest określona. Czeki podróżne realizuje tylko bank BIC.
CELNE. Można wwieźć i wywieźć dowolną kwotę pieniędzy. Cudzoziemcy mogą wwieźć bez zgłaszania służbom celnym 200 szt. papierosów, 2 l wina, 2 butelki whisky, 1 l wódki, 50 cl perfum lub wody po goleniu. Wywożenie muszli i wyrobów koralowych jest nielegalne.

Meldunek
Obowiązek meldunkowy przestrzegany jest jedynie w hotelach. Na kwestionariuszu wizowym należy podać adres miejsca pobytu.

Ubezpieczenie
Nie honoruje się zagranicznych polis komunikacyjnych ani ubezpieczeń zdrowotnych. Wykupienie ubezpieczenia jest jednak zalecane, by móc dochodzić zwrotu poniesionych wydatków na leczenie, ewentualny transport medyczny do kraju itp. Należy pamiętać, że Ambasada RP w Dar es Salaam nie jest w stanie udzielić wsparcia finansowego obywatelom RP na Komorach.

Szczepienia, służba zdrowia
Wymagane są szczepienia przeciw cholerze i żółtej febrze. Nie należy pić wody nie przegotowanej (zęby należy myć również wodą przegotowaną). Zaleca się spożywanie wody butelkowanej. Na wyspie Anjouan woda nie nadaje się do picia nawet po przegotowaniu. Szpitale oferują usługi o bardzo niskim standardzie, nieliczne wymagają opłacenia kosztów leczenia z góry. W większych miastach są apteki, ale słabo zaopatrzone. W razie poważnej choroby należy udać się do RPA lub Kenii. W nagłych wypadkach można się kontaktować również z Ambasadą Francji w Moroni (tel. 00269 730 615).

Podróżowanie po kraju
Ograniczeń w zasadzie nie ma (z wyjątkiem rezerwatów przyrody, a także oznaczonych obszarów wojskowych). Należy zdeponować paszport w bezpiecznym sejfie hotelowym, a przy sobie nosić fotokopię.

Bezpieczeństwo
W 2006 r. na Komorach nie odnotowano większych zakłóceń porządku publicznego. Sytuacja – po kilku latach niepokojów – jest stabilna. Odbyły się wybory prezydenckie, które przebiegły bez problemów. Władze prowadzą aktywną politykę zagraniczną, blisko współpracując z Unią Europejską, Unią Afrykańską i Narodami Zjednoczonymi.

Religia, obyczaje
Na Komorach dominuje islam. Zaleca się, by turyści respektowali miejscowe normy muzułmańskie, a zwłaszcza nosili odpowiedni strój. W czasie muzułmańskiego postu ramadanu cudzoziemcy nie powinni spożywać w ciągu dnia potraw lub napojów w miejscach publicznych, poza restauracjami i hotelami.

Przydatne informacje:

• Wymieniając franki komoryjskie na walutę obcą przed wyjazdem z wysp, należy zachować kwit wymiany. Wymiany pieniędzy można dokonać w dużych hotelach albo w miejscowych bankach.
• Na wyspie Moheli nie ma banków. Nie funkcjonuje również nielegalny rynek walutowy.
• Znajomość języka francuskiego jest powszechna. W hotelach można się porozumieć również po angielsku.
• Piątek na Komorach jest dniem wolnym od pracy. Urzędy nie pracują też w niedziele.
• Informacji turystycznej można zasięgać w Ministerstwie Turystyki, tel. 00269 744 242/65, faks 00269 744 241.
• Na Komory lata Air France przez Reunion i Air Tanzania z Dar es Salaam oraz, od niedawna, również z Europy Yemenia Airways. Połączenia morskie na trasie Mombasa–Komory i Zanzibar–Komory są nieregularne (koszt przejazdu wynosi ok. 180–200 USD).
• Wyspy mają charakter wulkaniczny, plaże piaszczyste są nieliczne. Główną atrakcją jest wulkaniczna góra Karthala (2361 m) na Wielkim Komorze.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Związek Komorów podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Dar es Salaam (Tanzania).

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms