PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Demokratyczna Republika Konga: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Demokratyczna Republika Konga

Demokratyczna Republika Konga


DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA
(d. Zair)
Stolica: Kinszasa
Waluta: frank kongijski (CDF), 1 CDF = 100 centymów
Język urzędowy: francuski
Uwaga: Po trwającej ponad pięć lat wojnie domowej sytuacja polityczna w Demokratycznej Republice Konga [dalej: DRK] pozostaje niestabilna. W prowincjach Orientale i Maniema, Equateur, Kasai Orientale, Kasa Occidentale i Katanga działają grupy zbrojne i rebelianci. Okresowo dochodzi do potyczek zbrojnych. Z tego powodu odradza się podróżowanie w te rejony.

Uwaga: W związku z wystąpieniem epidemii gorączki krwotocznej Ebola w Demokratycznej Republice Konga MSZ zaleca obywatelom polskim powstrzymanie się od podróży do prowincji Kasai Occidentale (w rejonie miast Mweka i Luebo) do czasu wygaśnięcia epidemii. Miejscowe władze wprowadziły kontrolę ruchu ludności w odległości ok. 50 km od terenów objętych epidemią w celu odizolowania osób podejrzanych o symptomy Eboli.


Wiza, przepisy wjazdowe
Polscy turyści udający się do tego kraju muszą mieć wizy pobytowe lub tranzytowe, które można uzyskać w Ambasadzie DRK w Warszawie. Wymagany jest przynajmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu. Na przejściach granicznych należy liczyć się ze wzmożoną kontrolą – dotyczy to głównie przejścia drogowego na granicy z Zambią (zdarzały się przypadki niehonorowania wiz wydanych przez Ambasadę DRK w Warszawie). Przy wjeździe służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na czas pobytu. Koszty utrzymania są kilkakrotnie wyższe niż w Europie.
Należy pamiętać, że turyści mający w paszporcie wizę rwandyjską, wizę burundyjską lub znaczki urzędu imigracyjnego Burundi mogą napotkać trudności przy wjeździe do DRK.

Przepisy celne
Przepisy celne zbliżone są do standardów europejskich. Przy wwozie urządzeń elektronicznych (np. komputer osobisty, telefon satelitarny) władze żądają informacji na temat przeznaczenia tego sprzętu. Zgodnie z miejscowymi przepisami można wywieźć do 10 tys. USD. Nie wolno wywozić miejscowej waluty oraz drogocennych kamieni (szczególnie diamentów i brylantów).

Meldunek
Turyści podlegają obowiązkowi meldunkowemu. Ponadto po przyjeździe do Kinszasy obywatele z krajów Unii Europejskiej ze względu na bezpieczeństwo powinni zarejestrować się w swoich przedstawicielstwach dyplomatycznych.

Ubezpieczenie
Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych.

Szczepienia, służba zdrowia
Z uwagi na tropikalny klimat występuje tu duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Szczepienie przeciw żółtej febrze jest obowiązkowe, zaleca się także szczepienia przeciw tężcowi, cholerze, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Do najczęściej występujących chorób należą malaria i dur brzuszny. Należy unikać spożywania żywności niewiadomego pochodzenia; woda nadaje się do picia dopiero po przefiltrowaniu i przegotowaniu. Służba zdrowia jest na niskim poziomie, dostępne są tylko podstawowe usługi medyczne. Wizyta u lekarza kosztuje 25–50 USD, a dzień pobytu w szpitalu 100–250 USD.

Informacje dla kierowców
Uznawane jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy. Miejscowi kierowcy nie respektują przepisów ruchu drogowego, większość pojazdów jest w złym stanie technicznym (brak hamulców, oświetlenia). W razie kolizji należy jak najszybciej udać się na najbliższy posterunek policji, ponieważ pozostanie na miejscu grozi samosądem ze strony miejscowej ludności.

Podróżowanie po kraju
Podróżowanie po kraju jest bardzo trudne. Na wyjazd do interioru należy uzyskać zgodę władz administracyjnych. Infrastruktura drogowa Konga jest słabo rozwinięta. Większość dróg jest przejezdna tylko dla samochodów terenowych. Na drogach często spotyka się posterunki wojskowe. Żołnierze podczas kontroli domagają się pieniędzy, papierosów itp. Nie zaleca się wyjazdów poza Kinszasę. Należy także unikać dzielnic położonych na przedmieściach i samotnego podróżowania. W miarę sprawnie funkcjonuje komunikacja lotnicza. Bilet na trasie Kinszasa–Lubumbashi–Kinszasa kosztuje ok. 600 USD.

Bezpieczeństwo
W ostatnim czasie poziom bezpieczeństwa w stolicy znacznie się obniżył. Wzrosła liczba napadów z bronią w ręku, nawet w centrum miasta.

Przydatne informacje:

• Wewnątrz kraju są problemy z zaopatrzeniem w paliwo, wszędzie często występują przerwy w dostawie energii elektrycznej.
• W miastach ok. godziny 8.00 i 18.00 odbywa się ceremonia wciągania i opuszczania flagi państwowej – wstrzymywany jest wówczas ruch pieszy i kołowy, obowiązuje zakaz fotografowania.
• W większych sklepach i lepszych restauracjach można płacić dolarami. Akceptowane są tylko banknoty nowych edycji (z tzw. dużymi głowami). Bilon nie jest używany.
• Brak możliwości posługiwania się kartami kredytowymi.
• Bilet lotniczy na dalszą podróż lub powrót do Polski powinien zostać potwierdzony 2–3 doby przed odlotem.
• W kontaktach z administracją trzeba wykazać cierpliwość: nagminne jest spóźnianie się i niedotrzymywanie terminów.
• Przyjeżdżający do DRK powinien znać choć trochę język francuski. Język angielski jest nieprzydatny w kontaktach z administracją i z miejscową ludnością.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


1. 2009-03-17 16:45:23
gość: iza
jest dobre a może bardziej to rozszerzyć


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms