PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Kuwejt: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Kuwejt

Kuwejt


KUWEJT
(Państwo Kuwejt)
Stolica: Kuwejt
Waluta: dinar kuwejcki (KWD);
1 KWD = ok. 3,43 USD
Język urzędowy: arabski
Inne języki: angielski
Uwaga: Osobom podróżującym do Kuwejtu zaleca się zachowanie zwiększonej ostrożności ze względu na występujące zagrożenie ze strony fundamentalistów islamskich.

Wiza, przepisy wjazdowe
Między Polską a Kuwejtem obowiązuje ruch wizowy. O wizę można się ubiegać w Ambasadzie Kuwejtu w Warszawie. Obywatele polscy mogą również otrzymać wizę na pobyt turystyczny do 3 miesięcy na lotnisku w Kuwejcie bez uprzednich formalności. Do jej uzyskania niezbędny jest paszport o terminie ważności nie krótszym niż 6 miesięcy. Opłata za wystawienie wizy wynosi 6 KWD (24 USD lub 22 EUR).
Uwaga: szczególną ostrożność przy planowaniu podróży do Kuwejtu winny zachować samotnie podróżujące młode kobiety, którym władze kuwejckie mogą odmówić wydania wizy (zaleca się wcześniejszy kontakt z Ambasadą Kuwejtu w Warszawie). Nie ma możliwości przedłużenia lub zmiany sposobu wykorzystania wizy turystycznej (visit visa) w związku z innym rodzajem pobytu (np. w przypadku zamiaru podjęcia pracy) bez wcześniejszego opuszczenia terytorium Kuwejtu. Dla ruchu turystycznego i biznesowego zamknięta jest granica kuwejcko-iracka.

Przepisy celne
Nie ma ograniczeń we wwozie i wywozie pieniędzy. Zabronione jest wwożenie alkoholu, wędlin i innych przetworów z mięsa wieprzowego, materiałów pornograficznych, narkotyków, środków psychotropowych, sterydów, a bez specjalnego zezwolenia – broni i amunicji.

Ubezpieczenie
Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są w Kuwejcie honorowane.

Szczepienia, służba zdrowia
Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. W Kuwejcie nie są wymagane szczepienia ochronne. Wizyta u specjalisty w prywatnej klinice kosztuje od 10 do 15 KWD (ok. 34–50 USD). W zależności od rodzaju schorzenia koszt całodobowego pobytu w szpitalu prywatnym wynosi od 58 do 145 KWD (ok. 200–500 USD). Podstawowe lekarstwa są dostępne bez recepty.

Informacje dla kierowców
Międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce jest akceptowane przez 3 miesiące w przypadku cudzoziemców przebywających w Kuwejcie na podstawie wiz turystycznych. Cudzoziemcy przebywający na podstawie wiz pobytowych, legitymujący się prawem jazdy swego kraju i mający wyższe wykształcenie mogą uzyskać kuwejckie prawo jazdy ważne we wszystkich krajach Zatoki Perskiej (w przypadkach wątpliwych sugerowany jest kontakt z przyszłym pracodawcą).

Podróżowanie po kraju
Cudzoziemcy mogą poruszać się bez ograniczeń, z wyjątkiem stref wojskowych, rejonów eksploatacji złóż ropy naftowej, zakładów energetycznych i przepompowni wody. Wykonywanie fotografii w tych strefach, a także w sąsiedztwie instytucji państwowych i placówek dyplomatycznych zagrożone jest karą grzywny i zatrzymaniem.

Bezpieczeństwo
W Kuwejcie zagrożenie przestępczością pospolitą jest znikome.
OBYCZAJE. Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się odpowiedni strój w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet – nie powinny nosić zbyt krótkich sukienek, szortów czy ubrań z dużym dekoltem. W okresie miesięcznego postu ramadanu nie wolno w miejscach publicznych (od wschodu do zachodu słońca) spożywać jedzenia, pić napojów ani palić tytoniu. Nie należy także samodzielnie, bez przewodnika, wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy.

Przydatne informacje:

• Banki czynne są od niedzieli do czwartku. Nie zezwala się na zakładanie rachunków bankowych bez okazania wizy pobytowej.
• Walutę można wymieniać w kantorach.
• Dni wolne od pracy to czwartek i piątek.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms