PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Lesotho: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Lesotho

Lesotho


LESOTHO
(Królestwo Lesotho)
Stolica: Maseru
Waluta: loti (LSL), 1 LSL = 100 lisente;
1 USD = 7,15 LSL
(akceptowanym środkiem płatniczym jest też rand południowoafrykański ZAR: 1 LSL = 1 ZAR)
Języki urzędowe: angielski, soto

Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy przy wjeździe do Lesotho muszą mieć wizy. Można je uzyskać m.in. w Kopenhadze (tel. 45 39624343), Brukseli (tel. 332 7053975), Berlinie (tel. 30 2575720) oraz w Biurze Wysokiego Komisarza Lesotho w Pretorii (tel. 012 3226090). Na przejściach granicznych wizy nie są wydawane.

Szczepienia, służba zdrowia
Opieka medyczna jest na niskim poziomie, dostęp do niej jest bardzo trudny. Niezbędne jest wykupienie ubezpieczenia kosztów leczenia obejmującego ewentualny koszt transportu lotniczego do RPA.

Informacje dla kierowców
Obowiązuje ruch lewostronny. Zasadniczo wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, ale policja uznaje również polskie, z tym że turysta musi mieć poświadczone tłumaczenie dokumentu na język angielski. Przy wjeździe obowiązuje opłata drogowa. Wjazd do Lesotho wynajętym samochodem wymaga pisemnego zezwolenia na użytkowanie od właściciela pojazdu. Drogi poza rejonami miejskimi są w złym stanie. Miejscowi kierowcy rzadko przestrzegają przepisów drogowych, zdarza się wiele wypadków z ofiarami śmiertelnymi. Dodatkowe niebezpieczeństwo stwarzają: słabe oświetlenie, zwierzęta na drogach, spadające z gór odłamki skał oraz napady na samochody.

Bezpieczeństwo
Ryzyko przestępczości określane jest jako wysokie (głównie włamania, rabunki z użyciem broni oraz kradzieże samochodów).
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Lesotho podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Pretorii (RPA).Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms