PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Wiadomość

data dodania: 2009-10-08 17:56:27      

Chile: Czesi sadzą las, który wcześniej spalili

ocena: 3.00przeczytano 10 razy


Rząd Republiki Czeskiej dostarczył ponad milion dolarów i ekipę leśników, aby odtworzyć 15.000 ha parku narodowego w chilijskiej Patagonii, który spłonął częściowo wskutek przypadkowego zaprószenia ognia przez pewnego turystę z Czech.

Jirzi Smitak wywołał niechcący pożar w słynnym, znanym wielu europejskim alpinistom Parku Narodowym Torres de Paine: spłonęło około 5 procent naturalnego lasu, złożonego głównie z rzadkich drzew liściastych.

Po tym pożarze czeski rząd wziął na siebie odpowiedzialność za nieuwagę turysty i zorganizował ogólnokrajową kampanię zbierania pieniędzy na odtworzenie zniszczonej przez ogień części parku.

Gubernator chilijskiej prowincji Ultima Esperanza - w tłumaczeniu na polski prowincja nazywa się Ostatnia Nadzieja - Maria Isabel Sanchez wyraziła ostatnio głęboki podziw dla "godnej naśladowania postawy czeskiego rządu".

Obecnie trwa sadzenie 50.000 drzew lenga, miejscowej pięknej odmiany buka, która występuje w Patagonii aż po przylądek Horn. W pierwszej fazie posadzono 70.000 drzewek. Całe przedsięwzięcie rozpoczęto od żmudnego zbierania naturalnych sadzonek tych drzew na górzystych terenach w rejonie Puerto Natales.

Pożar, który wywołał Smitak, gasiło przez dziesięć dni 800 strażaków.

źródło: onet.ploceń wiadomość:


skomentuj wiadomość:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms