PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Wiadomość

data dodania: 2010-04-16 19:17:56      

Islandzki wulkan utrudnia loty w Europie

ocena: 3.08przeczytano 26 razy


Chmura popiołów z islandzkiego wulkanu Eyjafjoell paraliżuje ruch lotniczy w Europie północnej, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i krajach skandynawskich. Zamknięto londyńskie lotnisko Heathrow, które jest najbardziej uczęszczanym europejskim portem lotniczym.

Z Heathrow nie odleciało 150 samolotów, a z Gatwick 108. Odwołano też kilka lotów ze Stansted i Luton.

Cały ruch lotniczy w Wielkiej Brytanii zostanie wstrzymany od godz. 13 do co najmniej 19 czasu polskiego. Również irlandzkie władze zamknęły przestrzeń powietrzną na osiem godzin.

W północnej Szwecji i północnej Finlandii cały ruch lotniczy został wstrzymany.

W Szkocji, na północy Wielkiej Brytanii, zamknięto m.in. lotniska w Aberdeen, Edinburg i Glasgow. Znaczne utrudnienia występują też na lotniskach w Anglii: w Manchesterze, Liverpoolu, Newcastle i Birmingham. W Irlandii Północnej zamknięto lotnisko w Belfaście, w Dublinie, stolicy Irlandii, wystąpiło wiele utrudnień.

Duńska agencja nawigacji lotniczej Naviair zapowiedziała zamknięcie przestrzeni powietrznej kraju o godz. 18.

Obecnie zamknięta jest duńska przestrzeń powietrzna nad Morzem Północnym, sąsiadująca z Wielką Brytanią i Irlandią. Linie lotnicze zawiesiły loty z Danii w kierunku Norwegii, Szkocji i północnej Anglii.

Na lotniskach w Brukseli, Amsterdamie, Genewie i Paryżu do północy odwołano loty w kierunku północnym. Na paryskim lotnisku Roissy od południa odwołane są rejsy do Londynu, Kopenhagi, Oslo oraz wszystkich miast Szkocji, a także część połączeń do Sztokholmu - podał przedstawiciel lotniska cytowany przez agencję AFP.

Od popołudnia w czwartek zamknięta zostanie holenderska przestrzeń powietrzna - powiadomiła agencja bezpieczeństwa lotów Eurocontrol, kontrolująca trasy nad krajami Beneluksu i północnymi Niemcami. Wcześniej anulowano kilkadziesiąt połączeń między amsterdamskim lotniskiem Schiphol a Wielką Brytanią, Skandynawią i Rosją. Wszystkie wykonywane stamtąd rejsy transatlantyckie - do USA i Kanady - są opóźnione.

Jak poinformowało lotnisko w Brukseli, są duże szanse na to, że również ten port wstrzyma działalność w ciągu dnia. Informacja o tym ukazała się na stronie internetowej lotniska.

Agencja AFP zauważa, że paradoksalnie działa lotnisko w stolicy Islandii - Reykjaviku.

W Warszawie na razie odwołano sześć lotów. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwają utrudnienia i czy kolejne loty nie zostaną odwołane.

Król Norwegii Harald V i królowa Sonja, którzy planowali w czwartek wyjazd do Kopenhagi na uroczystości z okazji 70. urodzin duńskiej królowej Małgorzaty II, będą musieli skorzystać z innych niż samolot środków transportu.

Zdaniem meteorologów popioły mogą opaść dopiero za kilka dni. Popioły wulkaniczne mogą stopić się pod wpływem ciepła silników samolotów, a następnie ponownie stwardnieć w ich wnętrzu, uszkadzając je.

Według NATS chmura przemieszcza się na południe.

Już w środę kompania lotnicza EasyJet zapowiadała zakłócenia w lotach wewnętrznych w Wielkiej Brytanii.

Erupcji wulkanu w pobliżu lodowca Eyjafjallajokull, na południu Islandii, towarzyszyły trzęsienia ziemi i powodzie, mogące pogłębić się wraz z topnieniem lodowca - podała islandzka policja. W ciągu dnia ewakuowano 800 osób.

źródło: http://wakacje.money.pl/wiadomosci/artykul/ islandzki;wulkan;utrudnia;loty;w;europie,236,0,610028.html

oceń wiadomość:


skomentuj wiadomość:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms