PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Wiadomość

data dodania: 2010-10-15 12:29:30      

Antyle Holenderskie przestały istnieć

ocena: 3.00przeczytano 39 razy


10 października 2010 Antyle Holenderskie przestały istnieć jako autonomiczne państwo w ramach Królestwa Holandii. Powód? Pięć wysp występujących do niedzieli jako jeden obszar administracyjny, wygenerowało astronomiczny deficyt budżetowy w wysokości dwóch miliardów euro.

Od wielu lat mieszkańcy dwóch większych wysp Curacao, St Maarten i trzech mniejszych Bonaire, St Eustatius i Saba, nie mogli dojść do porozumienia kto jest odpowiedzialny za ciągły deficyt finansów. Mniejsi twierdzili, że to wina tych większych i vice versa.

Na początku lat 90-tych zaczęto dyskusję na temat zmiany konstytucji Antyli Holenderskich. Po 2005 roku na każdej z wysp przeprowadzono oddzielne referendum, w którym mieszkańcy mieli się wypowiedzieć na temat przyszłości swoich małych ojczyzn. Ostatecznie Curacao i St Maarten stały się autonomicznymi państwami w ramach Królestwa Holandii, a trzy pozostałe otrzymały nowy specjalny status autonomicznych okręgów.

Holandia pozostanie odpowiedzialna za politykę obronną i zagraniczną swoich byłych kolonii. Ponadto Amsterdam będzie bezpośrednio nadzorował finanse najbardziej zadłużonej wyspy, czyli Curacao.

Źródło: tvn24.pl

oceń wiadomość:


skomentuj wiadomość:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms