PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Wiadomość

data dodania: 2011-03-16 22:13:50      

IX Dni Turystyki, Poznań - 22 - 24 marca 2011, Poznań

ocena: 3.18przeczytano 140 razy


Dni Turystyki to festiwal organizowany przez studentów Turystyki i Rekreacji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ma na celu przybliżenie kultury oraz geografii najróżniejszych zakątków świata.

Przez cały czas trwania Dni Turystyki wyświetlane będą na korytarzu studenckie pokazy multimedialne, a prez cały czas będzie można podziwiać galerię podróżniczą studentów Wydziału Nauk Geograficnych i Geologicznych.

Codziennie po zakończeniu ostatniego pokazu (czyli około 21:30) do centrum odjedzie darmowy autobus.

22.03 WTOREK

12.00 dr hab. Mirosław Makohonienko - Japonia daleka i bliska. Turysta polski na krańcach Eurazji
Japonia jest krajem fascynującym zarówno pod kątem kulturowym jak i przyrodniczym, z uwagi na swoją historię jak i współczesny rozwój nauki i techniki. Przez turystę europejskiego postrzegana bywa zwykle jako kraj egzotyczny, trudno zrozumiały. Dla części odwiedzających Japonia okazuje się krajem bliskim w sensie mentalnym. Między obszarami i kulturami Wschodu i Zachodu Eurazji w długim procesie historycznym gromadzą się doświadczenia i wyobrażenia. Poznawanie tych powiązań przybliża współczesne społeczeństwa i pozwala na lepsze wzajemne zrozumienie. Wykład przedstawia wybrane elementy specyfiki kulturowej i przyrodniczej Japonii, zwracając uwagę na mosty łączące ten odległy obszar Eurazji z Polską. Porusza zagadnienia obecności i zachowań turysty w odległych obszarach geograficznych i kulturowych.
13.00 Warsztaty Capoeira - relacja trenujących z podróży do Brazylii
Capoeira jest to połączenie sztuki walki, tańca, elementów akrobatycznych, rytmu i muzyki. Jest mieszanką powstałą w Brazylijskiej kulturze na którą składa się dziedzictwo Afryki, wpływy Indian południowo amerykańskich oraz kultura europejskich osadników. Capoeira jest sportem, jest grą, jest radością, jest sposobem na życie.
14.30 Warsztaty Samby
Formacja "A Danca do Sol" ("Taniec słońca") powstała z miłości do samby: ..bo kiedy tańczysz samba słońce jaśniej świeci! Samba to narodowy taniec brazylijski kojarzony z karnawałem w Rio de Janeiro i zmysłowymi tancerkami ubrane w bajecznie kolorowe stroje. Samba jest wyrazem radości życia, witalności, szczęścia, zmysłowości... pozwala wyzwolić pozytywną energię życiową!
15.30 Brazylijskie Ju Jitsu, "Gracie Barra Poznań"
Gracie Barra Poznań jest Akademią Brazylijskiego Jiu Jitsu i sportów walki. Poza bjj trenujemy również submission fighting i mma (mixed martial arts), które wykorzystują techniki brazylijskiego jiu jitsu na polu obu tych odrębnych sportowych formuł.
Gracie Barra Poznań jest jedną z kilku oficjalnych Akademii GB w Polsce i jedyną oficjalną szkołą Gracie Barra w Poznaniu. Team Draculino Poland zrzesza wszystkie oficjalne szkoły Gracie Barra w Polsce. Opiekunem GB Polska z ramienia Akademii Gracie Barra został Profesor Vinicius Draculino (www.jjbh.com) Członkowstwo w GB dało szkołom dostęp do wybitnych instruktorów i wysokiej jakości materiałów szkoleniowych. Pozwala również na wymianę doświadczeń między klubami GB i wzajemne wsparcie w rozwoju poszczególnych szkół jak i całego Teamu Draculino.
16.15 Pokaz Capoeira, "Grupo de Capoeira Camangula"
Capoeira jest to połączenie sztuki walki, tańca, elementów akrobatycznych, rytmu i muzyki. Jest mieszanką powstałą w Brazylijskiej kulturze na którą składa się dziedzictwo Afryki, wpływy Indian południowo amerykańskich oraz kultura europejskich osadników. Capoeira jest sportem, jest grą, jest radością, jest sposobem na życie. www.camangula.poznan.pl
16.30 Pokaz bębniarski, "Jambe Fola "
Samba Fola to poznański kilkunastoosobowy zespół grający na instrumentach perkusyjnych z całego świata. W swej muzyce łączą brzmienie afrykańskich bębnów jembe z instrumentami wykorzystywanymi w brazylijskiej sambie: surdo, repinique, tamborim, agogo, quica. W repertuarze zespołu dominują brazylijskie rytmy inspirowane wieloma stylami: batucada, samba reggae, funk, Timbalada. Pojawiają się również brzmienia kubańskie, a wszystko to we własnych opracowaniach i aranżacjach.
Zespół prowadzą Jacek Kisielewski oraz Paweł Maćkowiak, którzy od kilkunastu lat zajmują się graniem na bębnach oraz systematycznym prowadzeniem warsztatów perkusyjnych przekształconych w 2003 roku w Szkołę Bębnów "Jembe Fola".
Działalność zespołu to koncerty, warsztaty nauki gry na bębnach, prezentacje instrumentów perkusyjnych, tworzenie oprawy muzycznej do spektakli teatralnych, występy na imprezach integracyjnych.
17:00 Laponia w kajaku - czyli jak zasnąć przy włączonym świetle, Panta Rei
Laponia to kraina czystych rzek i nieprzetartych szlaków. Reniferów jest tam podobno więcej niż ludzi. Pewnym można być tylko tego, że najwięcej jest komarów. Nie przeszkodziło to jednak kajakarzom z AKK Panta Rei z Poznania dotrzeć pieszo do źródeł, a potem spłynąć aż do do ujścia jednej z największych rzek regionu - Ivalojoki.
18:30 Przez Patagonię na Horn, Radosław Przebitkowski, Patagonia
Kapitan Radosław Przebitkowski - żeglarz i kartograf, na przełomie 2006 i 2007 roku poprowadził czteromiesięczną wyprawę żeglarską na burzliwych wodach południowego Atlantyku i Pacyfiku. Trasa wyprawy prowadziła z Buenos Aires przez całą szerokość "Wyjących Pięćdziesiątek" i "Ryczących Czterdziestek" na południe do cieśniny Magellana. Po wyjściu na Pacyfik i opłynięciu przylądka Horn polski jacht udał się w drogę powrotną, ponownie przecinając szerokości "Ryczących Czterdziestek" i "Wyjących Pięćdziesiątek". Wyprawę zakończono zamykając pętle w Buenos Aires, po przebyciu 3694 Mm (6841 km) www.przebitkowski.com
20:00 Haiti – dwa światy Michał Witkiewicz
Haiti - jedna wyspa, dwa kraje, dwa światy. Dominikana to państwo z latynoską tradycją i kulturą. Bogate, z pięknymi wybrzeżami, często wybieranymi za cel wojaży turystycznych. Haiti to z kolei czarna Afryka w pigułce. Te dwa kraje dzieli ogromna przepaść. Przepaść gospodarcza i kulturowa. Zwłaszcza teraz, po trzęsieniu ziemi, jakie w styczniu 2010 r. nawiedziło ten najuboższy kraj na półkuli północnej.

23.03 ŚRODA

16:00 Smaki świata czyli Turystyka kulinarna na widelcu
Garść słów i całą masa ciekawostek o tym czego opowiedzieć się nie da - o smaku podróży. Tym razem nie w przenośni, a dosłownie, bo to właśnie zmysł smaku określa najpełniej turystykę kulinarną. Włoskie frutti di mare, austriacki wiener schnitzel, tajskie smażone larwy motyla i pieczone karaluchy - to tylko kilka doświadczeń smakowych, które są z nami (choć o niektórych wolelibyśmy zapomnieć ;-)). Jeśli zatem na wyjazdach turystycznych nie zapominasz o swoim podniebieniu, a swojej kulinarnej podróży nie zakończyłeś na swojskim schabowym, przyjdź. Ponawijamy makaron (włoski) na uszy ;)
17:00 Afryka. Własnymi drogami - Jerzy Pawleta
Na przełomie roku 2007 i 2008 samotnie przemierzyłem z plecakiem południowo - wschodnią Afrykę. Od najbardziej na południe wysuniętego cypla kontynentu - Cape Agulhas w RPA po niemal równik. Siedem krajów w cztery miesiące: RPA, Lesoto, Suazi, Mozambik, Malawi, Tanzania i Zanzibar. Z biletem lotniczym tylko w jedną stronę, do Cape Town. Bo tu był mój start. Mety nie znałem. Obecna prezentacja jest migawką obrazów, które napotkałem na swojej drodze. Jest próbą uchwycenia choćby cienia różnorodności tej części Afryki. Jest wyborem spośród kilku tysięcy zdjęć, które przywiozłem ze sobą.
Jerzy Pawleta
www.jerzypawleta.pl
www.jpfoto.pl
18:30 Warsztaty bębniarskie
19:00 Afryka Nowaka - wspomnienie niezwykłego podróżnika z Poznania – Łukasz Wierzbicki
Wyczyn Kazimierz Nowaka zasługuje na to, by jego nazwisko znalazło się w słownikach i encyklopediach, by było wymieniane obok takich nazwisk jak Stanley i Livingstone. Kazimierz Nowak był człowiekiem o ogromnej wyobraźni i ogromnej odwadze, człowiekiem nieustraszonym - mówił 25 listopada 2006 roku Ryszard Kapuściński.
Kazimierz Nowak, w latach 1931-1936 odbył wyprawę do Afryki, jako pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem (40 tys. km pieszo, rowerem, konno oraz czółnem). W listach i na zdjęciach z podróży, uchwycił niezwykłą kulturę, bogactwo przyrody i życie duchowe kontynentu afrykańskiego. Jego relacje zebrałem i opublikowałem w książce "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd".
20:30 Jedwabny szlak – Ania i Robert Maciąg
Po podróży rowerowej do Indii przyszedł czas na kolejną. Tym razem Jedwabnym Szlakiem. Pustynie Syrii i Iranu, Azja Centralna, pustkowia Pamiru, korytarz Wachański i wielkie chińskie przestrzenie. Przygody, wyzwania, ale przede wszystkim wspaniała gościnność i wielkie otwarte serca. Od Istambułu do Bangkoku. 8 miesięcy wielkiej przygody! Najwięcej opowiedzą nam o Pamirze. Wspaniałych ludziach, wielkich przestrzeniach, nie-naj-lepszych drogach, śniegu w sierpniu i tęsknocie by znów tam wrócić.

24.03 CZWARTEK

16:00 Fotoreportaż w podróży - Wojtek Wójcik
Prezentacja obejmuję pokaz zdjęć z Azji, Australii i Ameryki Południowej. W ostatnich 5 latach ponad połowę tego czasu spędziłem z plecakiem i aparatem przemierzając te trzy kontynenty. Podczas moich wypraw skupiam się na szukaniu historii, które warto pokazać w formie fotograficznej.
Pokaz zdjęć obejmie m.in. reportaż z ceglarnii i stoczni w Bangladeszu, walki kogutów w Azji, krajobrazy Patagonii, jesień w Japonii. Na co dzień pracuję jako niezależny fotograf, co pozwala mi być niezależnym i mieć czas aby spełniać marzenia.
Wojtek Wójcik
www.wojtekwojcik.com

18:00 Rowerem na Igrzyska - Krzysztof Skok
Nie miałem pieniędzy, ale miałem marzenia - pojechać na Igrzyska Olimpijskie, zwiedzać "Wschód". Tak zrodził się pomysł wyprawy rowerowej "Pekin 2008". Wszyscy pukali się w czoło mówiąc: "Do tej pory nawet 100 km nie przejechałeś jednego dnia, a teraz chcesz w cztery miesiące pokonać 10 tys. km.!". A jednak udało się znaleźć sponsorów i 8 kwietnia 2008 roku wyruszyć z Sopotu do Pekinu, w samotną podróż rowerową na Igrzyska Olimpijskie.
Po drodze chciałem jak najwięcej zobaczyć i zwiedzić, a także złożyć hołd Polakom, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę. Zapaliłem znicz na Cmentarzu na Rossie, byłem w Memoriale Katyń i pod pomnikiem we wsi Miszycha, upamiętniającym powstanie polskich zesłańców na Zabajkalu w 1866 roku. Zwiedzałem Moskwę, Kazań, Irkuck, byłem w trakcie stanu wyjątkowego w Ułan Bator, a przed Wielkim Chińskim Murem spotkałem "naszych" reprezentantów w łucznictwie na IO Pekin 2008.

20:00 Kaukaz między Europą a Azją - Wojciech Górecki
Kaukaz dzieli się na Północny, wchodzący w skład Federacji Rosyjskiej oraz Południowy, na który składają się trzy niepodległe państwa: Gruzja, Armenia i Azerbejdżan. Jest to kraina przejściowa, pograniczna. Chrześcijaństwo spotyka się tam z islamem, kultura rosyjska z wpływami Turcji i Persji, góry z morzem i stepem. Europa z Azją.

Szczegółowe i aktualne informacje na stronie festiwalu: http://www.dni-turystyki.pl/.

oceń wiadomość:


skomentuj wiadomość:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms