PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Wiadomość

data dodania: 2007-12-21 15:50:19      

Polska w strefie Schengen

ocena: 3.00przeczytano 34 razy


Dziś o północy (z 20 na 21 grudnia) Polska wstąpiła do strefy Schengen. Wraz z nią także Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia, Litwa, Łotwa i Estonia.
Granice państw członkowskich możemy przekraczać w każdym miejscu i o każdej porze bez żadnej kontroli.
Do strefy Schengen będą teraz należeć 24 państwa zamieszkane przez 400 milionów ludzi. Do strefy należą państwa "starej Unii" poza Wielką Brytanią i Irlandią oraz Norwegia i Islandia. W przyszłym roku mają dołączyć Szwajcaria i Liechteinstein, w 2009 Cypr, a w 2011 Rumunia i Bułgaria.
Trzeba wiedzieć, że mimo braku kontroli na granicy, mogą się zdarzyć kontrole już na terenie kraju członkowskiego. W związku z tym należy mieć w podróży dokument potwierdzający tożsamość. Nie zmieniają się także przepisy celne, zasady zakupu nieruchomości, czy zasady zatrudnienia w krajach Unii.
Początkowo nie odczujemy różnicy przekraczając granicę samolotem. Zmiany zostaną wprowadzone dopiero pod koniec marca i to tylko na lotniskach, które wyznaczą oddzielne obszary dla pasażerów podróżujących wewnątrz strefy i poza nią. Ze względu na bezpieczeństwo podróży, na lotniskach wciąż będziemy musieli okazywać dokument tożsamości.


oceń wiadomość:


skomentuj wiadomość:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms