PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Wiadomość

data dodania: 2008-04-23 19:21:06      

Festiwal Podróżniczy NA SZAGĘ, Poznań

ocena: 3.33przeczytano 302 razy


Serdecznie zapraszamy do udziału w pierwszym Poznańskim Festiwalu Podróżników "Na Szagę". Festiwal odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia 2008 w Poznaniu.

DZIEŃ 1 (25 kwietnia, piątek)

16:00-20:30
Część konkursowa Festiwalu - prezentacje relacji z wypraw

18:00-18:30
"Puszcza Zielonka - zielone światło dla turystyki!"
Patrycja Owczarzak i Arkadiusz Bednarek

21:00-22:00
"Niedostępna Góra Papuasów. Nowa Gwinea." - Jurek Kostrzewa
Jurek Kostrzewa - podróżnik, alpinista, instruktor narciarstwa, muzykant i żeglarz, zdobywca pięciu z siedmiu szczytów zaliczanych do Korony Ziemi oraz Grand Prix na giełdzie piosenki turystycznej w Szklarskiej Porębie. Jako pierwszy Polak stanął w 1999 roku na szczycie Piramidy Carstensza, najwyższej góry Australii i Oceanii. Autor książki "Niedostępna Góra Papuasów".

23:00 - ogłoszenie wyników konkursu Festiwalu Na Szage 2008

22:00-24:00 - prezentacje filmów podróżniczych

- Marek Klonowski "W poszukiwaniu czasu bez mistrza Fibiego" - film gryfińskiego globtrotera z wyprawy stopem na Alaskę.
- Jakub Postrzygacz "Canning Route Stock Expedition. Rowerem przez pustynię"
- Jerzy Sawka "Po stepach Patagonii" - 26 wakacje w siodle.

DZIEŃ 2 (26 kwietnia, sobota)

16:00-17:00
"Samotne wiosłowanie z Chubsugoł do Bajkału" - Andrzej Ziółkowski
Andrzej Ziółkowski rozpoczął spływ na jeziorze Chubsugoł (północna Mongolia), następnie rzeką Egin goł - jedyną uchodzącą z tego akwenu - dopłynął do Selengi, nią zaś powiosłował aż do jej ujścia do jeziora Bajkał. Dotarł tam 18 września 2007 roku. 1170 km w trzymetrowym gumowym kajaku turystycznym typu SAFARI poprzez przepiękne, trudnodostępne, bezludne tereny Azji. Wyprawa zakończyła się sukcesem pomimo ogromnych trudności... głównie biurokratycznych.

17:00-18:00
"Śladami Benedykta Polaka, pierwszego polskiego podróżnika" - Robert Szyjanowski Robert Szyjanowski jest pomysłodawcą, organizatorem i szefem Pierwszej Wyprawy śladami Benedykta Polaka. Brat Benedykt - jeden z pierwszych polskich franciszkanów - wziął udział w poselstwie wysłanym wiosna 1245 roku przez papieża Innocentego IV z listem do Wielkiego Chana. Wspólnie z legatem Giovannim da Pian del Carpine dotarli do wnętrza Azji na 24 lata przed tym jak Marco Polo rozpoczął swoja sławną podróż do Chin. Latem 2004 roku pięcioosobowa ekipa po blisko 760 latach powtórnie przebyła szlak wyznaczony przez Benedykta Polaka przemierzając 24 tys. km przez Ukrainę, Rosję, Kazachstan i Mongolię. Trwająca 3 miesiące wyprawa śladami Benedykta Polaka była dopiero początkiem wielkiej przygody.

18:00-19:00
"Motosyberia" - Mirosław Kolerski, Marcin Safranow, Maciej Świnarski
Motocyklowa wyprawa na "koniec świata" - do Magadanu, położonego na wschodnim krańcu Rosji. Dużo błota, surowego mięsa, bratania się z tubylcami i ekstremalne emocje: od zwątpienia do totalnej ekstazy. W 3 miesiące, 3 śmiałków, na 3 motocyklach przejechało 23 tys. km przez Polskę, Ukrainę, Gruzję, Armenię, Azerbejdżan, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan, Kazachstan, Mongolię i Rosję, by zrealizować marzenie, które przerodziło się w obsesję: dotarcie do Magadanu. W trakcie podróży MotoSyberia, jak to często bywa, okazało się jednak, że to nie cel był najważniejszy, ale droga i wszystko, co po drodze.

19:00-20:15
"Australia Erotyczna" - Marek Tomalik
Marek Tomalik - geolog, autor setek publikacji i kilku wystaw fotograficznych. Manager zespołów rockowych ANKH i Kusiciele, miłośnik i znawca Australii, organizator wypraw w australijski outback. Przemierzył Australię, Singapur, Malezję, Tajlandię, Birmę, Laos, Indie, Nepal, Syberię, Laponię, Egipt, Syrię, Liban, Algierię, Brazylię, Meksyk, Peru, Boliwię. "Australia Erotyczna" to wbrew pozorom nie reporterska z rozebranych plaż słonecznej Australii, ani nie rajd po Domach Opieki Seksualnej, ani nie pokaz zdjęć z ukrytej kamery. To fotoplastykon skojarzeń. Prezentację wypełnią niemal wyłącznie fotografie przyrody - skały, drzewa, kwiaty i zwierzęta, wszystko z przejazdów samochodem terenowym przez outback - mityczną, pradawną krainę Aborygenów, świat czerwonych piasków, pustynnych szlaków, dziwnych stworzeń, bezkresnych równin, niecodziennej roślinności i ... wielkiego pragnienia!

"Wspomnienia z Tybetu" - Ada Widawska
Ada Widawska - obrazki i wspomnienia z podróży do Tybetu. Życie codzienne Tybetańczyków, wizyty w klasztorach buddyjskich i tybetańskie pejzaże. Życie codzienne na Dachu Świata - od zaglądania na podwórka starej Lhasy po wnętrza cel mnichów w buddyjskich klasztorach i namioty nomadów w dalekich, odizolowanych dolinach; przeprawy przez zaśnieżone przełęcze, życie prostych ludzi przepełnione buddyjskimi obrządkami, uzależnione od surowej, bezleśnej przyrody i jaków oraz ingerencja Chin w ten fascynujący świat.
21:00-22:00
"Taboo Cuisine, czyli jedzenie o którym się nie mówi" - Karol Słowik i Maciej Moszczyński Karol Słowik i Maciej Moszczyński od lat podróżują po świecie w poszukiwaniu najdziwniejszych potraw. Chrzęszczące w zębach karaluchy, włochate tarantule, potrawka z bawolich penisów, suszone osy morskie na przykładzie tych oryginalnych, często zaskakujących specjałów zjadanych w poszczególnych regionach świata przekonamy się, jak różnorodne potrafią być nawyki i preferencje żywieniowe i jak wiele można powiedzieć o kulturze, historii i współczesności narodu dzięki obserwacji codziennych czynności, jakimi są przyrządzanie i spożywanie jedzenia.

Po prezentacji zapraszamy do wspólnego gotowania w naszym ogródku i konsumpcji.

22:00-24:00
PODRÓŻ ANDYJSKA - koncert zespołu Sacha Runa
Aleksander Danyluk - Zamponas, Quena, Tarkas, Rondador, skrzypce, gitara, Charango, akordeon, śpiew
Jacek Gawroński - Gitara, Zamponas, Quena, Tarkas, śpiew
Marek Gawroński - Gitara, Mandolina, Tarkas
Maciej Jabłoński - Bombo, Chajchas, Zamponas, Tarkas

Zespół Sacha Runa (czyt. sacia runa) prezentuje muzykę z regionu andyjskiego, wchodzącego niegdyś w skład państwa inkaskiego powstałą w wyniku zetknięcia trzech kultur: indiańskiej, hiszpańskiej i afrykańskiej. Zespół wykorzystuje indiańskie flety, instrumenty strunowe i perkusyjne wykonane w Ameryce Południowej przez tamtejszych rzemieślników. Muzycy sami aranżują ludowe melodie andyjskie i wykorzystują tradycyjne teksty pisane w trzech najpopularniejszych językach tego regionu: hiszpańskim, keczua i aymara. Podczas występów przedstawiają ciekawe informacje o regionie andyjskim. Sacha Runa w swoim bogatym repertuarze posiada zarówno surowo brzmiące archaiczne utwory tkwiące korzeniami w kulturach przedinkaskich, jak i bardzo melodyjne, skoczne style współcześnie grane w Andach. T ego wieczora będziemy mieli okazję przekonać się, że przy tej muzyce świetnie bawią się nie tylko mieszkańcy andyjskich wyżyn.

DZIEŃ 3 (27 kwietnia, niedziela)

14:00-15:00
W POSZUKIWANIU LEGENDY
Film w reżyserii Konstantego Kulika zrealizowany podczas wyprawy z Grenlandii do Alaski (QNT North-West Passage) zorganizowanej z okazji 100-lecia pierwszej ekspedycji Roalda Amundsena przez Przejście Północno-Zachodnie. Jacht "Stary" był pierwszą jednostką żaglową pod polską banderą, która okrążyła Amerykę Północną. W grudniu 2007 roku film został uhonorowany głównymi nagrodami za Najlepszy Film Dokumentalny oraz Najlepszą Reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Sportowych w Palermo. Ponadto był prezentowany na pokazach w Chinach, został zaproszony na festiwale filmowe w Los Angeles, Salonikach i Belgradzie.

15:00-16:00
"Śladami Polaków w świecie - 1500 dni samotnych wędrówek" - Władysław Grodecki
Władysław Grodecki wędruje po świecie od 30 lat; odwiedził wszystkie kontynenty (poza Antarktydą). Przed 25 laty spędził na pustyni 18 miesięcy. W ostatnich 10 latach odbył 4 wielkie wyprawy w tym 3 samotne dookoła świata. Głównych celem każdej wyprawy było szukanie polskich cmentarzy i mogił w różnych krajach świata i przywożenie stamtąd ziemi, którą w uroczysty sposób składano na Kopcu J.P. na Słowińcu. W ten oto sposób w "Mogile mogił" znalazła się ziemia z kilkunastu cmentarzy polskich uchodźców z Indii, Afryki, Nowej Zelandii, Meksyku, USA, Kanady, Australii, Brazylii, Argentyny oraz z grobów wielkich Polaków z Syberii, Peru, Chile, Turcji, Italii, Ukrainy, Polinezji.

16:00-17:00
Alaska - Lech Flaczyński
Lech Flaczyński, laureat nagrody Kolos za Wyczyn Roku na X Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów - Kolosy 2007 w Gdyni opowie o pierwszym polskim spływie potężną i dziką rzeką Kuskokwim na Alasce z wysokości jeziora Minchumina aż do jej ujścia do Morza Beringa. Uczestnicy tej wyprawy zmagali się z dziewiczą amerykańską tundrą, co jednak nie przeszkodziło im - po drodze - w zdobyciu szczytu McKinley.

17:00-17:30
"Wolontariat - sposób na poznanie ludzi, kultury i przyrody"
Stowarzyszenie "Jeden Świat"

17:30-18:30
"Chiny 4x4 czyli 4 miesiące w Państwie Środka na 4 kółkach" - Marcin Tasarek
Marcin Tasarek (32 lata) od dziecka chadzał własnymi ścieżkami. W roku 1993 zdiagnozowano u niego RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), chorobę nieuleczalną i postępującą. W końcu trafił na wózek, nie poskromiło to jednak jego chęci do podróżowania. Zaczął nieświadomie uprawiać turystykę leczniczą. Poruszając się na wózku sforsował wiele murów, w tym największy... Wielki Mur Chiński.

18:30-19:30
"Mongolia - ojczyzna wiatru i kumysu" - Ania Grebieniow
Ania Grebieniow zaprosi nas na opowieść o koczownikach, ich stadach i życiu w harmonii z naturą. Będzie to wędrówka na koniu poprzez modrzewiowe lasy północy, wielbłądzim szlakiem poprzez pustynię, UAZ-owe przeprawy przez wschodnie stepy pamiętające czasy Czyngis Chana. Usłyszymy także o niezwykłej wyprawie do Mongolii planowanej na rok 2008, wyprawie, podczas której wiatr będzie wyznaczał kierunek wędrówki.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

* "Traktoriada - Wyprawa Ursusem Dokoła Świata".
* Chiny 2007 - zdjęcia trójwymiarowe oglądane przez okularki anaglifowe.
* Wernisaż fotografii Macieja Pastwy z podróży przez Afrykę.
* Kama Kuik - wernisaż portretu "Spojrzenie z Rosji".
* Stoisko z wydawnictwami podróżniczymi.


Lokalizacja Festiwalu
WZ - Strefa Tańca
sala koncertowa
ul. Fredry 12
61-701 Poznań

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu: www.naszage.pl.oceń wiadomość:


skomentuj wiadomość:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms