PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Wiadomość

data dodania: 2009-04-14 15:09:12      

Komunikat dla osób planujących podróż do Tajlandii

ocena: 0.00przeczytano 8 razy


Mimo opanowania sytuacji w stolicy Tajlandii przez policję i armię w ramach stanu wyjątkowego sytuacja pozostaje napięta. W związku z tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo zaleca obywatelom RP unikanie starej i zabytkowej części miasta, dzielnicy Banglamphoo, dzielnicy rządowej w rejonie Thanon Ayutthaya i Thanon Phitsanulok (zwłaszcza okolic siedziby rządu, gdzie demonstranci zapowiedzieli zaprzestanie protestu) oraz głównych skrzyżowań, a przede wszystkim wszelkich zgromadzeń i punktów koncentracji oddziałów policyjnych i wojskowych.

W poniedziałek 13 kwietnia nad ranem policja i wojsko użyły gazu łzawiącego i oddały strzały z broni automatycznej w celu rozpędzenia demonstrantów. Działania wojska i policji były kontynuowane przez cały poniedziałek, a także we wtorek (14 kwietnia). Podczas akcji sił porządkowych obrażenia odniosło 113 osób (zarówno demonstrantów, jak i przedstawicieli sił porządkowych), natomiast 2 osoby poniosły śmierć w wyniku ran postrzałowych po starciach między demonstrantami a okoliczną ludnością. Wśród poszkodowanych nie ma cudzoziemców. Informacje o niepokojach dotarły również z innych rejonów Tajlandii, m. in. z Chiang Mai na północy Tajlandii, gdzie zwolennicy byłego premiera planują demonstracje w około 50 miejscowościach.

Stan wyjątkowy w Bangkoku i pięciu sąsiednich prowincjach (Ayutthaya, Nakhon Pathom, Nonthaburi, Pathum Thani, Samut Prakan) został ogłoszony w niedzielę 12 kwietnia. Rząd zapowiedział zastosowanie „twardych metod" w celu położenia kresu demonstracjom.

Obywatelom polskim zakwaterowanym w wyżej wymienionych rejonach Bangkoku Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca przeniesienie się do spokojniejszych dzielnic miasta (np. okolice Thanon Silom, Surawong, Sukhumvit). Należy pamiętać o tym, że zamknięte pozostają przejście Nong Khai na granicy z Laosem oraz główny dworzec kolejowy Hualamphong w Bangkoku.

Obywatelom polskim zamierzającym udać się do Tajlandii sugerujemy rozważenie przesunięcia terminu podróży do czasu unormowania się sytuacji.

W sprawach wymagających interwencji konsularnej, prosimy o kontakt z telefonem dyżurnym Ambasady - +66 819 364 618.

Niniejszy komunikat ma charakter informacyjny i nie może stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń.

źródło: msz.gov.pl

oceń wiadomość:


skomentuj wiadomość:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms