PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Wiadomość

data dodania: 2009-04-24 16:45:53      

Pierwszy park narodowy w Afganistanie

ocena: 0.00przeczytano 10 razy


W Afganistanie powstał w środę pierwszy w kraju park narodowy. Opublikowany przez afgańskie władze dekret zbiegł się w czasie z obchodzonym w środę Światowym Dniem Ziemi.

Dekret stanowi, iż niezwykle malownicze tereny wysokogórskich jezior w prowincji Bamian w centrum kraju otrzymały tymczasowy status parku narodowego. Decyzja musi bowiem jeszcze zostać zatwierdzona przez afgański parlament.

Prezentując rządowy dekret, minister rolnictwa Afganistanu Mohammad Asif Rahimi wyraził nadzieję, iż przyczyni się on do ochrony regionu a także przyciągnięcia do Bamian potencjalnych turystów.

"Zdajemy sobie sprawę, iż natura naszego kraju także poważnie ucierpiała w ciągu ostatnich 30 lat wojny" - powiedział minister.

W ceremonii podpisania dekretu w Kabulu uczestniczyło ponad 200 osób, w tym korpus dyplomatyczny.

Bamian to jedna z centralnych prowincji afgańskich, zamieszkała głównie przez etnicznych Hazarów. Znana była przede wszystkim z kompleksu buddyjskich świątyń z olbrzymimi posągami Buddy (o wysokości 55 i 37 metrów), zniszczonymi w 2001 roku przez talibów.

Nowy park narodowy ma nosić nazwę od jednego z górskich jezior - Band-e Amir w zachodniej części prowincji. Jezioro to należy do grupy sześciu wysokogórskich naturalnych zbiorników wodnych, połączonych kaskadami wodospadów i słynących z kryształowo czystej, lazurowej wody.

Bamian, gdzie gubernatorem jest Habiba Sarabi - pierwsza afgańska kobieta na tym stanowisku, należy do spokojniejszych afgańskich prowincji.

źródło: podroze.onet.ploceń wiadomość:


skomentuj wiadomość:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms