PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Porady podróżników

kategoria: Bezpieczeństwo data dodania: 2010-05-03 12:07:59      
autor: lbt,

Bezpieczeństwo w Maroku

Maroko

ocena: 3.00przeczytano 475 razy


Wbrew popularnej opini Maroko nie jest szczególnie niebezpiecznym krajem.
Opinia ta powstała prawdopodobnie na podstawie kontaktów z natrętnymi naganiaczami w miejscach popularnych wśród turystów, szczególnie w tych, które są stałymi punktami zorganizowanych wycieczek. Większość Marokańczyków jest życzliwa i uczciwa.

Głównym problemem, z którym spotykają się turyści są "fałszywi przewodnicy", którzy za wszelką cenę chcą wyciągnąć od turystów pieniądze lub zaprowadzić ich do sklepu bądź restauracji, gdzie dostaną prowizję od sprzedaży. Osoby takie potrafią być bardzo natrętne i mogą nie odstąpić turysty na krok przez długi czas, aby po wszystkim zarządać zapłaty. W przypadku gdy nie chcemy skorzystać z usług takiej osoby należy stanowczo to powiedzieć i nie wdawać się w dyskusje. Zarówno ignorowanie jak i wdawanie się w dyskusje może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.
W szczególnie trudnych przypadkach można powołać sie na policję turystyczną, która została utworzona, aby przeciwdziałać tego typu działaniom.
W przypadku gdy zdecydujemy się na usługi przewodnika (z licencją lub bez) należy jasno dać do zrozumienia, że nie chcemy kupić np. dywanu. W przeciwnym razie może się okazać, że przewodnik będzie nas prowadził od jednego sklepu do drugiego.
Turyści podróżujący samochodem powinni wiedzieć o istnieniu "naciągaczy autostopowiczów". Często zdarza się, że osoba zatrzymująca samochód "na stopa" (często w dramatyczny sposób) robi to tylko po to, aby spróbować sprzedać swoje usługi czy towary.

W miastach i w zatłoczonych miejscach należy uważać na kieszonkowców. Często próbują oni odwrócić uwagę turystów pokazując coś lub zapraszając do tańca, aby w tym samym czasie pozbawić ofiarę portfela.
Stosując podstawowe zasady bezpieczeństwa powinniśmy ustrzec się tego typu kradzieży - dokumenty i pieniądze nie powinny być trzymane w rzucających się w oczy torbach, czy w kieszeniach. Jak wszędzie, gdzie istnieje ryzyko kradzieży kieszonkowej, warto schować wartościowe rzeczy np. sprzęt fotograficzny do torby, gdy nie będą one używane, a dokumenty i gotówkę można nosić np. w specjalnej torebce na szyi lub innych "tajnych torebkach".

Kobieta podróżująca samotnie po Maroku będzie narażona na ciągłe adoracje i zaczepki. Marokańczycy okazują zainteresowanie kobietami w sposób bardzo nachalny jak na nasze standardy, ale rzadko jest to związane z prawdziwym zagrożeniem. Po stanowczym żądaniu odejścia, mężczyźni rezygnują z awansów.
Należy pamiętać, że w Maroku, jak i w innych krajach arabskich, samotna kobieta zawsze zwraca na siebie uwagę i w miarę możliwości powinna unikać samotnych spacerów po zmroku.


oceń artykuł:


skomentuj poradę:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do porady:


  Maroko

Informacje o kraju: Maroko
Flaga - Maroko
KONKURS NA RELACJĘ Z PODRÓŻY


© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms