PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Porady podróżników

kategoria: Dokumenty data dodania: 2012-02-17 08:45:09      
autor: lbt,

Pieniądze i bankomaty na Kubie

Kuba

ocena: 3.39przeczytano 464 razy


Na Kubie są dwie waluty:
- peso kubańskie (peso cubano, moneda nacional) w skrócie CUP,
- peso wymienialne (peso convertible, dolar) w skrócie CUC (czyt. kuk), =1,09usd.
Warto się nauczyć skrótów, bo są w powszechnym użyciu i bez ich znajomości trudno się połapać.
Peso wymienialne jest walutą "lepszą", za którą można kupić wszystko w "Pewexach" i miejscach stworzonych tylko dla turystów. Peso kubańskie jest walutą "prawdziwą", w której zarabiają Kubańczycy i w której kupują zwyczajne produkty. Jedno peso wymienialne to około 25 peso kubańskich.
Wszystkie opinie, jakie można znaleźć w Internecie, mówią że turyści nie mają wymieniać peso wymienialnego na kubańskie, bo i tak tego nie będą mieli gdzie wydać. Dla nas było dokładnie odwrotnie. Pomijając noclegi, za które trzeba płacić w CUC, niemal za wszystko płaciliśmy w CUP. Faktem jest, że szukaliśmy np. restauracji, gdzie jadają Kubańczycy i gdy była możliwość płacenia w obu walutach, zawsze wybieraliśmy CUP.
Ceny w CUC są zazwyczaj mocno zawyżone dla turystów, w CUP też się zdarza, ale jak się pokaże sprzedawcy, że zna się ceny to zazwyczaj uda się dokonać zakupu w cenie normalnej.

Kuba nie lubi dolarów, bo jak wiadomo Amerykanie są źli. Wymiana dolarów w kantorze jest obarczona podatkiem (ok 10%), tak więc lepiej wziąć na Kubę euro. Kantor można znaleźć w każdym miasteczku, podobno lepiej nie wymieniać pieniędzy na ulicy, ale my raz wymienialiśmy (CUC na CUP, więc małe ryzyko) i wszystko było ok.
Peso kubańskie można kupić legalnie i oficjalnie w każdym kantorze! Nie wiemy czemu, ale nikt tego nie wie i zdarzało się, że inni turyści pytali nas konspiracyjnym tonem "skąd wzięliście peso kubańskie??".

Bankomaty na Kubie są, jak mówiła pani w informacji na lotnisku - "wszędzie na Kubie!". Widzieliśmy bankomat na lotnisku i w Hawanie. Poza tym nigdzie nie spotkaliśmy, choć pewnie zdarzają się w dużych miastach. Lepiej raczej wziąć gotówkę.
Z bankomatu na lotnisku wypłacaliśmy pieniądze, nie było żadnej dodatkowej prowizji, jak czytaliśmy wcześniej. Kurs wymiany był 100CUC = 103USD, więc bardzo przyzwoity w porównaniu z kantorem, gdzie oprócz gorszego kursu dochodzi jeszcze podatek.

Mitem jest, że Kubańczycy nie mają dostępu do CUC i zrobią wszystko, żeby tylko je dostać. Z tego co zauważyliśmy, często obie waluty używane są zamiennie. Wszędzie gdzie się płaci w CUP można zapłacić też w CUC, ale nie na odwrót.

Kubańczycy niestety wykorzystują sytuację, że większość turystów nie rozróżnia pieniędzy, albo nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą też używać CUP. Ceny na stoiskach np. z lodami są podane w CUP, ale gdy turysta zapłaci banknotem 5CUC, to dostanie 4CUC reszty. Zapłaci więc 25 razy więcej niż normalna cena. Podziwialiśmy Kubańczyków za to, jak z kamienną twarzą, bez mrugnięcia okiem mogą tak robić turystów w jajo.

Przeciętna pensja Kubańczyka to podobno równowartość 15CUC, warto to wiedzieć, aby zdawać sobie sprawę z cen i tego, na co mogą sobie oni pozwolić (na niewiele niestety).

oceń artykuł:


skomentuj poradę:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do porady:


  Kuba

Informacje o kraju: Kuba
Flaga - Kuba
KONKURS NA RELACJĘ Z PODRÓŻY


© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms