PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Porady podróżników

kategoria: Noclegi data dodania: 2012-02-17 08:46:32      
autor: lbt,

Noclegi na Kubie

Kuba

ocena: 2.91przeczytano 292 razy


Kubańczycy nie mogą przyjmować w swoich domach gości z zagranicy, nie ma więc możliwości korzystanie z serwisów takich jak CouchSurfing. Dzięki takim serwisom można znaleźć kogoś, kto oprowadzi po mieście, albo pomoże znaleźć nocleg, ale na spanie za darmo nie ma szans.
Turysta ma więc do wyboru hotele (które z racji na cenę pomijamy, nas nie interesowały) oraz domy, które otrzymały zgodę na wynajem pokoi turystom (casa particular).
Każda casa particular musi spełniać określone przez rząd standardy (np. dostęp do lodówki, wentylator, zmieniana pościel, ręcznik, wieszak, papier toaletowy itp.), ale można trafić bardzo różnie.
Ceny zaczynają się od 10 (bez śniadania), przez 15 po 20 CUC. Może być drożej, ale chyba w każdym miejscu znajdziemy nocleg w tych cenach.
Wszystko zależy od ludzi, którzy wynajmują pokoje oraz od miejscowości, w której szukamy noclegu. W Vinales na przykład, miejscu bardzo turystycznym, nikomu nie opłacało się nas przyjąć, jeżeli nie kupimy od nich też drogiego jedzenia. W Remedios za 15 dostaliśmy bardzo porządny i przyjemny pokój ze śniadaniem, które było pyszne i tak obfite, że starczyło nam kanapek i ciastek na cały dzień.
Nocleg w każdym miejscu znaleźć bardzo łatwo, jeżeli poruszamy się autobusem, to nie dość, że pan autobusowy postara nam się coś znaleźć, to przy wyjściu z autobusu dopadnie nas dziki tłum, który będzie chciał choć kawałek turysty zaciągnąć do swojego miejsca. Jeżeli przemieszczamy się inaczej wystarczy zapytać kogokolwiek na ulicy o casa particular.
Nocleg znaleźć łatwo, ale jeżeli to możliwe, to warto mieć polecone adresy i tam się udać.
My możemy polecić dwa miejsca:
Hawana
sra Joaquina
San Jose (San Martin) no 116
e/ Industria y Consulado
Capitolio House
tel: 861 6372
cel: 05 253 9442
Jest tylko jedna dwójka za 20 CUC z dobrym śniadaniem, oprócz tego pokoje wieloosobowe. Miejsce okupowane przez Japończyków i Koreańczyków.

Remedios
Adres zgubiliśmy... Brama na lewo od Casa Paloma (czy coś takiego). 15CUC za ładną dwójkę z gigantycznym śniadaniem i dużymi ilościami soku z mango o każdej porze. Najlepsza casa jaką spotkaliśmy!


Odradzamy za to bardzo
Trynidad
Dom z czarną elewacją w pobliżu dworca autobusowego. Ulica chyba Frampais, numer 505. Oszuści i złodzieje.


Kubańczycy wynajmujący pokoje też naciągają i kantują, trzeba być więc uważnym. Zdarzyło nam się, że po ustaleniu ceny pokoju i rozgoszczeniu się, okazało się że musimy kupić od "rodziny" bardzo drogie jedzenie. Po kłótni wyszliśmy. Zdarzyło się też, że właściciele zamknęli nam dom na klucz i nie chcieli wypuścić dopóki nie zapłacimy za zniszczoną klamkę (której nie zniszczyliśmy). Skończyło się na przepychankach i 3CUC... Na policję w takich przypadkach raczej nie ma co liczyć.

Właściciele casa particular płacą wysokie podatki (większość opłaty to podatek). W różne historie mająca na celu skruszenie serca zamożne turysty raczej bym nie wierzył, bo co casa to historia i kwoty są inne. Tak czy siak, podatek jest bardzo duży, więc ceny poniżej pewnego poziomu już nie znajdziemy.

Większość osób wynajmujących pokoje przy okazji będzie chciało Wam sprzedać tanie cygara, zorganizować transport itp. Z relacji w Internecie wynika, że wiele osób bardzo bezkrytycznie podchodzi do tego typu ofert i ufa "nowym kubańskim przyjaciołom". Cygara są podrabiane, a oferty z dużą prowizją dla właściciela. Na jednym z blogów czytaliśmy, że właściciel casy załatwił tani przejazd (tani bo nielegalny) za jedyne 60CUC, czyli o 20CUC taniej niż oficjalnie. Dużo radości i wdzięczności, problem tylko w tym, że jak my się dowiadywaliśmy to taki przejazd kosztuje 15CUC...
Nie jest tak oczywiście zawsze i można trafić na bardzo miłych i uczciwych ludzi! Dlatego właśnie warto mieć polecone adresy.

Spanie w namiocie na Kubie. Nie wiemy, czy jest to legalne. W informacji turystycznej w Hawanie powiedzieli nam, że nie można. W informacji turystycznej w Trynidadzie, że chyba można i wskazali miejsce, gdzie mamy zapytać. Dużo nie pytaliśmy tylko rozstawialiśmy namiot. Spaliśmy w namiocie na plaży Ancón koło Trynidadu i plaży Salina w pobliżu Remedios.

oceń artykuł:


skomentuj poradę:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do porady:


  Kuba

Informacje o kraju: Kuba
Flaga - Kuba
KONKURS NA RELACJĘ Z PODRÓŻY


© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms