PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Porady podróżników

kategoria: Transport data dodania: 2012-03-08 09:34:14      
autor: lbt,

Transport na Kubie

Kuba

ocena: 3.00przeczytano 99 razy


Według kubańskiego rządu turyści nie powinni się mieszać z Kubańczykami, bo nic z tego dobrego by nie wyszło. Dla turystów stworzone są specjalne linie autobusowe (Viazul i Transtur), którymi także mogą jechać Kubańczycy, ale nigdy ich nie będzie na to stać. Dla Kubańczyków są linie Astro, ale tam turystów nie wpuszczają.
Bilety można kupić w informacji turystycznej, albo biurze podróży w każdym mieście.
Przejazdy turystyczne są drogie np.
Hawana -> Vinales: 12 CUC
Vinales -> Trynidad: 40 CUC
W autobusach bardzo korzysta się z dobrodziejstw klimatyzacji, więc trzeba wziąć dużo ubrań. Jedyny raz w pięciomiesięcznej podróży przeziębiłem się właśnie w kubańskim autobusie.

Między miastami można też jeździć taksówkami "składanymi", gdzie płaci się za miejsce. Nie korzystaliśmy, proponowane nam ceny były podobne do autobusowych, ale pewnie dało by się sporo stargować.
Zdarzają się też "taksówki nielegalne", czyli prywatne samochody, które przewożą ludzi. Kubańczykom nie wolno bez licencji przewozić nikogo za pieniądze, ale wszyscy to robią. Powiedziano nam, że w Santa Clara takie samochody odjeżdżają z dworca Viazul i tam poszliśmy. Nie doszliśmy jednak, bo po drodze znaleźliśmy już transport za 10CUC do Hawany. Prawdopodobnie takich ofert zawsze trzeba szukać w pobliżu dworców międzymiastowych, ale lepiej zapytać się kogoś zaufanego, albo właściciela casy. Warto dowiedzieć się też o normalną cenę, bo dla turystów zawsze jest początkowo znacznie zawyżona.

O autostopie na Kubie pisaliśmy tu: http://www.przezswiat.pl/porada,23,Autostop_na_Kubie. Jest to chyba najciekawsza i przyzwoicie efektywna forma transportu.

oceń artykuł:


skomentuj poradę:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do porady:


  Kuba

Informacje o kraju: Kuba
Flaga - Kuba
KONKURS NA RELACJĘ Z PODRÓŻY


© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms