PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Porady podróżników

kategoria: Transport data dodania: 2012-03-08 09:34:45      
autor: lbt,

Transport miejski na Kubie

Kuba

ocena: 3.04przeczytano 237 razy


Transport miejski
Po miastach łatwo się przemieszczać, ale najczęściej trzeba spytać miejscowych w jaki sposób dojechać w dane miejsce i gdzie się wsiada. Jeżeli chcemy jechać jak miejscowi, trzeba im to powiedzieć. Według większości Kubańczyków turyści jeżdżą tylko taksówkami.
- Taksówki - drogie, zawiozą wszędzie, można łapać na ulicy. Zawsze trzeba cenę ustalić przed kursem i dokładnie sprecyzować za co, za ile osób itd.
- Taksówki łączone - mają stałe trasy, ruszają gdy zbierze sie cały samochód ludzi. Podstawowa cena w Hawanie to 10CUP (tego się trzeba trzymać!), na dalsze trasy 20 (np. w okolice lotniska). W Hawanie wiele taksówek tego typu odjeżdża z okolic Kapitolu.
- Coco taxi - taksówki motorowe zabierające do dwóch osób. Jadą tam, gdzie się chce, tańsze niż zwykłe taksówki.
- Bici taxi - taksówka rowerowe, także zabiera dwie osoby. Podstawowa cena to 10CUP, zasięg ograniczony ;)
- autobus miejski - ceny od 0,5CUP (zawsze zaokrąglane do całości), tanio, szybko. Z Hawany można dojechać np. na Playas del Este.
- autobus turystyczny - drogie to i brzydkie, dla pasjonatów.
- rower - warto wypożyczać raczej tylko w mniejszych miastach. W Trynidadzie koszt wypożyczenia na dzień to 3CUC. W oficjalnej wypożyczalni rowery szybko się kończą, bo jej opiekun wyniósł wszystkie do domu i wypożycza na własną rękę. Zawsze znajdzie się jednak ktoś, kto chce rower wypożyczyć, wystarczy zapytać na ulicy.


Z lotniska do centrum Hawany
Choć wszędzie można znaleźć informacje, że nie da się inaczej niż oficjalną taksówką za 25CUC, choć pani w informacji będzie się zarzekać, że nie ma żadnego autobusu, choć taksówkarze będą mówić, że czekacie bez sensu, to da się tanio dojechać z lotniska do centrum Hawany!
Po wyjściu z terminala po lewej stronie, przy jednej z ostatnich kolumn jest nieoznaczony w żaden sposób przystanek autobusu pracowniczego. Nie do końca wiadomo, czy turyści mogą nim jeździć (nam się udało wsiąść dopiero do drugiego) i trzeba czasem długo czekać (rozkładu raczej nie ma). W tym autobusie musimy poprosić o wysadzenie przy przystanku P12 (czyt. "pe dose") i na tym przystanku z drugiej strony ulicy wsiąść w P12, którego ostatni przystanek jest koło Kapitolu. Przejazdy oboma autobusami kosztują około 1CUP, czyli ostatecznie wychodzi około 315 razy taniej niż taksówką.

Z centrum Hawany na lotnisko
Zbierana (łączona) taksówka w okolice lotniska kosztuje 20CUP. Z miejsca, w którym wysiądziemy są jeszcze 2km do terminalu międzynarodowego. Stamtąd można wziąć bici taxi, dostaliśmy ofertę 1CUC.

Z Hawany na Playas del Este
Z okolic ambasady hiszpańskiej jeździ autobus podmiejski za 1 CUP w stronę Playas del Este. Ma okrągły numer - 400 albo 600, nie pamiętamy, trzeba się zapytać. Wysadza na głównej drodze, skąd trzeba przejść ponad kilometr na plażę. Wrócić można w ten sam sposób. Autobus jechał ok. 40 minut.
Tuż przy plażach zatrzymuje się autobus turystyczny, cena chyba 3CUC.

oceń artykuł:


skomentuj poradę:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do porady:


  Kuba

Informacje o kraju: Kuba
Flaga - Kuba
KONKURS NA RELACJĘ Z PODRÓŻY


© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms