PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Porady podróżników

kategoria: Jedzenie data dodania: 2010-05-13 11:05:22      
autor: Loki,

Jak jeść w Japonii

Japonia

ocena: 2.89przeczytano 363 razy


Parafrazując pewne powiedzenie "Jedzenie w Japonii jest jak pudełko czekoladek nigdy nie wiesz, na co trafisz". Jako że jakikolwiek język europejski występuje w menu niezwykle rzadko a można nawet zaryzykować stwierdzenie, że nigdy, więc trzeba szukać alternatyw zwykłego drukowanego menu, do jakiego przywykliśmy i nie jest z tym na szczęście tak strasznie trudno.
Pierwsza powszechnie występującą sytuacja są knajpy gdzie na witrynie znajdziemy plastikowy talerz i na nim plastikową kolorową potrawę a pod nim plakietkę z ceną. Taka sytuacja jest dla nas niezwykle komfortowa. Stajemy przed restauracja i z witryny wybieramy to, na co mamy ochotę. Późnej już z górki wchodzimy do knajpy i prosimy kelnera żeby wyszedł z nami i spokojnie paluszkiem pokazujemy mu, co dziś zjemy. Warto dodać ze owe modele są niezwykle realne i praktycznie identyczne jak to, co pojawia się na naszym juz realnym talerzu.
Typ drugi gastronomicznych lokali, które polecam to bary, w których jedzenie zamawia się w automacie. W knajpie bądź tu przed nią stoi sobie maszyna przypominająca nasze automaty do coca-coli czy sprzedaży innych batoników. Masa kolorowych przycisków i małych rysuneczków jedzenia miga przed oczami. Raz się żyje i przyciskamy. Na obrazku było cos, co przypominało ryż z warzywami i kurczakiem. Wrzucamy monetki i dostajemy paragon. Z tym paragonem po odbiór jedzenia. I wtedy chwila prawdy. Czy to, co wydawało nam się na rysunku jest tym, co dostajemy na talerzu. Hm… szczerze to różnie bywa:)
Na koniec polecam Sushi, nie może tego zabraknąć w wędrówce po Japonii. Mój ulubiony patent to kręcąca się w koło taśma z talerzykami a na nich różnorakie surowe rybki i inne dary morza, których nazwy niewielu zna. Cała zabawa polega na tym, że jesz ile chcesz jesz, co chcesz a przy wyjściu Pani zlicza puste talerzyki, które ogołociłeś następnie mnoży przez cenę za talerzyk i tak kończy się cała zabawa.
Opisane powyżej knajpy to raczej lokale niskobudżetowe z jedzeniem na każda japońska kieszeń. Na koniec uwagi natury ogólnej. Radzę zrobić mały trening jedzenia pałeczkami. Ograniczy to zdecydowanie czas spędzony na jedzenie i nie narazi naszego honoru na szwank. A honor w Japonii to rzecz kluczowa:) Na koniec słowo o zielonej herbacie, która zawsze podawana jest do jedzenia "gratis". Trzeba się przyzwyczaić do jej smaku, lecz potem nie chce się pić nic innego.
Smacznego!!


oceń artykuł:


skomentuj poradę:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do porady:


  Japonia

Informacje o kraju: Japonia
Flaga - Japonia
KONKURS NA RELACJĘ Z PODRÓŻY


© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms